| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Присаждане на кинескоп на Берёзка 61тц-311д  (Прочетена 1967 пъти)

0 Потреб. и 5 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен vasiliazz

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 50
  • Населено място: Сливен
Та телевизорът е с изтощен син цвят и е с най-скапаният руски кинескоп 61лк5ц. Едно че е най-ненадеждния руски кинескоп, друго, че е много рядък размер. Руснаците ги сменят на 61лк4ц като слагат и "блок сведения", но шансът такъв кинескоп тук да намеря е почти нулев. Четох също, че може да се сложи кинескоп A59, но не знам как да намеря телевизор с такъв кинескоп за донор, а и ще ми е нужна помощ за преправянето му. В София 81 телевизорите има A66, който е доста големичък и ТХО-то и захранването няма да могат да издържат, което значи още повече преправяне. Какво да правя?  :( (Не ми казвайте да го хвърлям)

Неактивен ftest

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 366
  • Населено място: София
Re: Присаждане на кинескоп на Берёзка 61тц-311д
« Отговор #1 -: 20 Май, 2020, 18:14:58 »
Да, проблемът е сериозен, но пък предизвикателството си струва.
Според мен най-добре е да се се замени 61ЛК5Ц с 61ЛК4Ц,
например както е описано тук: http://radio-konst.narod.ru/moi_konstrukcii/zam_kinesk/zam_kinesk.html
Кинескоп 61ЛК4Ц комплект с отклонителната система едва ли
е трудно да се намери. На времето бяха много разпространени.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 920
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: Присаждане на кинескоп на Берёзка 61тц-311д
« Отговор #2 -: 20 Май, 2020, 19:06:48 »
Скоро писах че имам Берьозка и стои на двора.Ако имате интерес пишете.

Неактивен vasiliazz

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 50
  • Населено място: Сливен
Re: Присаждане на кинескоп на Берёзка 61тц-311д
« Отговор #3 -: 20 Май, 2020, 19:25:49 »
Скоро писах че имам Берьозка и стои на двора.Ако имате интерес пишете.
61тц е моделът, нали? На мен ми трябва само кинескопа с ОС (не че моята не става, но да не си играя да я настройвам). Ако си съгласен да ми го пратиш, ще искам да го тестваме предварително как са му цветовете. Ако излезе читав може направо твоя да взема, вместо да си играя да присаждам друг. И без това се използва много рядко.
« Последна редакция: 20 Май, 2020, 19:37:04 от vasiliazz »

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 321
  • Населено място: София
Re: Присаждане на кинескоп на Берёзка 61тц-311д
« Отговор #4 -: 21 Май, 2020, 11:09:56 »
Здрасти . 61ЛК4Ц е делта кинескоп и присаждането му ще е много трудно .Разликата е в това , че 5Ц е самосходим кинескоп а 4Ц му трябва блок за сходимост и от там идва и разлика в отклонителните бобини може да се направи но не оправдано .Кинескопи тип А59 са със 110 градуса отклонителна система и няма да стане директно пак има преправяне и много ровене около ТХО-то и няма да постигнеш задоволителен резултата в картината ще е крив а и не пасва ще имаш луфтове между кутията и кинескоп .Предлагам ти да възстановиш синия цвят на кинескопа . Ще ти опиша как . Следната процедура , подаваме външно отоплително напрежение 7 до 9 волта като разкачаме това на телевизора пускаме и чакаме 5 минути може и повече , вдигаме ускоряващото на максимално 700 волта откачаме катода и го подаваме дирекно на маса , откачаме първа решетка и на нея подаваме ускоряващото напрежение пускаме телевизора за 5 секунди и гасиме и така 3 пъти. Кинескопа с стъклото на долу задължително . Може да го направиш и с другите цветове . Щом няма да го гледаш постоянно това ти е варианта .
« Последна редакция: 21 Май, 2020, 11:58:50 от Bengata »

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 902
  • Населено място: Варна
Re: Присаждане на кинескоп на Берёзка 61тц-311д
« Отговор #5 -: 21 Май, 2020, 23:09:38 »
Първо, какъв е смисълът от цялата работа? Много ми се натрапва асоциацията с опит за присаждане на глава от стара коза на тяло от стара овца...
Бенгата е прав за 61ЛК4Ц - това е старо поколение кинескоп, със сложно регулиране на сходимостта, няма никакъв смисъл да се използва. И да, А59, както и А66 са със 110 гр. отклонение на лъча. Кинескопът на Колорстар/София81 също е делта и освен това не беше никак траен, но този на София 82 е инлайн (самосходим) и много здрав. 
НО! Има дна подробност - в съветските телевизори, нищо че са с 90 гр. кинескопи, винаги има корекция на растера, както в телевизорите със 110 гр. отклонение. Това е защото руснаците никога не се научиха да правят нормални кинескопи. Тоест - присаждане на кинескоп А59 или А66 е напълно възможно и ще се получи без изкривяване тип 'възглавница', и това няма да натовари ТХО, както се опасява авторът, защото основния товар в схемата се поема от отклонителната система, а не от ТХО... Тази работа принципно не е за човек без опит. Ще се наложи малко повишаване на захранващото напрежение, да се промени резонансният кондензатор така, че обратният ход да е с нормална продължителност и високото напрежение да е в норма. И кондензаторът за S-корекцията също...
Принципно е много по-разумно ако ще се използва здрав кинескоп от някакъв свестен, но повреден телевизор, то да се възстанови този телевизор!

Към автора - с кои чипове е направен модулът за цветност? Ако е с последното поколение - ХА3 и ХА4, които са копие на TDA3562 и TDA3592, този сет е с автоматичен баланс на цветовете и при дори малко изтощаване на някой от катодите, спира да работи нормално - дава екран в някой от основните цветове, който свети силно и после угасва... Ако е така, има начин за промяна на схемата така, че да работи нормално.
« Последна редакция: 21 Май, 2020, 23:19:24 от NHB »

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 321
  • Населено място: София
Re: Присаждане на кинескоп на Берёзка 61тц-311д
« Отговор #6 -: 22 Май, 2020, 11:59:35 »
Кинескопа на софия 81 изобщо не е лош проблема главано при него е от схемното решение на телевизора да не забравяме че е под фаза и е с откачено захранване  :D . Много е збъркано и отоплителното напрежение на пушката в дадения телевизор . Въпросния кинескоп няма корекция изток запад на отклонителната система и е с един сложен модул и едни сложни настройки .Не е делта кинескоп . От този кинескоп да се откаже ! Така сещам се , че имаше електрони с кинескоп А67 там блока за хоризонталаната развивика си беше със специално за целта ТХО не се сещам кое е обаче ! Ако намери въпросния модул няма да има проблем с изкривяване тип възглавница с кинескоп А59 . Но пак казвам А59 кинескоп е малък и ще имам луфтове трябва да мести и ушите на кутията и да реже и малко от ушите на кинескопа това съм го правил и е много играчка която не е оправдана в днешно време . Ако иска да го направи както трябва и да го ползва дълго трябва да му смени всички електролитни кондензатори което пак си е много работа . А относно блока за цветност за да избегнем дефект в него може да провери състоянието на всеки цвят по отделно става много лесно , просто трябва да светне всеки катод . Откача ги на кабел са и всеки по отделно го подава към маса и ще разбере кой цвят е слаб кое е добре . И пак се сещам нещо имаше на времето една фирма която регенерираше кинескопите демек сменяше пушката развакууми рареже сменява вакуумира . Такъв кинескоп съм слагал беше ужасен крив с много лоша сходимост да светеше ама мътен разфокусиран много зле ама много . Не мога да се сетя как се казваше фирмата имах в мазето един такъв буркан от тях и май беше точно 61ЛК5Ц .

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Присаждане на кинескоп на Берёзка 61тц-311д
« Отговор #7 -: 22 Май, 2020, 16:56:06 »
Продаваха се такива кинескопи преди време във форума.Питай,не пише да са продадени. https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=1183.0
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=8615.0

Неактивен vasiliazz

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 50
  • Населено място: Сливен
Re: Присаждане на кинескоп на Берёзка 61тц-311д
« Отговор #8 -: 22 Май, 2020, 22:50:27 »
Кинескопа на софия 81 изобщо не е лош проблема главано при него е от схемното решение на телевизора да не забравяме че е под фаза и е с откачено захранване  :D . Много е збъркано и отоплителното напрежение на пушката в дадения телевизор . Въпросния кинескоп няма корекция изток запад на отклонителната система и е с един сложен модул и едни сложни настройки .Не е делта кинескоп . От този кинескоп да се откаже ! Така сещам се , че имаше електрони с кинескоп А67 там блока за хоризонталаната развивика си беше със специално за целта ТХО не се сещам кое е обаче ! Ако намери въпросния модул няма да има проблем с изкривяване тип възглавница с кинескоп А59 . Но пак казвам А59 кинескоп е малък и ще имам луфтове трябва да мести и ушите на кутията и да реже и малко от ушите на кинескопа това съм го правил и е много играчка която не е оправдана в днешно време . Ако иска да го направи както трябва и да го ползва дълго трябва да му смени всички електролитни кондензатори което пак си е много работа . А относно блока за цветност за да избегнем дефект в него може да провери състоянието на всеки цвят по отделно става много лесно , просто трябва да светне всеки катод . Откача ги на кабел са и всеки по отделно го подава към маса и ще разбере кой цвят е слаб кое е добре . И пак се сещам нещо имаше на времето една фирма която регенерираше кинескопите демек сменяше пушката развакууми рареже сменява вакуумира . Такъв кинескоп съм слагал беше ужасен крив с много лоша сходимост да светеше ама мътен разфокусиран много зле ама много . Не мога да се сетя как се казваше фирмата имах в мазето един такъв буркан от тях и май беше точно 61ЛК5Ц .
Сигурен съм, че кинескопът е износен, защото точно така съм го тествал - с катодите на маса. Червено и зелено светиха много и почти еднакво силно, а синьото го нямаше почти никакво. Електролитните кондензатори към ги сменил абсолютно всички.  На Березката кинескопа си е компланарен (5ц), но щом може да се сложи делта (4ц или 3ц) с добавяне на блок за сходимост, предполагам че има начин да се сложи и друг неруски делта кинескоп, с някакви магии. :D Електроните с A67 са много много редки, но все пак ако се намери някой за донор ще се радвам да направя някой мишмаш от електрона и березката.

Неактивен vasiliazz

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 50
  • Населено място: Сливен
Re: Присаждане на кинескоп на Берёзка 61тц-311д
« Отговор #9 -: 22 Май, 2020, 23:05:16 »
Първо, какъв е смисълът от цялата работа? Много ми се натрапва асоциацията с опит за присаждане на глава от стара коза на тяло от стара овца...
Бенгата е прав за 61ЛК4Ц - това е старо поколение кинескоп, със сложно регулиране на сходимостта, няма никакъв смисъл да се използва. И да, А59, както и А66 са със 110 гр. отклонение на лъча. Кинескопът на Колорстар/София81 също е делта и освен това не беше никак траен, но този на София 82 е инлайн (самосходим) и много здрав. 
НО! Има дна подробност - в съветските телевизори, нищо че са с 90 гр. кинескопи, винаги има корекция на растера, както в телевизорите със 110 гр. отклонение. Това е защото руснаците никога не се научиха да правят нормални кинескопи. Тоест - присаждане на кинескоп А59 или А66 е напълно възможно и ще се получи без изкривяване тип 'възглавница', и това няма да натовари ТХО, както се опасява авторът, защото основния товар в схемата се поема от отклонителната система, а не от ТХО... Тази работа принципно не е за човек без опит. Ще се наложи малко повишаване на захранващото напрежение, да се промени резонансният кондензатор така, че обратният ход да е с нормална продължителност и високото напрежение да е в норма. И кондензаторът за S-корекцията също...
Принципно е много по-разумно ако ще се използва здрав кинескоп от някакъв свестен, но повреден телевизор, то да се възстанови този телевизор!

Към автора - с кои чипове е направен модулът за цветност? Ако е с последното поколение - ХА3 и ХА4, които са копие на TDA3562 и TDA3592, този сет е с автоматичен баланс на цветовете и при дори малко изтощаване на някой от катодите, спира да работи нормално - дава екран в някой от основните цветове, който свети силно и после угасва... Ако е така, има начин за промяна на схемата така, че да работи нормално.
Тоест вариантът с A66 в крайна сметка е възможен? Щом от София 82 не е делта и е по-надежден и лесен за присаждане остава да се измисли и връзването на ОС. Какво се прави, за да се приспособи? За чиповете не знам, защото телевизорът в момента е на 220 км от мен. В момента като е много слаб синия цвят от модула на цветността той е усилен на макс, а зеленото и червеното са на минимум и е наистина нестабилен - според яркостта картината или става по-зелена или по-червена.
« Последна редакция: 22 Май, 2020, 23:13:05 от vasiliazz »

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 902
  • Населено място: Варна
Re: Присаждане на кинескоп на Берёзка 61тц-311д
« Отговор #10 -: 24 Май, 2020, 18:51:46 »
Здрасти и честит празник,
Отклонителната система трябва да се свърже точно по същия начин както оригиналната.
Няма да е лесно да се намери кинескоп от София82. Те бяха производство на Тошиба и по-скоро бяха А67. Когато ги ремонтирах, тези телевизори бяха повече от 10 годишни и тогава кинескопите им се смятаха за безсмъртни, но от тогава са изминали 30 години... Тези телевизори и тогава не срещаха често.
Напоследък виждам доста чето разкостени телевизори край контейнерите, предполагам, че поне половината са с изправни кинескопи. Но циганите веднага свалят отклонителните системи...
Пак ще кажа, че не разбирам какъв е смисълът да се прави точно този руски телевизор... Да не би да има голяма сантиментална стойност??? Не ми се вярва! Да не е от някакъв опит за икономия на средства??? Нямате опит, а работата изисква разбиране на естеството на нещата, а и средство за измерване на високото напрежение. Ако поискате такава услуга от обикновен телевизионен техник, вероятно ще Ви каже, че е невъзможно да се направи, и наистина ще мисли така. Не е проста работа! Искам да кажа, че дори да се вложат минимални средства, ше ви отнеме много време - на Вас да задавате въпроси, а на нас - да обясняваме. Цената на нов телевизор в някои големи вериги магазини е смешна...

Неактивен Bengata

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 321
  • Населено място: София
Re: Присаждане на кинескоп на Берёзка 61тц-311д
« Отговор #11 -: 26 Май, 2020, 19:50:11 »
Не е проблем да монтираш делта кинескоп в този телевизор . Както казах трябва ти блока за сходимост , отклонителната система и платката отзад на кинескопа . На 3 и 4 Ц шиката е два пъти по дебела от 5 Ц . След това надявам се  , че знаеш какво правиш хващаш схемата на които и да е електрон радуга от тип 714 , 738 и там подобни и почваш да гледаш къде кое какво прави , не е невъзможно но ще е много тегаво . Както ти казах опитай се да го вдигнеш този цвят за малко обяснил съм как . Другия вариант да го светнеш е да откачиш отоплителното напрежения от платката и да навиеш на ферита на ТХО-то три навивки който да ги вържеш после за отоплително напрежение така ще го вдигнеш ще светне и ще изкара макс седмица и ще грохне завинаги . Имах навремето няколко 61Лк но не съм запазил нищо имам от малките дамаджани 51лк западни аналози два .

Неактивен vasiliazz

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 50
  • Населено място: Сливен
Re: Присаждане на кинескоп на Берёзка 61тц-311д
« Отговор #12 -: 28 Май, 2020, 01:30:03 »
Здрасти и честит празник,
Отклонителната система трябва да се свърже точно по същия начин както оригиналната.
Няма да е лесно да се намери кинескоп от София82. Те бяха производство на Тошиба и по-скоро бяха А67. Когато ги ремонтирах, тези телевизори бяха повече от 10 годишни и тогава кинескопите им се смятаха за безсмъртни, но от тогава са изминали 30 години... Тези телевизори и тогава не срещаха често.
Напоследък виждам доста чето разкостени телевизори край контейнерите, предполагам, че поне половината са с изправни кинескопи. Но циганите веднага свалят отклонителните системи...
Пак ще кажа, че не разбирам какъв е смисълът да се прави точно този руски телевизор... Да не би да има голяма сантиментална стойност??? Не ми се вярва! Да не е от някакъв опит за икономия на средства??? Нямате опит, а работата изисква разбиране на естеството на нещата, а и средство за измерване на високото напрежение. Ако поискате такава услуга от обикновен телевизионен техник, вероятно ще Ви каже, че е невъзможно да се направи, и наистина ще мисли така. Не е проста работа! Искам да кажа, че дори да се вложат минимални средства, ше ви отнеме много време - на Вас да задавате въпроси, а на нас - да обясняваме. Цената на нов телевизор в някои големи вериги магазини е смешна...
Березката искам да я възстановя не за да я ползвам ежедневно. Да речем, че е сантиментална стойност. Аз телевизор си имам, на който да гледам.
Относто отклонителната питах, защото не зная дали намотките не са с различни параметри и дали ще е проблем ако са.
Кинескоп от София 82 колко пък да е трудно, срещал съм в ОЛХ такива телевизори. Просто искам да знам дали да търся такъв, ако операцията е по моите сили.
Иначе ми е най-лесно ако намеря 61лк4ц и съответните модули и да ги свържа. Намирането е зора.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 902
  • Населено място: Варна
Re: Присаждане на кинескоп на Берёзка 61тц-311д
« Отговор #13 -: 28 Май, 2020, 10:13:38 »
Добре...
И аз ще ти кажа един прост начин за 'регенериране' на твоя кинескоп.
Изваждаш кабела от блока за цветност към платката за кинескопа (трите цвята + 1ва решетка). Закачаш някакъв по-дълъг кабел към пина за 1ва решетка от куплунга на кабела(просто удължаваш  кабела). Включваш телевизора и чакаш малко да загрее добре отоплението. Допираш с едната ръка другия край на кабела на 1ва решетка към колектора на крайния транзистор на ХО и го държиш допрян до края.Държиш кабела за изолацията!!! За момент допираш към маса пина от куплунга на този цвят, който искаш да съживиш (в случая - син) Правиш го 3-4 пъти през 10 сек. Махаш удължаващия кабел и проверяваш прожекторите...
Сега за монтирането на 110 гр. кинескоп:
Нормално телевизорите с 90 гр. кинескопи имат захранване 100 - 110В, а тези със 110 гр. отклонение - 140В. Електрон280/380 обаче, нищо че е с 90 гр. отклонение, се захранва със 130В. Това улеснява задачата, но все пак ще се наложи малко да се повиши захранващото напрежение. При това ще нарастне отоплителният ток на кинескопа и е добре съпротивлението в отоплителната верига да се регулира така, че токът да е правилен. Токът се мери с True-RMS метър
Хоризонталният размер на растера зависи от 2 неща: от отклонителния ток и високото напрежение. Отклонителният ток почти никак не зависи от ТХО, а почти напълно се определя от индуктивността на самата отклонителна система и от стойността на захранващото напрежение. Тоест - ако докараш захранващото напрежение, тогава отклонителният ток сам ще стане колкото е нужен. От там нататък трябва високото напрежение да се регулира така, че размерът да е правилен. Високото напрежение зависи от ТХО - от коефициента му на трансформация и от височината на импулса на обратния ход на ХО. Обратният ход на ХО е резонансен процес и зависи от големината на отклонителния ток, от индуктивността на ОС и ТХО заедно и накрая - от капацитета на резонансния кондензатор. Това, което може да се променя е точно капацитетът на кондензатора... Та високото напрежение се променя чрез подбор на този кондензатор. Добре е при подбора да се мери реалната стойност на високото напрежение, за да се гарантира, че кинескопът ще работи при подходящи условия...
Другите условия, като фокусиращо напрежение и UG2 в Електрона се регулират в широки граници и няма да е проблем да се зададат подходящи за всеки кинескоп.
Пак казвам, че тази работа не е точно за човек, който няма никакъв опит в ремонта на телевизори с кинескоп. Понеже при експериментите често се случват жертви, трябва да си готов да възстановиш убито захранване или хоризонтално отклонение и изобщо да отстраниш повреда във всеки блок на телевизора... 

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |