| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Външна антена  (Прочетена 3962 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Външна антена
« Отговор #15 -: 21 Април, 2020, 09:09:59 »
Военнополевия е по-добре.

За мен категорично за ПРЕДАВАТЕЛНА антена НЕ е по-добър . Беше трагедия , резонанси на места където изобщо не им е мястото , а където трябваше да работи беше на магия съсдават се отврат капацитеити мешду тънките жила .
Да не говоря че нямаше и да издържи ако я бях напънал със стъпалото от Р-140 (със 2 гу 78 ) Смених с 4 квадрата и всичко заспа , а ВКШ-то го ползвам за асмата и други механични неща .

Защо не си направиш една magnetic loop antenna ?
Аз в момента си я правя не че нямам антени ама да има занимавка.
Аз лично ще я правя да покрива от 80 м нагоре . Взел съм променливи вакуумни кондери на по 25 Kv , но при теб щом ще е за прием можеш да минеш и с обикновен въздушен . Малка , компактна и най-вече теснолентова и тиха антена идеална за градски условия .

Неактивен lz3sf

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Чужбина
Re: Външна антена
« Отговор #16 -: 21 Април, 2020, 09:36:11 »
Здравей,
Извинявай че ти предлагам толкова сложни проекти, като навиването на транформатор 2 на 6 навивки на един бинокъл, дето струва пряко сили един лев и закачането му към един проводник с перимитър около 12м под формата на правоъгълник или дори триъгълник (и двата варианта работят еднакво добре) и едно съпротивление около 1кОм от срещуположната страна на трансформатора. Ще гледам вече да не се повтаря :)

Междудругото, на много места има разни размери на тези флагове - само да кажа, че всякакви размери работят, важното е периметъра да е  по-малък от 1/4 ламбда за най-високата честота, която искате да слушате. За това пиша че общия периметър спокойно може да е 12м и пак да работи добре.
 
Ето един по-лесен (не по-добър, но определено по-лесен и по-скъп вариант, но пък не се занимаваш с правене на каквото и да е сложно):

https://www.ebay.com/itm/100kHz-30MHz-Loop-Antenna-Active-Receiving-Antenna-MLA-30-Short-Wave-Radio-/153624611597?ef_id=EAIaIQobChMI6baQ5_X46AIVDMayCh31FQH_EAQYASABEgJVJ_D_BwE:G:s


За тези които им е слжно, а искат да го пробват, има платени варианти, с включен предусилвател (аз лично имам предубеждения за този предусилвател):

https://www.ebay.com/itm/Flag-Pennant-LOOP-HF-Antenna-KIT-50-Ohm-Preamp-/201553084711?ef_id=EAIaIQobChMI_Pq7off46AIVD6aaCh2tEgNEEAYYAiABEgJf7_D_BwE:G:s




Поздрави,
lz3sf
« Последна редакция: 21 Април, 2020, 09:59:22 от lz3sf »

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1535
  • Населено място: Варна
Re: Външна антена
« Отговор #17 -: 21 Април, 2020, 10:03:33 »
Моето скромно мнение е, че не си струва труда и разхода на средства, ако ще се прави истинска антена с много компромиси в дължината, височината, вида на жицата... Ако ще служи само за слушане, Mini Whip е идеално решение, аз съм я правил и не струва почти нищо, прави се лесно.
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=11633.msg81536#msg81536

Неактивен lz3sf

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Чужбина
Re: Външна антена
« Отговор #18 -: 21 Април, 2020, 10:23:20 »
Здравей,

Mini whip или проста вертикална жичка е едно и също, ако ще е евтино, поне му предложи някава вертикална жичка, вместо да се мъчи с mini whip.
Освен това, къде точно си пробвал приемна антена и с какво си я сравнявал, че mini whipa да е по-добър или поне да не си заслужава нищо друго? Аз лично mini whipa не го броя за приемна антена, не повече от вертикална разположена жичка с предусилвател.

http://www.ra0sms.ru/p/rx-antenna-flag-fo0aaa-with-preamp.html


/>
Може да видите какво правят хората, дето имат достатъчно място, макар че живеят насред нищото:

https://www.w8ji.com/contest_station_w8ji.htm

Поизгледайте ей това нещо:

/>
И се позапитайте защо аджеба тези, дето живеят насред нищото (околовръст на 10км няма никой и пак правят приемни антени на няколко декара, а предавателните им антени за събрани на едно място). И защо не опъват една жичка или не слагат един mini whip за да слушат с него. Междудругото да поясна, че флаг антената работи електрически като два сфазирани вертикала, а не като обикновена пълноразмерна рамка, затова има и насоченост.



Поздрави,
lz3sf
« Последна редакция: 21 Април, 2020, 10:46:58 от lz3sf »

Неактивен триод

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 57
  • Населено място: София
Re: Външна антена
« Отговор #19 -: 23 Април, 2020, 22:33:19 »
За сега соларния кабел остава на изчакване,ще работя с военно-полевия.Утре ще поръчам изолатори.Идеята ми е първо да пробвам с най-лесното за изпълнение,а именно опъване на един кабел между две точки.Ще пробвам и флаговете,но поради ограниченото дворно място,ще имам затруднения с разполагането им.На какво отстояние от сгради е препорачително да е един такъв флаг?Феритните бинокли има ли ги в Комет?

Неактивен lz3sf

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Чужбина
Re: Външна антена
« Отговор #20 -: 24 Април, 2020, 09:43:35 »
Здравей,
В интерес на истината нямам представа къде могат да се намерят в България, но по онлайн могат да се поръчат от различни места:

https://uk.farnell.com/fair-rite/2873006802/ferrite-core-cylindrical/dp/3282037

https://www.ebay.co.uk/itm/Multi-Aperture-Ferrite-Core-BN-73-202/274308484276?hash=item3fde0f4cb4:g:gaIAAOSwC-5d6Vcj

И каквото и да направите, не забравяйте че освен коаксиал и жица, се искат и чокове, за да може да работи приемната антена, да не кажете после, че нищо не става, дори и с флагове. И не само на приемната антена.

Успех каквото и да решите да правите.



Поздрави,
lz3sf

Неактивен триод

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 57
  • Населено място: София
Re: Външна антена
« Отговор #21 -: 02 Май, 2020, 00:36:50 »
Преди малко успях да завърша противошумовия въвод,с частите които ahedproductions ми даде (за което му благодаря и ще трябва да се реванширам някак),а тия дни ще опъна и антената.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Външна антена
« Отговор #22 -: 02 Май, 2020, 01:38:02 »
 :bravo: :drinks:
Трафа нали ти е обърнат правилно? Антена -> 9:1 <- коаксиал? Че наопаки не пее... :)
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен триод

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 57
  • Населено място: София
Re: Външна антена
« Отговор #23 -: 02 Май, 2020, 08:54:24 »
Правилно е обърнат.Коаксиалният кабел колко дълъг може да бъде?

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: Външна антена
« Отговор #24 -: 02 Май, 2020, 10:07:33 »
Антена -> 9:1 <- коаксиал?     ;)  дай конструкцията на трафа и какъв магнитопровод / ферит/  се ползва?

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Външна антена
« Отговор #25 -: 02 Май, 2020, 10:23:33 »
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=10713
Е, колко дълъг, колкото по-малко, толкова по-добре... :) Може и 10 да е, но зависи от качеството на кабела, да не ти остане нулев сигнал на изхода...
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен триод

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 57
  • Населено място: София
Re: Външна антена
« Отговор #26 -: 09 Май, 2020, 20:40:50 »
Опънах жицата.Малко къса дойде 8.8 метра.Утре ако ми остане време ще монтирам въвода и ще я пробвам. :drinks:

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Външна антена
« Отговор #27 -: 09 Май, 2020, 22:21:14 »
Нещо или не виждам, или не мога да вдена как си направил...

Къде ти е кутийката с трафа?

Няма лошо че е 9 метра, не е малко и това, не го мисли. :)

И си обрежи излишъците в долния край.

Амааа, ти оставили ли си си аванс в горния край да си свържеш трафа? Нещо не го виждам...
« Последна редакция: 09 Май, 2020, 22:26:20 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен триод

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 57
  • Населено място: София
Re: Външна антена
« Отговор #28 -: 10 Май, 2020, 09:37:12 »
Кутийката още не съм я монтирал.Има ли значение в кой край ще е,че в момента съм предвидил да е в долния?Антената мога лесно да я свалям и качвам,както мога и да я обърна,зада може този край на който съм оставил аванс да е както долу така и горе.Трябва ли да слагам още един изолатор и кутийката да е между два изолатора,при положение че въжето е капроново,или с други думи не е проводящо?
« Последна редакция: 10 Май, 2020, 09:47:14 от триод »

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Външна антена
« Отговор #29 -: 10 Май, 2020, 12:57:56 »
Значение в кой край е в случая има, но не мога да преценя до колко ще се отрази. Антената в долния си край има най-голям капацитет спрямо земя, и най-малък в горния. Трансформаторът ще работи по-добре горе.
Въжето може да е изолатор, но като се накисне с вода от дъжда, в повечето случаи с богат минерален състав, предизвиква увеличаване на паразитните капацитети, което би влошило и без това проблема с дължината и с близкия до земята край. Аз бих сложил по два на страна, но след като е изолиран и проводника, може и да го пропуснеш, както решиш.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |