| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Външна антена  (Прочетена 3961 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен триод

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 57
  • Населено място: София
Външна антена
« -: 20 Април, 2020, 00:54:01 »
Реших да си направя външна антена.Събирам мнения,препоръки и примери от колеги които имат такава.Терена е четири етажна къща с малък двор около нея.Съседите няма са са съгласни да опъвам жици до тях.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Външна антена
« Отговор #1 -: 20 Април, 2020, 01:06:43 »
Приемна антена за СВ/ДВ и КВ ли?
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен триод

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 57
  • Населено място: София
Re: Външна антена
« Отговор #2 -: 20 Април, 2020, 10:51:35 »
Приемна за КВ другите ще ги мислим после. :)

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Външна антена
« Отговор #3 -: 20 Април, 2020, 11:31:55 »
Имаш два варианта - компактна активна антена, от типа на MiniWhip, или дълга жица, опъната до далечна точка. 12-15 метра е някакъв санитарен минимум за жична антена, но ти си на добро място и ще ти вкара света в къщи. Можеш да потърсиш темата за противошумовия въвод, в която съм описал моята жична антена и трансформацията към коаксиален кабел, за да не хваща въвовда шумотевица от сградата. Как си със земното?
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен триод

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 57
  • Населено място: София
Re: Външна антена
« Отговор #4 -: 20 Април, 2020, 12:09:55 »
Има мълниезащита къщата,заземителя е забит на 4 метра в земята.А ако немога да използвам тази инсталация,ще бодна един заземител на двора.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Външна антена
« Отговор #5 -: 20 Април, 2020, 12:17:42 »
Еми ето, взимаш една жица многожилна, 4 квадрата поне, 6 най-добре. Купуваш си от базара на БФРА 4 броя пластмасови яйца-изолатори, или си намираш керамични. Опъваш жица колкот място има, като гледаш да е колкото се може по-далеч от земята. Ако излезе наклонена, т.е. е между покрива ти и някоя точка по-долу, правиш извод от средата и сваляш надолу към радиорубката. Още отвън антенен ключ за заземяване при буря, газоразрядник (мога да ти дам) и една гирлянда от 6бр. големи (2-3 ватови, обемни е най-добре, но и слойни стават) 470 килоомови резистори 6 броя за статичен разряд от антената. От кутийката външната с ключа максимално къс земен път до инсталация или кол (ако ще правиш кажи да ти обясня как, че не е просто да забиеш нещо там да има :)) с дебел проводник. И това е като цяло! Ако ще правиш такъв вариант ще дам подробности, но мисля че съм писал из форума с 1-2 за такива конструкции.
Ако искаш противошумов въвод, трябва да сложиш трафчето по-далеч от къщата, на 1.5-2м, че да не захваща шумяк. Заземяването се прави там директно в кутийката чрез трафа и е безопасна антената, поне за статични разряди.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Външна антена
« Отговор #6 -: 20 Април, 2020, 14:06:08 »
A защо не си направиш една EFHW от 80 до 10 м и ще приемаш и ще имаш и добра предавателна антена аз имам и такава и мога да ти кажа че работи доста добре . Трафа съм го направил с доста дебелички тороиди и мога да работя с 800 W continius  или 1300-1500 W за ССБ общата и дължина е към 40 метра на 10-12 метра от земята .
На 3,5 ме чуват така както колеги работещи с 700 W a aз съм без стъпало с 100W

Неактивен lz3sf

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Чужбина
Re: Външна антена
« Отговор #7 -: 20 Април, 2020, 17:24:04 »
Здравей,
Аз лично не бих ти препоръчал END fed, нито чудесии със земно за приемане, особно ако включват същестуващо земно, което се ползва за електрическа мрежа, а нещо рамково, по възможност насочено.

Като най-просто и компактно нещо от рода на:

https://active-antenna.eu/

Има много прости рамки, който не искат и предусилватели, но пък искат по-големи размери - поне 2-4м или нещо подобно, че да имат ефект. В темата за въвода на Билян, съм споменал за това накрая. (Ако се държи на земното, гледай K9AY рамки, които работят в 4 посоки и не заемат много място). Ако не знаете какво представлява въпросната рамка или как работи, с две думи си го представете като 2 ел Яги с размери както казах - примерно 2м и разтояние между двата елемента 4м с диаграма на насоченост точно като на два елемента яги и мноооооооого широколентово - от средни вълни до към 20-30МХц, си запазва насочеността подобна рамка. За да получите подобно нещо с яги (като широколентовост), би ви трябвало логопердиодик с размерите на два боинга 777 един след друг. Въпросните рамки са с вертикална поляризация и реално погледнато могат да работят добре дори близо до Земята, т.е. не е задължитено да са високо за ефективност.

Който не видял разликата между истинска приемна антена и каквато и да е жица, той няма да разбере за какво го пиша това. И да, въпросните рамки са истински приемни антени спрямо една жица (стига да не е бевъридж :) Но пък там трябват едни по-различни размери.)


Поздрави,
lz3sf
« Последна редакция: 20 Април, 2020, 17:49:12 от lz3sf »

Неактивен lz3sf

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 66
  • Населено място: Чужбина
Re: Външна антена
« Отговор #8 -: 20 Април, 2020, 18:17:00 »
И за последно - въпрсните терминирани рамки, също са патент на въпросния Харолд Бевъридж:

https://patents.google.com/patent/US2247743A/en

http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.921.1030&rep=rep1&type=pdf


Поздрави,
lz3sf
« Последна редакция: 20 Април, 2020, 18:32:14 от lz3sf »

Неактивен триод

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 57
  • Населено място: София
Re: Външна антена
« Отговор #9 -: 20 Април, 2020, 21:29:49 »
Благодаря за предложенията.Тъй като съм ограничен от достатъчно свободно място за по-мащебните проекти,както и от достатъчно свободно време за направа на електрониката към съответната антенна система,мисля първоначално да започна с нещо по-лесно за изпълнение,та макар и с по малка ефективност.За сега се спирам на варианта с отрязък проводник,опънат под някакъв ъгъл от къщата към оградата.Този кабел става ли за антената?https://solarhouse.bg/produkt/%D1%81%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D1%80%D0%B5%D0%BD-%D0%BA%D0%B0%D0%B1%D0%B5%D0%BB-4%D0%BC%D0%BC/

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Външна антена
« Отговор #10 -: 20 Април, 2020, 21:33:28 »
Хъм харен е ама много пари бе. Не искаш ли да ти дам от моята катушка военнополеви телефонен? Много е стабилен и не се разтяга, има стоманени жила заедно с медните. Колко метра ти трябват, заедно със въвода?
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Външна антена
« Отговор #11 -: 20 Април, 2020, 22:05:50 »
Най-добре си купи многожилен 4 квадрата .

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Външна антена
« Отговор #12 -: 20 Април, 2020, 22:32:09 »
Военнополевия е по-добре.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен триод

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 57
  • Населено място: София
Re: Външна антена
« Отговор #13 -: 20 Април, 2020, 22:37:01 »
В работата работим с такъв и ще питам дали искат да ме спонсорират за една антена :).А от този със стоманените жила имам и аз една катушка,ама нали каза 4 или 6 квадрата,та затова се сетих за соларния.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1926
  • Населено място: Пловдив
Re: Външна антена
« Отговор #14 -: 21 Април, 2020, 08:45:40 »
Аз съм опънал стоманено въже за простор.
Не мисля че квадратурата и метала имат голямо значение, но това е мнение на любител.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |