О, извинявам се, грешката е моя - под 250нм се започва късовълновия УВЦ спектър, в който се намират и т-нар твърди УВ лъчи. В него най-слаб озониращ ефект имат дългите вълни (250нм), а най-силен късите при 185нм. Ето типична спектрограма на 100-ватова живачна горелка. Забележете, че лампата не излъчва равномерно, а на определени честоти, обусловени от енергийните нива на които електрони в атома на живака сменят орбитала при ударната йонизация в дъгата. Освен това е важно количественото участие на всяка дължина на вълната в общия поток.
Както се вижда голяма част от светлинната мощност е дълговълнова, с пик на 250нм, който и ни трябва. И това е след загряване на лампата, преди това е по-нагоре.
А това е сравнителен спектър. Разбира се живачните с ниско налягане са изключително ефективни убийци на всякакви микроорганизми, както се вижда от дясната графика. Тяхната енергия е концентрирана основно в желаната дължина на вълната от ~250нм, но за съжаление има и значително излъчване на 185нм, дължина използвана в УВ генераторите на озон, като най-ефективна за процеса. От друга страна лампите с високо налягане имат само 20% съдържание на 250нм, но за сметка на това почти никакво на 185нм, която и нашата цел. Компенсираме ниското ниво с мощност, като се очаква да получим същото ниво на 250нм със 125 ватова живачна с високо налягане, както от 40 ватова с ниско налягане.
В крайна сметка всеки, който се хване да си прави подобно устройство е длъжен да си направи домашното за себе си и да се запознае с необходимите материали. А не да ми се доверява сляпо.