По-скоро нещо около ЕСН81. Обаче, като гледам тази таблица, възможно е видеосигналът да е модулиран с 50Hz смущение от захранването... Изобщо, откъде е тази таблица? Да не си си взел генератор? Или е запис на касета??? Не става със запис на касета, този телевизор няма режим 'VCR'и точно хоризонталната синхронизация няма да е устойчива, особено в горната част на картината.
При условие, че постоянно ровиш нещо в телевизорите, ще трябва да си вземеш осцилоскоп. Иначе работиш на сляпо, а нямаш нужната за целта интуиция. Тя ще дойде, но с натрупването на опит. Опитът идва с натрупването на отстранени повреди, открити чрез измервания, наблюдения на осцилограми и логични разсъждения. Тук ключово значение има наблюдението на осцилограми...
Като казах генератор, имаше едно време няколко руски модела 'ЛАСПИ'. Имаха изход в метровия обхват и 5.5/6.5 звук, градация на яркостта и изобщо всичко необходимо... Ако решиш да си взимаш, покажи какво си намерил и питай тук дали е подходящо.
За Пирина - съмнявам се проблемът да е в лампите. Изобщо, при теб там има повишена консумация на ток от източника, захранващ ВЧ част. Колкото повече се изтощава една лампа, толкова повече токът, който може да протече през нея, намалява. Тоест, ако сложиш нови лампи, най-много токът да стане още по-голям...
Поисках да махнеш някоя лампа и да измериш напреженията във всички клонове на веригата. Така може да стане ясно дали токът тече през лампите или има утечка през някой пасивен елемент, или както ти каза Пичагата, примерно през влошена изолация на самата платка. Аз ще ти кажа още, че освен проводимостите от платката, които ги няма в схемата, но реално съществуват, има ги още и цоклите на лампите! Цоклите най-много се опичат и прогарят, попиват влага и мръсотия, като между краката може да се появят връзки в самия цокъл...Изобщо, цоклите се налагаше да се заменят често при ремонт на лампови телевизори.
Ти измери и показа напреженията върху няколко съпротивления, но не при липса на отоплителен ток и само върху малка част от всички съпротивления във веригата... Изобщо, опитах да ти подскажа метод за изследване, който със сигурност може да покаже точно какво не е наред в тази верига, но май още не си готов да го проумееш... Нищо не пречи да прочетеш пак какво съм ти написал, да помислиш какво искам да направиш и защо.
За АРУ...
АРУ е верига, която регулира усилването на МЧУИ и тунера. Когато няма сигнал, напрежението на веригата е 0 и усилването е максимално, зависи само от настройката на филтрите и способността на лампите да усилват. При подаден сигнал, на изхода на видеодетектора се получава видеосигнал с някаква амплитуда. Ако тази амплитуда е недостатъчна, АРУ няма да задейства и напрежението на веригата ще си остане 0. Ако амплитудата е по-голяма от нужното, във веригата на АРУ ще се получи отрицателно напрежение, което ще запушва лампите, стръмността им ще намалее и така амплитудата на видеосигнала ще се стабилизира. Напрежението на АРУ ще е минус няколко волта. При по-силен сигнал на входа ще е повече, при по-слаб ще е по-малко. Със сигурност 8-10 волта ще запушат лампите напълно, затова няма как да е по-голямо...
Ако се съмняваш в работата на тази верига, просто измерваш напрежението. Ако няма контраст без никакви снежинки в изображението, като амплитудата на видеосигнала е силно намалена, вероятно усилването е намалено от неправилна работа на АРУ. Ако измериш -5В, значи наистина е така. Ако свържеш за проба към маса веригата на АРУ и веднага амплитудата стане голяма, та чак да се запуши видеоусилвателя, тогава вече няма никакво съмнение... А иначе самият управляващ сигнал се изработва само от един триод по проста схема, която се захранва с 200В положителни импулси от ТХО. Повредата в този триод (в самата лампа)е често явление, защото работи в доста неестествен режим.