| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Паметна дата  (Прочетена 4988 пъти)

0 Потреб. и 6 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 579
  • Населено място: Плевен
Re: Паметна дата
« Отговор #15 -: 23 Юли, 2020, 09:00:50 »
Като темата е спомени от Българската АМ предавателна мрежа ще покажа едно ценно видео.То съдържа как се приемаше Хоризонт на дълги вълни на 261kHz и сравнявам с месният предавател на средни вълни 594kHz.Това видео има много носталгия и спомени.

https://www.vbox7.com/play:1c464974b1

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 579
  • Населено място: Плевен
Re: Паметна дата
« Отговор #16 -: 06 Април, 2021, 08:30:18 »
Не знам дали някой се е сетил,но днес се навършват 11 години от началото на разпадане на средновълновата предавателна мрежа в България.За мен един колекционер на радиоприемници е не само да го реставрираш и ремонтираш и да стои а и да пътуваш по радиоскалата и да приемаш радиостанции от различни точки на и да се наслаждаваш на работоспособността му.Аз никога няма да забравя как на този ден спряха 90 процента от предавателите и как това даде начало на цялото унищожение.

Ето и съобщението от БНР за спирането им https://www.vbox7.com/play:1e657137c4

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1986
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Паметна дата
« Отговор #17 -: 06 Април, 2021, 21:07:57 »
Ух, това заболя...
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Radist

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 154
  • Населено място: Монтана
Re: Паметна дата
« Отговор #18 -: 07 Април, 2021, 11:45:14 »
Тъй като аз като автор на темата също се сетих за тази дата,но изчаках да видя дали и други ще се сетят.Колекционерите са запалени до толкова че всичко да е изрядно в радиоприемника и да се седи лъскав на стилажа но не и да спортува по скалата леви десни колко радиостанции се приема.Дай да направим една анкета кой слуша Хоризонт на средни вълни редовно.Резултата ще 3-4.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: Паметна дата
« Отговор #19 -: 07 Април, 2021, 12:33:55 »
Цитат
Дай да направим една анкета кой слуша Хоризонт на средни вълни редовно.Резултата ще 3-4.
То няма как да го слушаш редовно, като не се хваща добре.

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 405
  • Населено място: Стражица
Re: Паметна дата
« Отговор #20 -: 07 Април, 2021, 12:39:18 »
При мен цвлодвено се хваща,  на места и само на феритна антена. Когато ходя за нощна или се връщам от нощна редовно препускам по обхвата да видя какво прохожда в колата из града къде как се хваща, проривно на очакванията на високи и чисти места където има най малко кабелак и къщи приема е най зле.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1986
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Паметна дата
« Отговор #21 -: 07 Април, 2021, 14:28:22 »
Дай да направим една анкета кой слуша Хоризонт на средни вълни редовно.Резултата ще 3-4.
Аз си умирам за СВ, но Хоризонт не ми харесва от години като пограма, фен съм на Христо Ботев. Но нея я няма на СВ отдавна. Иначе приема е с променливо качество при мен, много често денем съвсем го няма Видин. С феритна е по-добре и често си пускам Сокол-чето на балкона като е топло. Вакарел влизаше супер добре, ех...
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Паметна дата
« Отговор #22 -: 07 Април, 2021, 16:11:11 »
Да, когато Вакарел работеше, слушах редовно Хоризонт на дълги вълни с ВЕФ 206 пригоден на акумулатор. Въпреки, че и на мен Хоризонт не ми допада като програма, все пак имаше някои предавания петък вечер - Music Point с Младен Петков и други такива предавания в които можеше да се чуе музика. В момента от време на време пускам приемниците на средни, дълги и къси просто да чуя какво става из обхвата. Жалко и за Христо Ботев от с. Столник. Добре облъчваше София.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен After_Dark

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: Бургас
Re: Паметна дата
« Отговор #23 -: 08 Април, 2021, 20:51:31 »
Всяка вечер слушам Хоризонт на СВ 576 кХц. Нормално се чува с радиобудилник Sony ICF- C273L, на феритна антена. Денем, събота-неделя, слушам с Р-311 с нормална антена - 50 метра наклонен лъч. От Бургас съм.  :)

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Паметна дата
« Отговор #24 -: 09 Април, 2021, 01:27:43 »
Аз редовно си слушам Ригондата на СВ преди лягане - хем си осветявам пътя до леглото, хем подпомагам отоплението... Също така, понеже в момента спя на двойно легло сам, от другата страна имам едно шаси от Мелодия 14 стерео - и нея я пускам понякога... ако реша да спя от другата страна :)
Иначе ми е адски мъчно и на мен за ДВ и СВ предавателите... особено за Вакарелския...
ЕДИТ: при мен в центъра на София, близо до Орлов мост на 4тия етаж приемам Хоризонт сравнително добре през 90 % от времето... но на ФА
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен silver_bolt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 101
  • Населено място: София
Re: Паметна дата
« Отговор #25 -: 09 Април, 2021, 21:44:31 »
В архивните файлове на компа намерих две клипчета със спомени от предавателя на Хоризонт на 1161 KHz за София.

Симфония, снимана някъде 2009 г.:
/>

Серенада, някъде началото на 2010 г.:

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 579
  • Населено място: Плевен
Re: Паметна дата
« Отговор #26 -: 10 Април, 2021, 14:45:19 »
After_Dark
Много се радвам да видя такъв рапорт за приeмане на 576kHz чак в Бургас.Това е много далечна точка за която съм доста изненадан как се приема при теб

silver_bolt
Предавателя който си приемал не е 1161kHz а 963kHz който се излъчваше от Драгоман.За съжаление от този предавател е останало само това https://www.vbox7.com/play:bfdfb11fcb

Колеги който всеки иска да напише рапорт как се приема при него единственият ни радиопредавател в България нека пише в тази тема https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=15314.0 Да се напише местонахождението и с какъв радиоприемник се приема.Така всичко ще бъде прегледно и на едно място и в една тема.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 579
  • Населено място: Плевен
Re: Паметна дата
« Отговор #27 -: 06 Април, 2023, 06:35:51 »
Днес се навършват 13 години от разпада на средновълновата радиопредавателна мрежа в България :empathy2:

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1986
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Паметна дата
« Отговор #28 -: 06 Април, 2023, 16:00:52 »
Как лети времето, а липсата остава все така остра.
 :-[
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Baxandal

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 2
  • Населено място: Гоце Делчев
Re: Паметна дата
« Отговор #29 -: 06 Април, 2023, 21:46:54 »
Днес се навършват 13 години от разпада на средновълновата радиопредавателна мрежа в България :empathy2:

Привет от югозапада ! Особено болно ми е от темата по разпада на СВ в БНР.  Район , като пограничен откъм теченията на Места и Струма ..   въобще колегите са запознати с местонахожденията на  вече унищожените предаватели в Благоевград 864 Кхц и Петрич  и разбира се : През 1977 г. е пуснат в експлоатация нов предавател с мощност 500 kW, модел РВ 500-С - Съветско производство, който излъчва програмите на Българското радио - „Хоризонт“ и Предавания за чужбина на 747 kHz. По разписание през 2000-те години, програма „Хоризонт“ се излъчва от понеделник до петък от 9:30 до 15:00 ч, в събота и неделя - от 11:00 до 15:00 ч, в останалите часове се излъчва Радио „България“ на балканските езици (албански, гръцки, сръбски, турски).

    От 2011 г. предавателят работи с намалена мощност от 300 kW, а на 15 февруари 2012 г. станцията е окончателно изключена.
... Това е просто срам. Предвид Гърция , Албания , Македония , Турция...да не говорим за Румъния на чиято страна ресурсите са в 90 % още функциониращи и се приемат сравнително най - добре на СВ , дори и КВ. Говорим в днешна дата 06.04.2023 .  Питам се как не можа БНР , през годините  да съхрани техническата си предавателна мрежа (изработвана с чест,  поколения ) под свое име без да се прехвърля собствеността на фирми ,  целящи  единствено предаването и печалбата от скраб . Това е унизание най - малкото  срам....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |