| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: ELAC 842 High Fidelity Turntable  (Прочетена 10101 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
ELAC 842 High Fidelity Turntable
« -: 06 Януари, 2020, 10:16:00 »
Да попитам..., има ли мнение някой за този грамофон?
Продава се, само шаси, за 60лв. Струва ли си да го взема?
Игличката била изкривена, а не можах да намеря от къде се купува и на каква цена.

Моля за мнение от запознатите, защото аз съм невежа.

Благодаря!  :hi:
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен kristov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: Polski Trymbesh
Re: ELAC 842 High Fidelity Turntable
« Отговор #1 -: 06 Януари, 2020, 14:27:21 »
При положение, че е дефектна игличката а тук (https://hi-fi-zone.com/produkt/elac-pc-842/)  го продават цял за 160лв. Но всеки сам си решава.

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: ELAC 842 High Fidelity Turntable
« Отговор #2 -: 06 Януари, 2020, 15:56:15 »
При положение, че е дефектна игличката а тук (https://hi-fi-zone.com/produkt/elac-pc-842/)  го продават цял за 160лв. Но всеки сам си решава.
Видях я тази обява, но за сега нямам толкова свободни пари.
Мен повече ме интересуваше като качества дали си заслужава... Виждам че е HiFi, но от марка, до марка разликите са големи понякога.

Благодаря за отговора!
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 902
  • Населено място: Варна
Re: ELAC 842 High Fidelity Turntable
« Отговор #3 -: 06 Януари, 2020, 18:47:38 »
Тя, игличката, не е ли консуматив? Едно време( през 90те) слушах само на грамофон, много... Използвах преработено шаси от Унитра Фоника с доза за Унитра 602. За качествен звук се налагаше да сменям иглата всеки месец!

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: ELAC 842 High Fidelity Turntable
« Отговор #4 -: 06 Януари, 2020, 21:16:59 »
Колеги, чета и се обърках? "Сериозните" грамофони с динамична доза са едно, тези с крисалните-друго и цените им естествено. На хубаво шаси дозата му може да струва повече от него, а често иглата като консуматив е половината от дозата.. Та колегата azop какъв грамофон търси, "хубав или евтин" щото иначе ELAC е от сериозните фирми, доколкото знам, а конкретния модел, ако всичко е точно май си заслужава посочената цена? А пък колегата NHB съвсем ме разцентрова?! То Унитри, все "фоника" бяха и хубави и евтини. Ако е "натискал" иглата на приспособена динамична доза с 10 грама вместо някъде 2-3 грама е възможно да се е налагала честа смяна?! Споделям от опит, че в "онези години" грамофона ми работеше почти всяка вечер с 1,5 грама, а игла смених след 5-6 години... И плочите си останаха читави, дори в момента.
В заключене, от моя опит, хубаво и евтино няма!
0888981645, 072365106

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 902
  • Населено място: Варна
Re: ELAC 842 High Fidelity Turntable
« Отговор #5 -: 06 Януари, 2020, 22:36:53 »
Натисках иглата с 2 до 4 грама. 2 в началото, като е нова, и увеличавах до 4, когато вече се износваше и ставаше нужно да се сменя. Е може да съм пресилил малко за всеки месец, но никога не издържаха повече от 3 месеца. Знам, че няма евтино и едновременно качествено, но тогава в магазина имаше само такива дози, които свиреха наистина добре - динамични, с подвижен магнит. Наистина, звукът беше убийствен.
А иначе Унитра Фоника беше с проста пиезо доза, която иска натиск 15 гр.

Неактивен navi

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 367
Re: ELAC 842 High Fidelity Turntable
« Отговор #6 -: 06 Януари, 2020, 23:51:49 »
ELAC (Electroacustic Kiel GmbH) Традиционна фирма от ГФР, създадена през 1908 Сллед 19 8 1 интегрирана в Honeywell. HiFi отдела остава самостоятелен под юристдикцията на John&Partner и днес продава само суперклас апарати. Една от култовите немски марки. Не можеш да сбъркаш с грамофона ако го подкараш - в добтро състояниве в Германия можеш да му потърсиш над 250 евро,  игла ще намериш за 37 евро https://www.topkaufmusik.de/riemen-suche/riemen-fuer-plattenspieler/29659/tonnadel-und-riemen-fuer-plattenspieler-pc-842-von-elac
Приятелски Поздрав!
Иван

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: ELAC 842 High Fidelity Turntable
« Отговор #7 -: 07 Януари, 2020, 05:54:30 »
Благодаря на отзовалите се...

Получих което ми беше нужно в изложеното от колегата navi!

На времето имах "Акорд"-стерео /или "Akords" беше, забравил съм вече/, нямаше кой знае какъв избор, пък и с парите бяхме скарани /60-80лв. заплата/. По-късно навлезнаха и други марки /както отбелязва NHB/... Грамофоните обаче не бяха на преден план, всички гледахме магнетофоните... Съставите никнеха като гъби, "Биитълс" вече се бяха появили..., по "чарка" слушахме "Лаксемберг" на средни вълни /"Бейрут"-също/... Това можехме без финанси! Покрай ремонтите се докосвахме до марки като "Мамбо", "Калипсо", "Тесла", "Грундиг" и други... Така беше в Димитровград.

Колкото до това, че с "трици маймуни не се ловят", аз съм прекалено наясно! Но пък от "трици" до "трици", разлики колкото щеш...

С две думи, остава най-добро предложеното от колегата kristov.

Благодаря още веднъж!  :hi:
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: ELAC 842 High Fidelity Turntable
« Отговор #8 -: 07 Януари, 2020, 11:36:16 »
Колеги, радвам се, че си "сверихме часовниците"! Явно разбиранията ни се припокриват, а и като чета всички сме минали по един път.
Иначе да, показания от kristov си заслужава, но пак опираме до "триците"..
И още нещо, не помня дали не го споменах някъде, направих си труда да премеря натиска върху плочата на "Зенит"-а. Оказа се 150 грама!
0888981645, 072365106

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: ELAC 842 High Fidelity Turntable
« Отговор #9 -: 07 Януари, 2020, 12:26:42 »
Леле, ужас :) Мисля, че 150 грама не е нормално дори за няй-грубите дози. Виж дали пружината в основата на рамото не се е откачила?
Иначе, относно дозите - за мен доза с подвижна бобина (Moving coil) е на порядъци по-добра от стандартните динамични дози (MM). Това разбира се, се усеща само при много качествена система и отлични плочи, но разлика за моите уши има.
ПП: има пиезо дози, които звучат доста добре, например тази в състава  на RFT Ziphona. Доближават се до MM дозите.
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1636
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: ELAC 842 High Fidelity Turntable
« Отговор #10 -: 07 Януари, 2020, 13:19:14 »
Леле, ужас :) Мисля, че 150 грама не е нормално дори за няй-грубите дози. Виж дали пружината в основата на рамото не се е откачила?
...
Става дума за тази "доза".

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: ELAC 842 High Fidelity Turntable
« Отговор #11 -: 07 Януари, 2020, 13:48:04 »
Благодаря Любо, изпревари ме с пояснението! И на мен не ми се вярваше, но силомера това показа. Ще ми е любопитно, ако и друг колега има такава техника и направи такова замерване?
0888981645, 072365106

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: ELAC 842 High Fidelity Turntable
« Отговор #12 -: 07 Януари, 2020, 14:54:55 »
Хаха, верно че имаше и такива "дози" :) Ама там плочите са шеллакови и май по-трудно се дерат
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: ELAC 842 High Fidelity Turntable
« Отговор #13 -: 07 Януари, 2020, 16:03:38 »
Колеги, радвам се, че си "сверихме часовниците"! Явно разбиранията ни се припокриват, а и като чета всички сме минали по един път.
Иначе да, показания от kristov си заслужава, но пак опираме до "триците"..
И още нещо, не помня дали не го споменах някъде, направих си труда да премеря натиска върху плочата на "Зенит"-а. Оказа се 150 грама!
150гр... :unknown:  Цяло пакетче нишесте "Ванилия"...
Това да не са старите грамофони, дето могат да свирят и с "карфици"?!? :o
И с какво ги мериш тия грамове?  :flag_of_truce:

Да, познал съм... Докато пишех Бошков е разкрил нещата...
Timeo Danaos et dona ferentes...

Неактивен azop_v

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 260
  • Населено място: Ст.Загора
  • очаквай неочакваното...
Re: ELAC 842 High Fidelity Turntable
« Отговор #14 -: 07 Януари, 2020, 19:24:39 »
При положение, че е дефектна игличката а тук (https://hi-fi-zone.com/produkt/elac-pc-842/)  го продават цял за 160лв. Но всеки сам си решава.
В същност как става покупката от този сайт?

Писах им, но отговор няма.   ???   :flag_of_truce:
Timeo Danaos et dona ferentes...

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
16 Отговора
4949 Прегледи
Последна публикация 08 Февруари, 2020, 23:29:41
от триод
34 Отговора
3566 Прегледи
Последна публикация 27 Юни, 2024, 18:04:48
от didov

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |