И моите 5 стотинки по темата, което не означава, че ще ти бъда полезен, но поне ще се замислиш какви са съществените неща в тунера.
- Външният вид го остави на последно място - ще го слушаш а няма да го гледаш! Ако приема гадно и те дразни, каква ще бъде файдата, че те кефи на вид.
- Аналоговите тунери НИКАК не са по-добра оферта от цифровите - много е важно да се знае конкретния модел с какъв тип елемент за настройка е. Трябват ти снимки под капака или стабилно сервизно описание. Голяма част от дори такива сериозни тежки машини са с гадния променлив кондензатор с полимерен диелектрик. Каквото и да се случва, не се оказвай с такъв тунер в ръце! Тези кондензатори имат лоши параметри и много кратък живот. Не е рядкост бързо да започне да пращи при настройка.
- Съществено нещо което трябва да знаеш е, че радиочестотната апаратура на тези години (над 30 години) е претърпяла сериозна саморазстройка от стареене (кондензатори, феритни сърцевини и т.н.). Без адекватна настройка при професионалист с нужните апаратура и опит, ще доведе до съмнително качество на прием, и ще зависи най-вече на късмета ти на какво ще попаднеш.
- Съществените параметри на радиотунерите са подредени по важност по следния начин:
1. Динамичен диапазон на смесителя. Смесителя е един от най-важните блокове в радиотунера. Той е този който най-лесно се претоварва от силни сигнали и това се отразява много зле на качеството на приемане в градска среда. Например, приемаш радио N joy примерно с мощност 400 вата, но до него на скалата се намира предавателя на националното радио с мощност 10 киловата. Силният сигнал претоварва смесителя, той генерира всякакви продукти от смесването които не трябва да съществуват, и приема на твоето любимо радио се влошава значително. Та, добре е смесителя да е изпълнен със полеви транзистор с два гейта, или ако е биполярен то поне да е смесвъне в два електрода на транзистора а не в един. Самоосцилиращ смесител пък е абсолютно нежелателен, но едва ли ще попаднеш на такъв.
2. Чувствителност - за градска среда не се подвеждай да търсиш висока чувствителност - всичко под 7 микроволта е добре.
- Трябва да се подготвиш с истинска антена за радиотунера. Радиотунера няма шанс да ти достави удолоствие, ако го караш да раоботи с парче кабел. Трябва да си вземеш (или конструираш) добре съгласувана с входа на тунера антена. Например най-лесно от коаксиален кабел може да си направиш полувълнов затворен дипол. Последният обаче трябва да бъде съгласуван с коаксиалния кабел до тунера. Това може да направиш както с балун трансформатор (например от тези стандартни букси за телевизор 75 - 300 ома) или с U-коляно оразмерено правилно от коаксиален кабел.
- Също така понякога рутери и интернет кабели предизвикват много неприятен фонов шум при хубав стерео прием. Ще трябва и това да се съобрази при разположението на тунера.
- Според мен не ти трябва да се регулира изходното ниво! Ако е високо - ще сложиш делител, ако е ниско - абе едва ли има шанс да ти дойде ниско!
- Аз препоръчвам тунер с PLL или друг тип цифрова настройка. Добре е да бъде от висок клас. И е много важно да си наясно, че минавайки от обикновения дръжкофон с телескопична антена, много повече започват да бият на очи проблемите със сигнала в ефира, и със сигурност този тунер освен еуфория и радост, ще ти носи и разочарование.
Успех! При избора търси снимки под капака на тези модели от мрежата, и търси схемите.
Фишера изглежда добре, и е с прилично име марката, Кенууд пък се славят с добри тунери. И двата обаче са аналогови - трябва да се види как са реализирани.