Разгледах схемата на Селената и видях, че промяната на R5 и R9 не би трябвало да доведе до промяна на работната точка.
Ще ти препоръчам да направиш нещо, което освен че ще ти помогне да решиш проблема, ще ти помогне и да разбереш по-дълбоко работата на схемата.
Свържи волтметър в режим DC на кондензатора С142. Изключи АДЧ. Ако МЧУ и детектора са правилно настроени, при точно настроена станция, както и при липса на сигнал, там би трябвало да мериш 0 волта. При разстроиване от точната настройка, ще мериш напрежения, които се променят в интервал, симетричен спрямо 0 - примерно от 1.5 до -1.5 волта. Казвам тези числа хипотетично, ще измериш реално сам. С някакъв външен източник на напрежение и резистивни вериги трябва да захраниш един потенциометър така, че при въртенето му от единия край до другия, да дава на изхода си от -1.5 до 1,5. Трябва да откачиш R56 от С142 и да закачиш там изхода на потенциометъра. Така ще имитираш действието на детектора при АДЧ ръчно.
Сега, като си направил това, мериш честотата на осцилатора и при включено АДЧ въртиш потенциометъра открай до край. Ако всичко във веригите на АДЧ и варикапа е настроено правилно, в средата на обхвата честотата на осцилатора трябва да се променя с четвърт мегахерц нагоре и с четвърт надолу, общо обхватът на промяна трябва да е половин мегахерц. При изключване на АДЧ, честотата трябва да застава в средата на този обхват.
Това, което казваш, че при включване на АДЧ, честотата се променя с 3 мегахерца, означава че имаш свръхрегулиране. При работа с такова голямо свръхрегулиране, има опасност при включване на АДЧ, да скочиш на съседна станция. Така се получаваше, когато на тел. Е380 му монтираш хипербанд тунер...
Със свръхрегулирането може да се бориш по два начина: първият - да намаляваш С19, така промяната на капацитеа на варикапа ще влияе по-малко; вторият - да увеличаваш стойността на R90, така промяната на напрежението на изхода на детектора ще влияе по-малко на варикапа. Първият начин води до по-добра термостабилност на резултата, но и вторият си работи. При първият начин ще се наложи пак да променяш частите в кръга на осцилатора и да го настройваш, вторият ще ти е много по-лесен...
Когато постигнеш промяна на честотата в рамките на обхват от половин мегахерц и при изключване на АДЧ заставане в средата на този обхват, гарантирам, че като възстановиш R56 и махнеш потенциометъра, АДЧ ще работи идеално.