| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: "SABA 310WL"  (Прочетена 7058 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: "SABA 310WL"
« Отговор #15 -: 29 Октомври, 2019, 13:40:52 »
Колега, работил съм предимно с епоксидна смола, с поксипол не. Оригинален щекер ако имате за това радио, приложете снимка.

Неактивен argonavt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 223
  • Населено място: Ботевград
Re: "SABA 310WL"
« Отговор #16 -: 29 Октомври, 2019, 19:41:05 »
Честито.Това е много добро радио , ще оправиш счупеното въобще не е фатално . SABA ми е любима марка , и този модел е от любимите ми .Както обикновено , захранващият щекер липсва , затова за всички подобни случаи , ползвам такъв от твоята снимка . С една дума набучвам  щекер от стар котлон или ютия , това няма някакво значение . Иначе , радиото не е трудно за пускане при сравнително читави лампи .Доколкото си спомням , смених три или четири хартиени кондензатора плюс добро почистване и това беше преди около 10 години.Прилагам и две снимки !
« Последна редакция: 29 Октомври, 2019, 19:51:28 от argonavt »
0889 926 079 / 0723 66 447

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: "SABA 310WL"
« Отговор #17 -: 29 Октомври, 2019, 19:51:46 »
Благодаря колега, и твоята Саба е много добра  :good: , иначе сякаш не е толкова често срещано в България това радио. Вероятно не е внасяно навремето у нас, иначе САБА е абревиатура:
SABA (Schwarzwälder Apparate-Bau-Anstalt). Но твоето е модел "520WL":
https://www.radiomuseum.org/r/saba_520wl_alt.html

Неактивен argonavt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 223
  • Населено място: Ботевград
Re: "SABA 310WL"
« Отговор #18 -: 29 Октомври, 2019, 20:23:40 »
Така е . SABA е абревиатура , но си е семейна фирма още от по миналия век , занимавали се се с различно производство от часовницидо до военна техника през ВСВ . Та си мисля , че не е погрешно да ги приемаме за марка , като MENDE и др. То и Телефункен са комбинация от различни фирми и производители събрани в една компания , та наистина не съм наясно с подробности относно различните фирми !
0889 926 079 / 0723 66 447

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: "SABA 310WL"
« Отговор #19 -: 30 Октомври, 2019, 10:52:40 »
Честито за прекрасната придобивка!
Относно счупеното: Как беше опаковано радиото отвън?
Не трябва веднага да обвиняваме куриерите (те не, че са внимателни де) защото е твърде вероятно кутията да е била счупена и преди изпращането. Бакелитовите кутии са доста крехки, а и с времето май се трупат механични напрежения и това улеснява счупването дори без механични въздействия. Успех с реставрацията!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1179
  • Населено място: Пловдив
Re: "SABA 310WL"
« Отговор #20 -: 30 Октомври, 2019, 11:13:50 »
Честито и от мен за пирдобивката

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 458
  • Населено място: Пловдив
Re: "SABA 310WL"
« Отговор #21 -: 30 Октомври, 2019, 11:21:41 »
Захранващият кабел от ютия става за проби и ремонт, но прецаква общата визия на радиото. Важно е радиото не само да работи, а и как изглежда, а с този кабел е смешно. Тези кабели често излизат в Ebay на съвсем приемлива цена. В момента мисля, че има точно такъв:

https://www.ebay.de/itm/Rohrenradio-Netzkabel-SABA-fur-1936-1942-gerate/293302884615?hash=item444a36d907:g:AqEAAOSwAPpduHAh&shqty=1&isGTR=1#shId

За да излезе пратката по-евтина можеш да ползваш фирма Gabieli примерно, като дадеш адрес на доставка в офиса й в Германия - цената е 2,88 Евро. Габиели ще ти искат май 3 лв. до 1 кг.
По-неприятното е, че няма PayPal плащане, а само по банка. Ако имаш познат в банка, за тях обикновено преводите за чужбина са без такса.
Можеш да попиташ продавача дали е съгласен да му пратиш парите в писмо или да направи изключение да приеме PayPal.
« Последна редакция: 30 Октомври, 2019, 11:34:27 от dinev66 »

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 907
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: "SABA 310WL"
« Отговор #22 -: 30 Октомври, 2019, 13:25:45 »
Това , което показва Динев не е специален кабел на Саба, а универсален кабел и щекер на Филипс.Той се счита за капацитет тук и трябва да го забележи, иначе вината е на търговеца, който го предлага като такъв.От този вид имам десетки, самия Валери е купувал от мен за някои други негови апарати.Ще сложа снимки на част от кабели,щепсели и щекери с които разполагам.Има оригинални стари кабели и нови текстилни, които съм купил от Бг, не от бея.Имам и над 250 различни задни капаци- някои с кабел ,щекер и контакт.На снимките се виждат специални щекери на САБА и даже един, който Динев търси, но едва ли ще намери.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 907
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Re: "SABA 310WL"
« Отговор #23 -: 30 Октомври, 2019, 13:27:29 »
Ето и свнимките:

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: "SABA 310WL"
« Отговор #24 -: 30 Октомври, 2019, 15:22:59 »
Да, показаният от иБей кабел, е за Филипс, слаган е на модела Матадор и на "470", не е за Саба. Да, колега Лагер, купувал съм от Вас, даже и сега искам да купя един такъв за Матадор щекер, и ако е възможно, щепсел с надпис Саба. Иначе, прерових интернет за такъв щекер на Саба, само това намерих като изображение.
https://www.radiomuseum.org/r/saba_310wx.html
И тук се вижда:
https://www.ebay.de/itm/Saba-212-WL/184009980778?hash=item2ad7d97b6a:g:-NcAAOSwxPRdqyyT
« Последна редакция: 30 Октомври, 2019, 15:54:19 от Валери »

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: "SABA 310WL"
« Отговор #25 -: 30 Октомври, 2019, 15:33:39 »
Ориго, радиото и отвън беше много добре опаковано, имаше даже дървена плоскост върху предната му част, доста стиропор наоколо, и поставено в здрав кашон. Според мен е било изтървано, и паднало на ъгъла си. Категорично не беше счупено преди да го изпрати, по пътя е станало. Германеца ми писа, че радиото е било на дядо му, и да се грижа добре за него (за радиото), явно е било семейна вещ.

Неактивен dinev66

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 458
  • Населено място: Пловдив
Re: "SABA 310WL"
« Отговор #26 -: 30 Октомври, 2019, 18:32:37 »
lager:"Това , което показва Динев не е специален кабел на Саба, а универсален кабел и щекер на Филипс.Той се счита за капацитет тук и трябва да го забележи, иначе вината е на търговеца, който го предлага като такъв.От този вид имам десетки, самия Валери е купувал от мен за някои други негови апарати.Ще сложа снимки на част от кабели,щепсели и щекери с които разполагам.Има оригинални стари кабели и нови текстилни, които съм купил от Бг, не от бея.Имам и над 250 различни задни капаци- някои с кабел ,щекер и контакт.На снимките се виждат специални щекери на САБА и даже един, който Динев търси, но едва ли ще намери."

Динев: Възможно е да е Филипс, не се загледах детайлно в снимките, подведох се по неверното описание на продавача. Сори! Но ако Валери не го мързи да следи Ebay-а ще намери оригинален. Аз си намерих цитирания от тебе, макар, че доста време го дебнах:

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: "SABA 310WL"
« Отговор #27 -: 30 Октомври, 2019, 18:58:01 »
Честито Валери, радвам се че си доволен. За куриерите нямам думи, а бакелитниците толкова далечно пътуване си е риск винаги. И аз смятам, че е изтървано, падало на ъгъла. Не мислете че някой ще се грижи за пратките. Днеска някой трябва да натовари-разтовари един камион или два. Дали му се мисли как да подхвърля кашоните. А и самите линии ги пускат по контейнерите за превоз. Днес трафика по пощата е колосален. Всичко е механизирано.
За лампата, с лепене не става. Това е екранировка не просто боя. Бих ти препоръчал да напръскаш с електропроводящ спрей, графитен или метален някакъв. Кофти с надписа на лампата ама....... 
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: "SABA 310WL"
« Отговор #28 -: 04 Ноември, 2019, 21:56:59 »
Благодаря Ви колеги, не ми остава време напоследък, но залепих кутията и я полирах. Използвах локтайд гел и супер атак и епоксидна смола. Първо залепих парчетата, но останаха пукнатините, които запълвах последователно с гел и супер атак, по-големите цепнатини запълних с епоксидна смола. Следва шкуркане с водна шкурка и полир паста "дремел". Стана здраво, и почти не се забелязва. Платът също изпрах и залепих отново на дъската.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: "SABA 310WL"
« Отговор #29 -: 04 Ноември, 2019, 22:12:17 »
Има 5 мощни жични съпротивления, последователно свързани, на едно керамично тяло. Едно от тях е със стойност 9 килоома, беше прекъснало, виждаха се разкъсаните жички около средата му. Втора решетка на RENS 1264 отива в него, и в съпротивлението от 1.5 кило. Свалих го, навих и свързах скъсаните жички, и за да е здраво, отрязах една лентичка от медна ламаринка и я огънах и прещипах около мястото. За да е по-здраво, запоих на мястото на свързването. Измерих съпротивлението, показва около 9.05 килоома.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
57 Отговора
8450 Прегледи
Последна публикация 10 Септември, 2018, 23:37:26
от rolling_heads
4 Отговора
1032 Прегледи
Последна публикация 03 Септември, 2019, 22:40:54
от Любо Божков
30 Отговора
3254 Прегледи
Последна публикация 13 Юли, 2023, 23:35:35
от dragan
5 Отговора
559 Прегледи
Последна публикация 27 Декември, 2023, 15:00:26
от Валери
2 Отговора
182 Прегледи
Последна публикация 14 Февруари, 2024, 21:56:54
от Валери

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |