| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Радио Христо Ботев М463  (Прочетена 15184 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Радио Христо Ботев М463
« -: 07 Април, 2013, 19:02:30 »
Здравейте, днес реших да започна реставрацията на радио Христо Ботев М463, което купих преди известно време. Отворих го и на пръв поглед не видях липси.Имаше страшно много прах и боклуци, паяжини, черупки от разни ядки, абе стандартните неща.Свалих копчетата и внимателно извадих шасито. Свалих лампите и скалата и започнах почистване. Разпоих двойния кондензатор и го премерих. Едната му част е запазена 33 uF, но другата му половина е заминала и показва около 100 pF. Ще му присадя нов, но това не е единствения проблем. Има доста ръжда по шасито, а боята се люпи при най-слабото потъркване.

Активен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Радио Христо Ботев М463
« Отговор #1 -: 07 Април, 2013, 19:06:04 »
Започнах почистване на шасито, което не е никак лесно. Много здрав и дебел слой мръсотия се е наслоил и трудно излиза след много търкане на едно и също място. Случайно погледа ми попадна на бобините и веднага разбрах, че ще търся други. Някой се е погрижил да ги разринчи и покъса :( Скалата е запазена но печата трудно се чете, доста е размазан, не знам дали е била такава като нова. По кутията също има доста работа, била е на влажно място и се е разлепила и покривила. Ще се заема с подлепването тази вечер.

Неактивен regreed

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 453
  • Населено място: Анкх-морпорк.
  • Пустиняк и дърт темерутин
Re: Радио Христо Ботев М463
« Отговор #2 -: 07 Април, 2013, 19:30:49 »
Бая работа си имаш по това радио...  Досега не бях виждал такова с руски ламБи, моето 462 е със 1 серия, а 463 със серия 21 ламБи.
 Ако са съвсем скапани бобините, и няма за какво да ги пазиш, направо напръскай цялото шаси с "Меглио" и след прилично отлежаване го измий със гореща вода, за да смъкне вековната мръсотия.
 В един друг форум се разискваше сваляне на дълбока ръжда, та там бяха решили проблема със сода каустик и токоизправител, като се прави разтвор от сода каустик и вода, потопява се ръждивия детайл, като се свързва за отрицателния електрод на токоизправител (там бяха ползвали зарядно за акумулатор), положителния се свързва за т.нар. "жертвен електрод" върху който се напластява металния окис. Е, след прилично чакане ръждата беше опадала напълно, но бяха останали доста язви от корозията по метала.
Обикновено след това ползват поцинковане или кадмиране и метала става супер, но е свързано със доста време и пари...
 Другото е, че все пак е шаси на радио, под капака е и не се вижда толкова, може и със спрей да се боядиса, въпроса е махането на ръждата...
Омраз!

Неактивен васил

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
  • Населено място: софия
Re: Радио Христо Ботев М463
« Отговор #3 -: 07 Април, 2013, 19:37:28 »
Ето тук я има схемата с руски лампи ако ти трябва  :)  http://naneobratmu.byethost5.com/00/botev_m463.html .

Активен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Радио Христо Ботев М463
« Отговор #4 -: 07 Април, 2013, 19:44:05 »
Схемата я има в нашия сайт, лично аз съм ги сканирал във висока резолюция и съм ги сложил там. Има 3 схеми, с E серия, U серия и с руски лампи. Само дето моето не е с 6П6С, а с 6П3С. Ще пробвам да го докарам до работещ НЧУ и ще търся бобини от такова радио.

Неактивен васил

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
  • Населено място: софия
Re: Радио Христо Ботев М463
« Отговор #5 -: 07 Април, 2013, 19:48:18 »
Ако има някъде колко навивки са можеш да си ги направиш основата само е проблема там където пренавиват двигатели могат май да направят бобинките .

Активен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Радио Христо Ботев М463
« Отговор #6 -: 07 Април, 2013, 19:56:34 »
Ами може да са еднакви с тези на модела с Е 21 серия лампи.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Радио Христо Ботев М463
« Отговор #7 -: 07 Април, 2013, 19:58:25 »
И другите бобини ли са така или само тази отгоре на шасито която се вижда. Не е нужно да сменяш целия блок, може като на моя "Романс", само тези които са изядени. Примерно ако е бобината за СВ, ще стане такава от друго българско радио. Цял бобинен блок едва ли ще се намери.

Активен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Радио Христо Ботев М463
« Отговор #8 -: 07 Април, 2013, 20:04:07 »
Май са само тези отгоре дето се виждат, ще трябва да ги проследя и да видя кои точно са. Ако има възможност ще ги сменя с други от друго радио пък да видим какво ще стане.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Радио Христо Ботев М463
« Отговор #9 -: 07 Април, 2013, 20:06:13 »
Е, не е толкова страшно тогава. Може да видиш от Марек-а дали няма да стане, но първо по схемата виж каква точно е изядената.

Неактивен васил

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
  • Населено място: софия
Re: Радио Христо Ботев М463
« Отговор #10 -: 07 Април, 2013, 20:07:39 »
Имам един тъп въпрос знам ,че не му е тук мястото но все пак какви са тези бубини  универсал .

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1625
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Радио Христо Ботев М463
« Отговор #11 -: 07 Април, 2013, 20:10:51 »
6П6С и 6П3С са взаимозаменяеми по цокъл. Най вероятно е заменена при някой ремонт. С каква лампа е смесителя 6А7 или 6А8.
Според вида на лампата може да се определи вида на осцилаторните бобини. При едната обратната връзка се взема от анода,
а при другата от катода.

Активен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Радио Христо Ботев М463
« Отговор #12 -: 07 Април, 2013, 20:12:36 »
Всъщност съм бъркал, трите бобини отгоре са покъсани, те продължават отдолу на бобинния блок и също са покъсани все едно нарочно. От всяка излизат по 5-6 края и мисля, че ще бъде много трудно да се заменят. Жалко наистина, не знам на кой му се е играло да ги къса толкова зверски.

6А8 е.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Радио Христо Ботев М463
« Отговор #13 -: 07 Април, 2013, 20:50:59 »
Имам един тъп въпрос знам ,че не му е тук мястото но все пак какви са тези бубини  универсал .
Прочетете втората страница от тази тема:
http://www.sandacite.com/forum/index.php/topic,1334.15.html

Неактивен васил

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 217
  • Населено място: софия
Re: Радио Христо Ботев М463
« Отговор #14 -: 07 Април, 2013, 20:53:22 »
Благодаря Валери то голям зор било.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |