| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Компакт диск SONY CDP 590 прескача... назад  (Прочетена 6572 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен kid

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 13
  • Населено място: Русе
 Здравейте!
 Имам проблем с посочения в заглавието СД плеър. Прескача доста, но странното за мен е, че връща назад. Любител съм, така че ако някой може да ми даде насоки, ще съм благодарен. :)

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 394
  • Населено място: Свищов
Re: Компакт диск SONY CDP 590 прескача... назад
« Отговор #1 -: 21 Март, 2019, 18:58:11 »
Почисти лещата и смажи с тънко масло осичката, по която се движи оптиката. Аз ползвам една силиконова смазка, върши чудесна работа.

Неактивен cmdj7

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 77
  • Населено място: Плевен
Re: Компакт диск SONY CDP 590 прескача... назад
« Отговор #2 -: 21 Март, 2019, 19:14:52 »
 :empathy2:

Единственото, което може да се даде в този случай с оглед на познанията Ви е :

1. внимателно почистване на оптичната система с тампонче за уши ( клечка ), леко, но съвсем леко навлажнено с вода !
Не използвайте спирт и други агресивни разтворители, както и глупости от типа на плюнка ( да, и това мнение битува ), понеже оптичните лещи са чувствителни на въздействието им, а и почти всички са от полимер, но дори и да е стъклена ( както в първите  CDM оптични системи ), те имат специално покритие в горният слой на работната леща, което също може да бъде повредено !
Употребата на сгъстен въздух ( от специален флакон ) също е вариант, но при визуално запрашване под работната ( горна ) леща и невъзможността за интервенция под нея !
Има и специални комплекти от компактдиск и флакон почистваща течност, която се нанася на микрочетчици на работната страна на диска, но поне 3 типа съм виждал в разглобено състояние на апаратурата как само минават над лещата без да я почистят поради липса на механичен контакт ... те не са удачни и са само за най-аматьорски вариант на решаване на проблема !

2. преглед на състоянието на зъбците на водещата рейка - често има механични препятствия от типа на мъничка прашинка, песъчинка, прашинки пластмаса от износване на самият механизъм и /или втвърдена смазка от годините ...
В този случай внимателно се отстранява смазката ( ако е за подмяна ) и след визуален оглед се нанася нова ако няма проблем ...

3. подмяна на оптика, която в случая в посоченият модел на SONY ( CDP-590 ) е KSS-240A ....
Не е сложно, но трябва внимание при демонтажа /монтажа на новата, както и внимателно почистване на контактните повърхности на лентовият и кабел и още по-внимателното му "поставяне" в контактният цокъл на лазерната глава за да не го "пречупите" !
Важно условие е премахване на антистатичната защита ( капчица калай като мост в малката платка на оптиката )  :good:

Успех !

 :drinks:

ПП. Прикачам сервизното на модела и на страница 15 е дадена визията на механизма в "разхвърляно" състояние  :yes:
« Последна редакция: 21 Март, 2019, 19:35:29 от cmdj7 »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3323
  • Населено място: София
Re: Компакт диск SONY CDP 590 прескача... назад
« Отговор #3 -: 21 Март, 2019, 20:53:02 »
 KSS-240A е хипер евтина и даже китайските са хубави.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен kid

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 13
  • Населено място: Русе
Re: Компакт диск SONY CDP 590 прескача... назад
« Отговор #4 -: 21 Март, 2019, 22:54:28 »
 Благодаря за отговорите! Ще опитам, мисля че ще се справя.

Неактивен Concord

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Добрич
Re: Компакт диск SONY CDP 590 прескача... назад
« Отговор #5 -: 22 Март, 2019, 14:09:42 »
За почистване на оптиакта препоръчвам кърпичка за очила и дъх.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Компакт диск SONY CDP 590 прескача... назад
« Отговор #6 -: 22 Март, 2019, 17:09:55 »
ВЪВ НИКАКЪВ СЛУЧАЙ С НЕЩО МОКРО. Каквото и да е то ще направи фин слой върху лещата. Само сух тампон и съвсем леко за да не надраска слоя. Важно е да се види как прескача. Винаги започва от едно и също място или не. Обикновено прескачането е признак за повреден лентов кабел на лазера. Ако оптиката е зацапана или остаряла спира да чете, или чете не всички дискове. След смазване и почистване на механиката, както по-горе е обяснено, мисля е редно да се види и лентовия.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Компакт диск SONY CDP 590 прескача... назад
« Отговор #7 -: 22 Март, 2019, 18:17:42 »
Винаги съм почиствал лещите с леко навлажнено с вода памуче. Не съм имал проблем никога от тази интервенция. Просто не трябва да се използва нищо различно от вода, поради описаните по-горе причини! Плъзгащите лагери съм пробвал да смазвам с масло за жевни машини - много лоши резултати - започна почти да заклинва. След промиване смазах с моторно масло - нещата заспаха, та да се внимава какъв тип масло е подходящо за това място.
А при смяна на оптиката не е ли необходима и фина настройка на различните системи за обратна връзка които следят записа върху диска и поддържат лещата на фокус?
Успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Concord

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Добрич
Re: Компакт диск SONY CDP 590 прескача... назад
« Отговор #8 -: 23 Март, 2019, 14:01:57 »

(...)

А при смяна на оптиката не е ли необходима и фина настройка на различните системи за обратна връзка които следят записа върху диска и поддържат лещата на фокус?
Успех!

Трябва. Обикновено се прави със специален тестов диск и осцилоскоп на определни контролни точки по схемата.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3323
  • Населено място: София
Re: Компакт диск SONY CDP 590 прескача... назад
« Отговор #9 -: 24 Март, 2019, 17:46:15 »
Проблема на оптиките никога не е мръсна леща, винаги е Диод с намалена яркост-тоест за смяна.

Ако свети диода читаво, даже и през мръсотията минава и през мръсни дискове също.

Стъклени лещи-почистване със 99% спирт и после сухо търкане.

За пластмасови лещи- дестилирана вода(чешмяната е пълна с микро-боклуци), и после със сухо търкане.

Клечка за уши е най-читавото решение за чистене на оптики, през ръцете ми са минали стотици телефони Samsung от актуланите подели. Винаги съм ги чистил камерите-"голи" със спирт и беше политика в Офицялния сервиз на марката по инструкции спуснати от корея в една не балканска държава.

При- ЦД-тата пластмасавте оптики са масово както и на обсъжданата  в темата оптика всичко е пластмаса- та само дестилирана вода там.
« Последна редакция: 24 Март, 2019, 17:53:26 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен cmdj7

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 77
  • Населено място: Плевен
Re: Компакт диск SONY CDP 590 прескача... назад
« Отговор #10 -: 24 Март, 2019, 19:02:19 »
Проблема на оптиките никога не е мръсна леща, винаги е Диод с намалена яркост-тоест за смяна.



Може, може, Оги ...
Поне 50 % от по-старите поколения аудиосистеми имаха охлаждащи прорези на ламариненият капак отгоре и понеже тогавашната мода за системно разположение най-често бе поместване на компактдисковият механизъм ( единичен или многодисков ) отгоре в блока, то често фин прах и достатъчно "мазният" цигарен дим, изпълнен с катрани полепяха солидно по горната ( а и под нея ) леща и разсейваха лъча !
Повечето оптични механики от серията KSS-213 бяха без защита, но специално в по-класните модели и тези с горно разположен отсек поставяха модификацията с "капаче" над лещата ( KSS-213D ) ...
Те пък имаха проблем с пружинката на "капачето"  :lol:
Давам за пример този тип оптичен механизъм, че имах поддръжка някога на SONY и LG и често бяха именно за почистване /продухване, а и марката е един от най-големите производители с огромно портфолио !

За дестилираната вода съм съгласен !
За спирта ... отчасти, даже малко ... много малко !

 :drinks:
« Последна редакция: 24 Март, 2019, 19:28:13 от cmdj7 »

Неактивен cmdj7

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 77
  • Населено място: Плевен
Re: Компакт диск SONY CDP 590 прескача... назад
« Отговор #11 -: 24 Март, 2019, 19:09:42 »

А при смяна на оптиката не е ли необходима и фина настройка на различните системи за обратна връзка които следят записа върху диска и поддържат лещата на фокус?
Успех!

Митко, с оглед на познанията на питащият се опитах да му дам само това, което мисля, че не ще го затрудни и има техническа възможност  :drinks:
В приложеното от мене сервизно има част с настройката на параметрите на оптичният блок, но не ще е нужно !
По принцип читави оптични блокове, НОВИ , не се нуждаят в болшинството случаи при замяна, с изключение на високият клас апаратура, когато е задължителна персонална настройка на всяка спрямо оптичното устройство в което се влага - индивидуално !
Чест дефект в битовите плеари беше и "потъването" на шпиндела и оттам недоброто фокусиране ... не бе често, но определено бе "дефект" в някои типове и марки !

 :good:

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3323
  • Населено място: София
Re: Компакт диск SONY CDP 590 прескача... назад
« Отговор #12 -: 25 Март, 2019, 01:29:48 »
cmdj7 за спирта го имам предвид за първите поколения лещи, които 100% са стъкло, и се познават по това, че цялата механика на диска е 100% метална... демонтирането и монтажа на лупата в последствие за замяна на лазерния диод си е работа за под микроскоп с финни инструмнти и стабилни ръце...

В случая замяната на цялата оптика като модул с изчистването на припойната капка от лентовия кабел си е направо детска игра.

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен kid

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 13
  • Населено място: Русе
Re: Компакт диск SONY CDP 590 прескача... назад
« Отговор #13 -: 31 Март, 2019, 22:35:28 »
 Да докладвам какво направих тези дни. :) Почистих лещата с клечка за уши, намокрена и изцедена с минерална вода, изчаках една цигара време, след това със сух памук, от другата страна на клечката, леко и внимателно. Забелязах, че много меко е окачена лещата, т. е. движи се наляво, надясно съвсем лесно, но не знам дали трябва да е така. Друго, което ме притесни е, че при просвирване на диска, като чукна с пръст по която и да е част на корпуса, прескача много, напред, назад, особено на последните песни- 8- 10- 12 примерно. И май съм до тук.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3323
  • Населено място: София
Re: Компакт диск SONY CDP 590 прескача... назад
« Отговор #14 -: 01 Април, 2019, 00:51:21 »
е сменяй я тая оптика, то беше ясно от началото. Окачването на лещата е меко- нормално, и се коригира активно при четене, подскача нагоре надолу- един от признаците е ако прави много корекции и не може да захапе. Тя  и без това е заминала може да я разглобиш много внимателно и да стигнеш до диода, ама е добре предварително да си поръчал новата оптика. Може да почистиш и смажеш осите на механиката като така и така ровиш там- че се запича при по стари плеяри и върви по трудно и води до проблеми. Да провериш и ремъците как са , да не би да са разтегнати и да превъртат в по крайните позиции- аз си ги сменям директно, хич не ги и мисля. можеш и електролити да подновиш. Но проблема си ти остава в оптиката. 

Малко още живот може да изстискаш от оптиката като съвсем леко и завъртиш тример потрнциометъра на платчицата на оптиката с 1-2 градуса( винаги бележи началната по му позиция с маркер и никога ама никога НЕ прави цял оборот с отвертката), но е временно решение.

Ако я разглобиш без да я потрошиш може да почистиш лещата и отдолу и да сложиш нов диод... което е решение за оптики където вече не се произвеждат резервни за подмяна цели. Но имай предвид, че тая работа е по-фина от часовникарската и си изисква фини и здрави инструменти и лупи, осветление  , фина човка на поялника, набор пинцети, esd гривна и тн.
« Последна редакция: 01 Април, 2019, 01:03:49 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
1 Отговора
1733 Прегледи
Последна публикация 05 Декември, 2016, 17:54:23
от GIBO
3 Отговора
2124 Прегледи
Последна публикация 27 Септември, 2018, 18:48:19
от Петър Драганов
2 Отговора
2238 Прегледи
Последна публикация 11 Октомври, 2018, 18:27:54
от ONZI
6 Отговора
1836 Прегледи
Последна публикация 30 Юни, 2022, 00:08:53
от Борис Борисов
0 Отговора
963 Прегледи
Последна публикация 24 Август, 2022, 11:33:18
от Борис Борисов

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |