| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Лампово китарно комбо Пиви  (Прочетена 3167 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Лампово китарно комбо Пиви
« -: 18 Март, 2019, 14:33:07 »
Пак съм аз :) Та купих си едно лампово комбо в доста добро състояние за годините си (някъде около 90-те). Докато търсих някаква информация за него попаднах на няколко публикации с информация за леки модификации. Реших преди да правя каквото и да било да се консултирам. Значи това комбо вече не се произвежда, като го замества лампова глава, но схемите са едни и същи. Първото нещо което искам да пипна са кондензаторите по тонкорекцията (закачам схемата). Ето на този линк има корекциите на фендер и маршъл http://www.co-bw.com/Guitar_amplifier_basics.htm На пивито в момента е повече маршълска. Мисля да пипна стака да стане по фендерски.
Другото нещо е че ампа започва да криви прекалено рано. Както се казва на китарджийски има малко хедрум. Принципно за свирене на по тихи нива в къщи е екстра, но ми се иска да се пробвам да го коригирам. https://www.premierguitar.com/articles/23345-ask-amp-man-raising-the-roof-on-a-peavey-classic Тук има една статия в която са описани няколко модификации. Това разделяне на катодните резистори ще окаже ли чувствително влияние, защото си иска промяна по пистите? След това се препоръчва смяна на един резистор и подмяната на катодните кондензатори на предусилвателната лампа. Не ми е ясно разделянето на катодните резистори дали ще окаже влияние и онзи резистор който вдига анодния ток на първата предусилвателна лампа и по този начин давал още малко хедрум. Та това е. Ако някой има свободно време да прочете материали ще се радвам на коментари. Кое според вас ще окаже влияние и кое не си заслужава труда?  :hi: :drinks:
Намерих тонстак калкулатор. Сега ще пробвам с дадените стойности и различни кондензатори какво ще се получи.
http://www.guitarscience.net/tsc/fender.htm
« Последна редакция: 18 Март, 2019, 15:08:34 от bluelemon »
Mithrandir

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Лампово китарно комбо Пиви
« Отговор #1 -: 18 Март, 2019, 16:15:14 »
Значи това е което получих като графики. Почти идентични са, само гейна е повече при пивито. Сменил съм R1 от 68к на 100к (това ще окаже ли влияние някъде другаде) и C2 от 22 нано на 100 нано. Горната крива е на пивито, а долната оригиналния тон стак на фендер.
Mithrandir

Неактивен liebnitz

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
  • Населено място: Bulgaria,Sofia
Re: Лампово китарно комбо Пиви
« Отговор #2 -: 18 Март, 2019, 16:45:29 »
Здравей колега,
Видях схемата на PEAVEY която си приложил. Това което ме озадачава е следното:
-отопленията на 12АХ7 са свързани всички заедно в паралел/което не е грешно/.
Когато обаче това е направено така от моята практика лампите трябва да са мачнати.
За да може да сменяш лампите без да са мачнати, последователно на отоплителните вериги се свързва
по един донастройващ резистор. Toва дава възможност да вкараш лампите в необходимия режим.
А дали е добре катодните резистори да са разделени - Аз бих ги разделил.
Това важи и за EL84.


Неактивен liebnitz

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
  • Населено място: Bulgaria,Sofia
Re: Лампово китарно комбо Пиви
« Отговор #3 -: 18 Март, 2019, 16:54:33 »
Цитат
Другото нещо е че ампа започва да криви прекалено рано
Тук искам да обърна внимание , че това е "китарен" усливател и вкусове и предпочитания има всякакви.
Срещал съм китаристи за които това изкривяване е малко! Срещал съм и такива искащи максимално "чист" звук
а изкривяването си го правят с дисторшъна.
Така че отговора на въпроса ти е следния:
Направи си го да звучи както на теб ти харесва, след като ти ще го слушаш
 :good: :good:
Ще следя темата с интерес.

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Лампово китарно комбо Пиви
« Отговор #4 -: 18 Март, 2019, 17:00:22 »
Точно това е въпроса. Аз ползвам ефекти за изкривяването и ми трябва максимално чист амп за да не го препичам много. В момента усилването след 3 започва да си криви. Въпроса е как да го докарам да почне да криви след 12 часа. :)
Mithrandir

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Re: Лампово китарно комбо Пиви
« Отговор #5 -: 18 Март, 2019, 17:22:11 »
Здравей колега,
Видях схемата на PEAVEY която си приложил. Това което ме озадачава е следното:
-отопленията на 12АХ7 са свързани всички заедно в паралел/което не е грешно/.
Когато обаче това е направено така от моята практика лампите трябва да са мачнати.
За да може да сменяш лампите без да са мачнати, последователно на отоплителните вериги се свързва
по един донастройващ резистор. Toва дава възможност да вкараш лампите в необходимия режим.
А дали е добре катодните резистори да са разделени - Аз бих ги разделил.
Това важи и за EL84.
Това за мачване на лампи с отоплението, сериозно ли е? А защо трябва да са мачнати лампите на предусилвателя?

Относно разделянето на катодните резистори на крайните лампи - това може да доведе да известно изравняване на режимите, но трябва поне единия резистор да се подбира.

Неактивен liebnitz

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
  • Населено място: Bulgaria,Sofia
Re: Лампово китарно комбо Пиви
« Отговор #6 -: 18 Март, 2019, 17:32:44 »
Цитат
В момента усилването след 3 започва да си криви. Въпроса е как да го докарам да почне да криви след 12 часа
В схемата усилването се регулира с VR1/1Мohm/ и VR5/1,2Mohm/ ако не бъркам.
Изкривяването ще се понижи със сигурност с промяна стойността на тези потенциометри според мен.
А този усилвател е с директна връзка към мрежа 220V AC,
няма отделен захранващ трансформатор(не виждам такъв в схемата) ?

Неактивен liebnitz

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
  • Населено място: Bulgaria,Sofia
Re: Лампово китарно комбо Пиви
« Отговор #7 -: 18 Март, 2019, 17:34:05 »
Цитат
Това за мачване на лампи с отоплението
Такова нещо като "мачване на лампа с отопление" аз не знам да има и не това съм написал!!!!

Неактивен liebnitz

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
  • Населено място: Bulgaria,Sofia
Re: Лампово китарно комбо Пиви
« Отговор #8 -: 18 Март, 2019, 17:42:04 »
Цитат
А защо трябва да са мачнати лампите на предусилвателя?
Да; При тази схема може и да не са мачнати

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Лампово китарно комбо Пиви
« Отговор #9 -: 18 Март, 2019, 18:40:33 »
Има захранващ трансформатор с две вторични, за отоплението и за анодното.
Mithrandir

Неактивен liebnitz

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
  • Населено място: Bulgaria,Sofia
Re: Лампово китарно комбо Пиви
« Отговор #10 -: 18 Март, 2019, 19:25:08 »
Цитат
Има захранващ трансформатор с две вторични, за отоплението и за анодното.
Който заедно с изходния не са нарисувани на схемата /изходния обаче е указан , за разлика от захранващия  :D :D/
А лампите е препоръчително ако не са мачнати, то поне да са с близка емисия - Възможностите за настройка
на тази схема не са особено големи, което не я прави неработеща...


« Последна редакция: 18 Март, 2019, 19:45:24 от liebnitz »

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: Лампово китарно комбо Пиви
« Отговор #11 -: 18 Март, 2019, 23:16:14 »
Кривенето може да идва от повреда
Пробил кондензатор или изтощена лампа.
Направи една проверка на режимите на лампите.

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Лампово китарно комбо Пиви
« Отговор #12 -: 19 Март, 2019, 11:38:02 »
Малко вероятно, но ще проверя режимите да не би да са байаснати много хот лампите. Иначе разгледах разни други дизайни на китарни ампове и стигнах до следните модификации до този момент. Определено ми се иска да сменя стойностите на потенциометрите в тон стака, но искам да мина с минимални интервенции. Ще вдигна slope резистора на 100к и бас кондензатора на 100n. Ампа има бууст суич, но е много драстичен в момента. Ще сменя и там малко стойностите да стане по скоро като различен войсинг. Меса Буги имат такава опция. След това ще сменя и катодните кондензаторите на предусилвателната лампа. Евентуално от там се очаква малко повечко хедрум. За сега ще е това. Ако има нужда ще действам нататък. Мисля да сменя кондензаторите на тонстака с wima, а за високите ще сложа silver mica.  :drinks: Рокинрол!  :yes:
Mithrandir

Неактивен liebnitz

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 103
  • Населено място: Bulgaria,Sofia
Re: Лампово китарно комбо Пиви
« Отговор #13 -: 19 Март, 2019, 13:16:30 »
Прикачвам един файл който може би ще ви бъде полезен(руския не ми е много добър)
Продължавам с търсенето на инфо "как да свалим изкривяването с най-малка промяна в схемите". :)

« Последна редакция: 19 Март, 2019, 13:21:35 от liebnitz »

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Лампово китарно комбо Пиви
« Отговор #14 -: 19 Март, 2019, 13:45:52 »
Сори, но съм забравил да закача схемата в предния пост. След като проверя режимите на лампите ще имам повече яснота, но това ще стане малко по нататък във времето.
Mithrandir

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |