| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Радиограмофон "VEF RADIO-65"  (Прочетена 9092 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Радиограмофон "VEF RADIO-65"
« -: 13 Март, 2019, 09:17:58 »
Вчера идва един познат: "Здравей, направих си механа в къщи, искам да пускам грамофонни плочи от едно старо радио, като атракция. Имам едно радио Латвия, но не му работи грамофона, ето го в колата" Обясних, че по принцип не извършвам ремонти, и съм доста зает, което е наистина така, и човека се разбра. "В багажника на колата имам и едно друго радио, което ако го искаш за части го вземи, ако не, го хвърлям в близкият контейнер". Погледнах го, радиограмофон  ВЕФ 65, без заден капак и неугледен външен вид, наполовина изпълнен с миниатюрни лампи. Латвията беше много запазена, и тъй като човека беше любезен, все пак му обещах да му поправя грамофона след две седмици. Взех ВЕФА, и започнах да го човъркам. Всъщност, изгорял беше селена и едната лампа 6К4П, прехвърлящият кондензатор също смених. Не мисля да го реставрирам, но се амбицирах да му пренастроя УКВ-то, както е показано тук:
Обаче, държача на зъбното колело на УКВ-блока, е счупен сякаш е правен от ЦАМ, или нещо подобно, и направо е станал трошлив като пясък. Ето малко снимки:
« Последна редакция: 13 Март, 2019, 09:28:17 от Валери »

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Радиограмофон "VEF RADIO-65"
« Отговор #1 -: 13 Март, 2019, 09:19:35 »
Някой да има случайно такъв УКВ-блок  :) :

Неактивен ian

Re: Радиограмофон "VEF RADIO-65"
« Отговор #2 -: 13 Март, 2019, 10:06:31 »
Утре ще прегледам моите, мисля че имам такъв. :)

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Радиограмофон "VEF RADIO-65"
« Отговор #3 -: 13 Март, 2019, 11:25:26 »
Ако се намери и дясното голямо двойно копче с тръбичката-ос, надписа "VEF RADIO", захранващото щекерче…, само питам  :blush: , може и да се навия да реставрирам радиото.
Някъде се продаваха и 4-те крака които се навиват отдолу … еех мечти  :)  , защо пък да не се спаси още едно радио. 

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1126
  • Населено място: София
Re: Радиограмофон "VEF RADIO-65"
« Отговор #4 -: 13 Март, 2019, 16:21:57 »
     Преди 20 години имахме такова радио. То "блестеше" с калпав звук и пращящи потенциометри. Не знам кой го засили на някъде, но останаха крачетата. Тях подарих на някого от стария Форум.

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Радиограмофон "VEF RADIO-65"
« Отговор #5 -: 13 Март, 2019, 16:49:42 »
И аз търся двойното копче за настройка на Д/С/КВ и УКВ. Става  и от ригонда моно, но нещо не намирам.
А звукът е много далече от калпав, ако говорителят не е дефектирал. Това е 4ГД-4, един от най-коментираните Латвийски широколентови говорители, лошото е, че много лесно се разцентрова и трудно се поправя, защото въздушната междина е изключително малка, а гънките са направени от съвсем тънка хартия. Затова пък има висока чувствителност звукът е страхотен, ако всичко е наред...
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1924
  • Населено място: Пловдив
Re: Радиограмофон "VEF RADIO-65"
« Отговор #6 -: 13 Март, 2019, 20:19:50 »
Май имам зъбно колело.
Дай снимка.

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1126
  • Населено място: София
Re: Радиограмофон "VEF RADIO-65"
« Отговор #7 -: 13 Март, 2019, 21:20:45 »
И аз търся двойното копче за настройка на Д/С/КВ и УКВ. Става  и от ригонда моно, но нещо не намирам.
         Може би ще се намерят, имайте търпение още 20 дни. ;)

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Радиограмофон "VEF RADIO-65"
« Отговор #8 -: 13 Март, 2019, 22:01:29 »
Май имам зъбно колело.
Дай снимка.
Не е зъбното колело, а самата основа на която то се закрепва. Утре ще направя снимки.

Неактивен ian

Re: Радиограмофон "VEF RADIO-65"
« Отговор #9 -: 13 Март, 2019, 22:59:41 »
Валери, май е същия  :)
Подарък ти е за рождения ден  :D :drinks:

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Радиограмофон "VEF RADIO-65"
« Отговор #10 -: 14 Март, 2019, 08:53:29 »
Ехее, това е блока, кога ще е удобно да го изпратиш  :) ?
 :drinks:

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Радиограмофон "VEF RADIO-65"
« Отговор #11 -: 15 Март, 2019, 13:20:51 »
Получих почти всичко от колегата ian, за което съм му много благодарен  :drinks: .
До окончателното окомплектоване на радиото, останаха две неща, задния капак и надписа отпред.
Дано да се намерят и те, а аз днес (ако ми остане време) ще опитам да се позанимая с пренастройката на УКВ-блока.
 :)

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Радиограмофон "VEF RADIO-65"
« Отговор #12 -: 16 Март, 2019, 10:19:08 »
Смених кондензаторите посочени в клипчето, може да се каже, че УКВ-то се пренастрои. Покрива около 16 Мегахерца, от 88 до 104 МХц, възможно е да се измества обхвата с завъртане на сърцевините на вариометрите на блока. Може да се каже, че работи добре, е не е като тунер, но може да се слуша  :) .

Неактивен bxd

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 275
  • Населено място: София
Re: Радиограмофон "VEF RADIO-65"
« Отговор #13 -: 16 Март, 2019, 13:31:52 »
С каква антена си? Ако си с "вътрешната" приемът би трябвало да е супер. Моят ВЕФ е така и дори по огледален канал приема повечето станции съвсем добре. Друг е въпросът че малко трудно се настройва и трябва да се донастрои от време на време...
*** Търся: Telefunken 664WK *** Реставрирани: Хармония 20; Концерт; Симфония; Tesla 606 A; VEF Radio; Ригонда Моно-> Стерео; Мелодия 11; Романс; Мелодия 14 стерео *** Чакащи за реставрация: Loewe Opta 2367W *** Чакащи реставрация: <<няма>> :( ***

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Радиограмофон "VEF RADIO-65"
« Отговор #14 -: 16 Март, 2019, 15:00:33 »
С външна антена съм, шасито все още е извадено от кутията и има още работа по него. Оказа се, че половината зъбно колело на въздушният кондензатор е счупено. И то е от някаква сплав подобна на ЦАМ, трошливо е станало  :( , ей такива "ядове" излизат.

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
3 Отговора
7173 Прегледи
Последна публикация 23 Март, 2020, 16:13:40
от sve
29 Отговора
19370 Прегледи
Последна публикация 28 Септември, 2015, 21:39:39
от сашо
8 Отговора
3535 Прегледи
Последна публикация 27 Декември, 2017, 18:12:06
от Валери
12 Отговора
6904 Прегледи
Последна публикация 09 Октомври, 2017, 01:31:32
от GRIDLIC
3 Отговора
2580 Прегледи
Последна публикация 12 Декември, 2018, 20:27:39
от GRIDLIC

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |