| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Захранване на автомобилно радио  (Прочетена 6955 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Захранване на автомобилно радио
« Отговор #15 -: 11 Март, 2019, 22:28:57 »
Каква ли е действителната консумация на паметта? Може да се окаже, че вместо акумулаторче е достатъчен един  по-голям кондензатор.     

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: Захранване на автомобилно радио
« Отговор #16 -: 11 Март, 2019, 22:40:27 »
Без да се правя на много "здравословен" - не бих държал оловен акумулатор в кухнята! То ракията лекува всичко ама все пак...  ;)

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Захранване на автомобилно радио
« Отговор #17 -: 12 Март, 2019, 07:49:48 »
А сега де. Кой говори за оловен акумулатор от кола? Един такъв 12V/1,3Ah, гел-технология, за алармени системи струва десетина лева. Зарядът им е безопасен, те са херметизирани и не би трябвало да се отделят изпарения. Абсолютно сигурно е, че паметта на едно авторадио се поддържа часове наред от обикновена батерийка 9V. В случая идеята на бат' Коце е по-удачна заради по- лесния заряд на ползвания в случая оловен акумулатор. 7Ah в случая е напълно излишен, поне заради цената и габаритите. Имам няколко оловни акумулатора, свалени от алармени системи при профилактики, така че ако Слави иска, не е проблем да подбера нещо по-в час и да му го изпратя. Подарък, разбира се, иначе батериите ще заминат за скрап когато се натрупат повече...
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Захранване на автомобилно радио
« Отговор #18 -: 12 Март, 2019, 08:04:01 »
Най-простия вариант:единдиод свързан между двата плюса с анод към основния и кятод към малкия и една акумулаторна батерия с плюс към малкия плюс.Диода служи за заряд на акумулатора,предпазва при отпадане на напрежението от саморазрряд за свирене и подава плюс при включване на малкия плюс.Много плюсове станаха но надявам се да съм бил ясен.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Захранване на автомобилно радио
« Отговор #19 -: 12 Март, 2019, 11:10:05 »
Явно темата продължава. По подразбиране, питането ми беше за най-лесния и евтин вариант, затова и не случайно споменах акумулатора 7Ah, защото го имам, без да го ползвам. То,явно капацитета му е многкратно в излишък, за случая, но мисля да стане и предимство, т.е. да го ползвам и за "аварийно" захранване след вчерашното спиране на тока. Все пак благодаря на ditronix за предложението, но ще го имам предвид! Също мисля, че Ангел Симеонов е прав, схемата може да се изпълни и с един диод?
А колегата iss май много чете и други форуми, но все пак му благодаря за предупреждението!
0888981645, 072365106

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Захранване на автомобилно радио
« Отговор #20 -: 12 Март, 2019, 11:46:30 »
На моята схема може да се махне долния диод. Понеже консумацията в случая трябва да е много малка, разлика вероятно няма да има. Резистор, за ограничаване на зарядния ток, трябва да има. Без него не е ясно колко може да нарасне зарядният ток.

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 203
  • Населено място: SF
Re: Захранване на автомобилно радио
« Отговор #21 -: 12 Март, 2019, 11:53:32 »
Дълги години използвам автокасетофон, основно за целодневно слушане на радио в кухнята...
... и после ...
Накратко: имам оловен акумулатор, към който се насочвам (12V,7Ah) и без това почти не го ползвам.
... и пак ...
А колегата iss май много чете и други форуми

Чета добре и внимателно, за това и се обадих - напълно добронамерено!
Но както се казва "няма ненаказано добро", така че дерзайте младежи!   :lol:

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Захранване на автомобилно радио
« Отговор #22 -: 12 Март, 2019, 13:12:42 »
Колега iss, не знам кой е по-младеж, но не съм искал да те засегна. Но, относно ненаказаното добро съм напълно съгласен, осбено у нас! Най-общо си прав, но помисли. Първо акумулатора е с гел, което значи, че по принцип е херметичен. Второ, това е кухня, където постоянно се проветрява, отгоре на всичко и двамата с жената сме пушачи, та още повече. Трето, помисли на колко хора ups-те са им са дори в спалнята, а те са със същите акумулатори? Отделно, какво ядем и пием, не знаем?... Виж, домашната е добра противоотрова!
0888981645, 072365106

Неактивен Ангел Симеонов

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 818
  • Населено място: Русе
Re: Захранване на автомобилно радио
« Отговор #23 -: 12 Март, 2019, 15:27:05 »
Стенбай на желе 13.6-13..8 гледах го предималко.Така,че не е нужно токоограничение.Сложи и 0.7 волта пад върху диода.

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Захранване на автомобилно радио
« Отговор #24 -: 12 Март, 2019, 17:03:39 »
Стенбай на желе 13.6-13..8 гледах го предималко.Така,че не е нужно токоограничение.Сложи и 0.7 волта пад върху диода.

Това е заблуда! Токоограничение трябва да има. Казвам го от личен опит, а и на теория е така. Токоограничението може да е в самото захранване, но не и в този случай. Тук захранването трябва да осигури ток, който е сума от максималния ток, необходим за радиото и максималния заряден ток, необходим за акумулатора. Разликата между напреженията на напълно зареден и напълно разреден акумулатор може да достигне повече от 3 волта. Тези 3 волта ще се окажат приложени само върху вътрешното съпротивление на акумулатора, което вероятно е части от ома. При това положение е възможно да протекат токове, които или ще претоварят захранването или ще са вредни за акумулатора...

Не знам дали успях да го обясня ясно...

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Захранване на автомобилно радио
« Отговор #25 -: 12 Март, 2019, 17:32:34 »
Доклкото са ми познанията, резистор трябва да има. И това ми се щеше да си го докажа по опитен път, но тъкмо направих "установката" и ударих на камък! Май съм се изсилил, че имам акумулатор?! Като направих сметка повече от две години не е ползван и май е умрял? Ще опитам реанимация, но май ще опра до ditronix?
0888981645, 072365106

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Захранване на автомобилно радио
« Отговор #26 -: 12 Март, 2019, 18:58:26 »
Да, трябва да има токоограничение, защото в случай на дълбок разряд последващият заряден ток може да бъде много над допустимия, макар и за съвсем кратко време. Става дума малко по-горе за един диод повече или по-малко. ДВЕ СТОТИНКИ са това! Смешно е. Мога да предложа схема за този точно тип акумулатори, която ползвам вече много години в алармени системи. 10 стотинки и един ограничителен резистор- още толкова май като пари, защото ползвам поне 1W резистори. Слави, ако имаш подходящ захранващ блок, може да си включиш акумулатора, който имаш като резервен източник при спиране на тока и освен това да го поддържаш в кондиция. Защото тия батерии започнеш ли веднъж да ги ползваш, те си поемат по пътя към Вечните акумулаторни полета. По-добре е да го включиш в режим на подзаряд, едни 13, 5-13,8V ще му помогнат да поживее повечко. Отделно от това ще имаш един идеален допълнителен кондензатор за филтрация.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 603
  • Населено място: Попово
Re: Захранване на автомобилно радио
« Отговор #27 -: 12 Март, 2019, 20:12:50 »
Слави, не искам да те засягам но я почваш от краката към главата. Все пак това CD има модел, напиши го да го видим. Ако не се чете, една снимка отзад на куплунга. Ей така, търсихме допълнително захранване за едно друго CD да помни. Намерихме захранването и човека, като го отвори, вътре имало малка батерийка, която се скапала.
« Последна редакция: 12 Март, 2019, 20:31:42 от didov »

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Захранване на автомобилно радио
« Отговор #28 -: 12 Март, 2019, 21:35:08 »
Здравейте! По ред:
ditronix, ще се опитам утре с моето зарядно (защото е в гаража, а той не ми е наблизо) да го пробвам на цикличен режим, защото много пъти ми е помагало в подобни случаи. Пък ако не стане, ще се пазарим?
didov, не писах конкретното CD, защото мислех въпроса за принципен. Но ако помага нещо, става въпрос за SONY CDX-R3000.

0888981645, 072365106

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Захранване на автомобилно радио
« Отговор #29 -: 13 Март, 2019, 07:31:51 »
Пробвай, но мери напрежението, да не е повече от 14.5V за да не се скапе акумулатора.
DRL  модули за всички видове автомобили!

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |