| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Захранване на автомобилно радио  (Прочетена 6956 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Не съм сигурен дали мястото и формулировката на темата са точни, но да опитам?
Дълги години използвам автокасетофон, основно за целодневно слушане на радио в кухнята, като го захранвам със стабилизиран токоизправител. Даже му ползвам ЦК-то за да не се пресягам до радиото, т.е. прекъсвам захранването, но старата машина си помни 6-те избрани станции (предполагам, че в него има батерия за паметта)! Да, ама ми се иска да го сменя с по-модерно, със CD, с по-мощно крайно стъпало, но проблема е, че при прекъсване на захранването вече не помни настройките (тоя има доста повече) :-[
Може ли да се направи нещо за да го избегна този проблем? Вярно, то май цялата ми система е нестандартна, мотаят ми се някакви идеи, ама да попитам по-знаещите?!
0888981645, 072365106

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3322
  • Населено място: София
Re: Захранване на автомобилно радио
« Отговор #1 -: 10 Март, 2019, 18:12:55 »
На буксата отзад на касетофона би трябвало да имаш отделен кабел, на който да си ходи през цялото захранване...  Относно стабилизирания изправител...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен barlog

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 121
  • Населено място: гр. Куклен
Re: Захранване на автомобилно радио
« Отговор #2 -: 10 Март, 2019, 18:28:08 »
Привет колега,
  относно "по новите" машини на захранващата букса обикновенно червения кабел е плюс от контактния ключ. а жълтия кабел е твърд плюс който "държи" паметта /станциите/ едно от решенията е малък акумулатор да подържа паметта при спиране на тока. Друго решение е да не спираш стабилизатора а само радиото от off- копчето, но тогава ако ти спре тока вкъщи пак ще загубиш станциите.....   И като цяло схемата е такава че се разчита на автомобилния акумулатор.

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Захранване на автомобилно радио
« Отговор #3 -: 10 Март, 2019, 18:37:53 »
Освен едно акумулаторче, или едно отделно адаптерче което да захранва само паметта и да не го вадиш от мрежата.
 Така е, със всичката модерна техника е така. Тоя ток трябва да се плаща. Не може то ти да избираш кога да харчиш и кога не. Нали трябва пари да се печелят. От всяко семейство изтискват сумайти грешни пари с тея стенбайове и памети. Едо вермр как можеше да си помнят, сега не.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Захранване на автомобилно радио
« Отговор #4 -: 10 Март, 2019, 21:46:24 »
Благодаря колеги! Всички  сте прави, така е. Тези варианти ги премислях, но повече накланям към някакъв акумулатор, защото, както често спират тока с адаптер пак ще трябва всичко  отначало. Накратко: имам оловен акумулатор, към който се насочвам (12V,7Ah) и без това почти не го ползвам. Може ли някой да ми предложи схема на свързване, която да осигурява зареждането му от токоизправителя (12,5V,5A), докато радиото работи (около 10 часа на ден), а когато изправителя е изключен да поддържа паметта? И друго, според колегата за червения и жълтия плюсови кабели жълтия е за паметта, а той, като го гледам, е с два пъти по-голямо сечение от червения. Не трябва ли да е обратното?
0888981645, 072365106

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 331
  • Населено място: София
Re: Захранване на автомобилно радио
« Отговор #5 -: 10 Март, 2019, 23:48:31 »
Слави. сложи две слънчеви батерии за 4 лв да го дозареждат този акумулатор за стендбай от слънцето. кажи чао на ЧЕЗ поне за паметта: https://www.ebay.com/itm/1569-8450-AEB1-1W-6V-Solar-Power-Panel-Solar-System-DIY-for-Cell-Phone-Chargers/332932543903
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Захранване на автомобилно радио
« Отговор #6 -: 11 Март, 2019, 07:33:43 »
Естествено е по-дебелият проводникмда е за основното захранване, а по-тънкият- за паметта. Питай ГУГЪЛ- това са стандартни опроводявания, веднага ще ти излезе информацията. Ясен ти дава решението на проблема, само ще допълня, че едно 9V акумулаторче от тези, които се продават в ЛИДЛ ще ти свърши перфектна работа. Не са и скъпи- 7 лева са. Две панелчета с един линеен стабилизатор, примерно 7810 и мисля че въпросът е приключен.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Захранване на автомобилно радио
« Отговор #7 -: 11 Март, 2019, 17:03:35 »
Благодаря за съветите! Оказа се, че проблема не е само мой, защото е коментиран и в други форуми, но без да ви правя четки, на по-ниско ниво. Решението, поне за мен, се избистря особено днес, след като тока "свърши" за повече от 2 часа. След съответните експерименти ще докладвам.
0888981645, 072365106

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: Захранване на автомобилно радио
« Отговор #8 -: 11 Март, 2019, 17:15:37 »
Слънчевия панел не е подходящо решение в случая. През ноща, а и без силна светлина ядец. Акумулатор и едно зарядно за него. Ако ще ползваш този 7А, ще ти трябва заряд 1-1,5А да му осигуриш. Отделен траф и зарядно ще трябва да си направиш.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3322
  • Населено място: София
Re: Захранване на автомобилно радио
« Отговор #9 -: 11 Март, 2019, 17:44:36 »
Малко ме съмнява че на паметта на въпросното радио му трябват чак 12 волта да я държат пълна, по скоро има регулатори и на края ще му трябват към 1-3в батерийка в захранващата линия на паметта да я поддържа. Въж какъв е чипа дето държи спомените , колко получава на захранване, пойни една батерийка там и си карай така, тя ще си се дозарежда като е под напрежение...

Пиша го това щото гледам темата отива в посока, как да си построи ветрогенератор едва ли не за едно радио.  :D

Имам чуството, че накрая ще го ъпгрейднеш с едно ФМ Лампово радио и ще приключиш  8)
« Последна редакция: 11 Март, 2019, 17:56:49 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Захранване на автомобилно радио
« Отговор #10 -: 11 Март, 2019, 19:00:10 »
Спокойно бе колеги, имайте търпение. До 2-3 дни ще има резултат, независимо какъв щото нещо пак тръгнах по болници:D или :master2:.
Иначе, Пичага едва ли ще мина на лампов ФМ, предполагам, имаш предвид сандък от 50 или 60-те? То у дома такава комбинация са ми само двата Grundig UKW concert boy, ама тяхното предназначение е друго...

0888981645, 072365106

Неактивен BatKoce

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 495
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Захранване на автомобилно радио
« Отговор #11 -: 11 Март, 2019, 20:09:41 »
Ето една идея от мен:

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1535
  • Населено място: Варна
Re: Захранване на автомобилно радио
« Отговор #12 -: 11 Март, 2019, 20:37:49 »
Тази памет не харчи нищо, един зареден акумулатор 7АН, ще я държи една година!!!

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Захранване на автомобилно радио
« Отговор #13 -: 11 Март, 2019, 21:22:34 »
Ега ти темата, много сте активни бе колеги?! Що не сте така и с онази за "нещото", дето обещавахте схемно решение, а до сега нищо?..
Благодаря  на Коце, нещо подобно съм обмислил с моя приятел Пламен, но след днешния случай имам още една идея....
0888981645, 072365106

Неактивен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 331
  • Населено място: София
Re: Захранване на автомобилно радио
« Отговор #14 -: 11 Март, 2019, 21:26:11 »
Тази памет не харчи нищо, един зареден акумулатор 7АН, ще я държи една година!!!

Аз за това го посъветвах да сложи едно акумулаторче и една слънчева батерия, която през деня да компенсира саморязряда на акумулатора и забравя за това с години. Другия вариант е както БатКоце му е показал, да я заряжда от основния източник, но защо тези милиампери да ги купуваме от ЧЕЗ? Живеем в модерен свят, слънцето свети безплатно.
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |