| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Радиоприемник Христо Ботев на baivlado  (Прочетена 3684 пъти)

0 Потреб. и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен baivlado

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
  • Населено място: София
  • lz1sql
Радиоприемник Христо Ботев на baivlado
« -: 31 Януари, 2019, 12:19:23 »
Здравейте,
Извинявам се, че пиша в темата на колегата (надявам се да не ми се сърди), но да не пускам нова.
Подариха ми същото радио и съм се захванал да го реставрирам. Като цяло е сравнително запазено, но имам някои въроси преди да се задъблоча със схемата и оправянето на кутията.
Видях, че му липсва куплунга за антена. Доколкото успях да проследя схемата, най вероятно някой преди много години го е преместил на съседния кулунг за грамофон:

СНИМКА ИЗВЪН ФОРУМА

Доколкото може да се види на снимката - на входа за грамофон е запоен кондензатор 2,2nF (2200 пф), който отива в кондензатор 510 pF, после вероятно в някаква бобина. По схема кондензатора трябва да е 1nF, не знам защо тук е такъв.
Бихте ли ми казали къде е свързан входа за грамофон, за да го възстановя както е бил оригинално? Ако имате снимка отдолу на свързването или някакво напътствие.
Входът за антената ще се опитам да си го възстановя където е бил.

Включих радиото за тест с парче кабел в "грамофонния" вход - на ДВ и СВ не хваща нищо, на КВ хвана 1-2 станции. Така, че най-вероятно има някакъв живот в радиото  :)

Другият ми въпрос е свързан с електролитните кондензатори. Искам да ги премеря дали са наред. По схема виждам 3, но при мен намирам един двоен голям кондензатор 2х32 микрофарада и друг не откривам. Някаква насока къде е третия?

За сега е това, по-нататък сигурно ще имам други въпроси :)
« Последна редакция: 01 Февруари, 2019, 00:36:15 от Gabo »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3323
  • Населено място: София
Re: Радиоприемник Христо Ботев на baivlado
« Отговор #1 -: 31 Януари, 2019, 12:43:56 »
На силистренския сайт има снимка.

Да, на вашия приемник , някой се е пробвал да прави ремонт, Сигурно е гледал схемата с октлани лампи където входния кондензатор  за антена е 3нано...

Можете да видите монтажа горе долу тук:
https://www.kn34pc.com/sch/sch_rx/rx_hr_botev.html
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3323
  • Населено място: София
Re: Радиоприемник Христо Ботев на baivlado
« Отговор #2 -: 31 Януари, 2019, 12:48:00 »
Тука също се вижда монтажа- вече съм заменил кондензаторите с нови на тая снимка.

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен baivlado

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
  • Населено място: София
  • lz1sql
Re: Радиоприемник Христо Ботев на baivlado
« Отговор #3 -: 01 Февруари, 2019, 21:10:28 »
Понеже нещо не се справих с прикачването на снимки, надявам се сега да се получи.
110624-0
110626-1
110628-2
110630-3

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1625
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Радиоприемник Христо Ботев на baivlado
« Отговор #4 -: 01 Февруари, 2019, 21:53:17 »
3_тия електролитен кондензатор:

Неактивен baivlado

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
  • Населено място: София
  • lz1sql
Re: Радиоприемник Христо Ботев на baivlado
« Отговор #5 -: 05 Февруари, 2019, 10:43:32 »
Много ви благодаря за отговорите!
Поради лиспа на време малко бавно вървят нещата, но все някога ще го завърша :)
Подмених лампата на скалата и индикаторната лампа M80. Подмених също и ECH81. Сега започна да хваща една идея повече станции.
Електролита, който Любо Божков ми показа, се оказа прекъснал. И него го подмених.


Потенциометъра за усилване на звука много пращи. Ще му стане ли нещо ако го напръскам с WD-40?

Неактивен sawow

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
Re: Радиоприемник Христо Ботев на baivlado
« Отговор #6 -: 05 Февруари, 2019, 11:42:44 »
Много ви благодаря за отговорите!
Поради лиспа на време малко бавно вървят нещата, но все някога ще го завърша :)
Подмених лампата на скалата и индикаторната лампа M80. Подмених също и ECH81. Сега започна да хваща една идея повече станции.
Електролита, който Любо Божков ми показа, се оказа прекъснал. И него го подмених.
Потенциометъра за усилване на звука много пращи. Ще му стане ли нещо ако го напръскам с WD-40?

Със спринцовка (от аптеката), през някоя дупчица, му впръсни глицерин (от аптеката) или течен парафин (от аптеката). С глицерин е по-добре.

Неактивен baivlado

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
  • Населено място: София
  • lz1sql
Re: Радиоприемник Христо Ботев на baivlado
« Отговор #7 -: 08 Февруари, 2019, 22:36:09 »
Със спринцовка (от аптеката), през някоя дупчица, му впръсни глицерин (от аптеката) или течен парафин (от аптеката). С глицерин е по-добре.
Благодаря! Сега е доста по-добре.
Колегата КЕЦ ми обърна внимание, че ми липсва една бобина. Тази, която е на шасито до анттения вход. По-горе в неговата тема виждам, че сте пуснали чертежи на бобинния блок. Бихте ли ми казали коя по-точно е тази бобина?

111073-0

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1625
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Радиоприемник Христо Ботев на baivlado
« Отговор #8 -: 08 Февруари, 2019, 23:15:23 »
... Бихте ли ми казали коя по-точно е тази бобина? (Връзка към прикаченият файл)
На схемата е обозначена с La. В краен случай може и без нея.

Неактивен baivlado

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 9
  • Населено място: София
  • lz1sql
Re: Радиоприемник Христо Ботев на baivlado
« Отговор #9 -: 10 Февруари, 2019, 11:09:56 »
Ако намеря подходящо тяло и проводник може да я навия, но за сега ще остане така.
Понеже ми остана малко свободно време реших да проверя големите черни кондензатори. Освен прекъсналия електролитен, повечето от другите са с доста променен капацитет. Някои в пъти. Колкото и да не ми се иска да развалям външния вид, ще се наложи да ги сменя.
Поразрових се в кутиите с чаркове останали ми от детските години и намерих голяма част от нужните ми кондензатори, но имам някои въпроси.
Кондензатори на 250V (български, керамични)достатъчни ли са, или да търся да купя за по-високо напрежение?

Този кондензатор бихте ли ми казали за какво напрежение е? М предполагам е толеранса на капацитета, но за "D1b" нещо не успях да намеря инфрорация...
 

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Радиоприемник Христо Ботев на baivlado
« Отговор #10 -: 10 Февруари, 2019, 11:29:54 »
На схемата е обозначена с La. В краен случай може и без нея.
При наличието на силини градски смущения, има ли голяма разлика, ако тази бобина се махне ?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: Радиоприемник Христо Ботев на baivlado
« Отговор #11 -: 10 Февруари, 2019, 12:28:30 »
Това е режекторен филтър настроен на междинната честота.Служи за подтискане на смущения с честота равна на 468 кхц.На тази честота трябва да бъде настроен.Става и за градски смушения ако са на тази честота.

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Радиоприемник Христо Ботев на baivlado
« Отговор #12 -: 10 Февруари, 2019, 12:48:14 »
Въпросът ми е, ако този филтър на МЧ се махне, има ли голяма разлика при реално радиоприемане,
когато градските смущенията на МЧ са силни ?
До каква степен този филтър намалява смущенията по МЧ на практика ?

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: Радиоприемник Христо Ботев на baivlado
« Отговор #13 -: 10 Февруари, 2019, 15:16:53 »
Тези филтри са били актуални по времето когато ефира е бил чист.Не е имало във всеки дом по една дузина китайски импулсни захранвания.Помага до някъде когато на входа влезе сигнал с честотата на мч усилвателя и не е много силен.Махането на този режекторен филтър трябва да се прави разумно.Зависи как е вързан към входа на радиото.Ако е паралелен трепрящ кръг и е свързан последователно на антенния вход трябва да се даде на късо.

111152-0

Ако е последователен като в тази схема просто се разпоява единия край на бобината.

111154-1

В някой приемници фабрично не го монтират като безполезен.Служи за подтискане на смущения с честота равна на 468 кхц и никоя друга.За да го настроиш правилно ти трябва точен сигналгенератор и осцилоскоп.

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Радиоприемник Христо Ботев на baivlado
« Отговор #14 -: 10 Февруари, 2019, 15:42:32 »
Благодаря за подробната информация !

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |