Тъй като в живота ни се появяват все повече високи технологии и устройства като лаптопи, компютри, плазмени телевизори и други, рискът от електрически смущения в обхвата на дългите, средните и късите вълни се увеличава значително. За високите нива на смущенията в големите градове допринасят дори енергоспестяващи лампи, интернет суичове и лоши връзки по далекопроводи. Рано или късно всеки един слушател се сблъсква с тях. Доста често наличието на смущения отказва хората от слушане на радио програми в тези обхвати, а по-възрастните и технически незапознатите слушатели си мислят, че проблемът е причинен от повреда или неправилно функциониране на слушателския приемник. Истината е, че приемниците на дълги, средни и къси вълни си работят безпроблемно, а причината за смущенията е липсата на воля и сила в институциите, които имат правомощия да регулират тези честотни обхвати да се преборят с проблемите, както и не дотам добре поддържаната в последните години АМ предавателна мрежа в България, като институциите се надяват, че след като има изградена УКВ мрежа и евтини УКВ приемници, хората няма повече да имат нужда от СВ и ДВ. В други балкански страни като Румъния, Гърция, Турция, Хърватска наличието на местни смущения не влияе толкова много на приема на местни радио програми на средни вълни поради наличието на мощни, макар и малко на брой предаватели, притежаващи отлично покритие. Такава е практиката в съседна Македония, където предавателят в Овче Поле работи с мощност от 600kW и покрива с отличен сигнал Балканския полустров, а нощем сигналът стига и до Западна Европа. Македонците там слушат нощната програма с музика и поздрави на Радио Скопие. Освен, че в много европейски страни средновълновите предавателни мрежи се оптимизират (премахват се старите и необслужваеми предаватели, част от тях се заменят с нови), там се появяват и все повече частни радиостанции, излъчващи програми, насочени към различни етноси или религиозни кръгове, чрез маломощни предаватели на средни вълни.
Местните смущения са едно от нещата, наред с развитието на интернет и новите технологии за радио разпръскване, които допринесоха най-много за загубата на популярност на АМ обхватите сред радио слушателите, а с нея те губят няколко големи предимства на средновълновите емисии, а именно:
С един мощен предавател с качествена модулация, разположен в стратегическа локация, може да покрие цялата страна със сигнал на държавното радио. Тук идва голямото предимство на средните вълни: при дълги пътувания често си проличават дупките в УКВ покритието и при наличието на добро покритие на средни вълни, държавното радио може да бъде чуто на една и съща честота на всяка една точка в страната, т.е отпада дразнещото сканиране на FM обхвата през няколко десетки километра в търсене на "нещо за слушане".
Въпреки развитието на нови технологии като FM, сателитно разпространение и интернет, броят на притежателите на средновълнови приемници остава висок, особено извън големите градски центрове, в изолирани селища или места със слабо или без УКВ покритие. По-голямата част от тези слушатели са пенсионери, за които тези приемници имат сантиментална стойност. Други нямат финансова или физическа възможност или знания за новите методи за радио разпръскване, за да закупят нов приемник - а за трети, които са немалка част от населението, проблем е липсата на нормален прием на радио програми в УКВ обхвата.
При нормални условия, за простото ухо местна AM станция може да има перфектно качество на звука, доближаващо се до звука на FM станция. На места в Западна Европа и Щатите са правени и редица тестове на AM емисии със стереофоничен звук (AM Stereo).
В случай на природни бедствия, аварии и катастрофи, БНР е задължено (според лицензията си) да служи за известяване на населението. Това би станало невъзможно без наличието на мощен средновълнов предавател и местните FM предаватели, които вероятно ще са извън строя при сериозно природно бедствие.
АМ приемници на средни вълни има навсякъде: ако погледнете вашата радио уредба, приемника в колата, касетофона или приемника на баба и дядо на село - всички те имат средновълнов обхват (обозначен като AM, MW или СВ).
Комисия за регулиране на съобщенията (КРС) и българските радиостанции, излъчващи в тези обхвати (за момента единствено БНР и малък брой религиозни програми, използващи предаватели под наем в чужбина), също трябва да са заинтересована страна в поддръжката на средновълновата мрежа и ниското ниво на смущенията в градска среда, които биха довели до по-качествен прием от крайният слушател.
А сега малко техническа информация - ето и списък с главните "замърсители" на ефира:
- Broadband over power lines (BPL) или широколентов достъп до електропроводните линии е метод на комуникация, който позволява сравнително висока скорост на цифрово предаване на данни по електрическите силови инсталации. Лошо проектираните BPL системи често използват широк честотен диапазон в обхватите, предназначени за радиоразпръскване, което обикновено води до брутални смущения и неспособност за слушане на радио програми в обхвата на дългите, средните и късите вълни. Често засегнати от смущенията са и различни държавни служби (полиция, пожарна, бърза помощ), таксита и други, които използват ниските честоти на УКВ обхвата (30-40MHz). Единственото спасение при подобен вид проблеми и да се свържете с Комисия за регулиране на съобщенията (КРС). Информация за контакт с тях е дадена в края на статията.
- Повечето компютри също генерират смущения. Всички компютри използват цифрови сигнали с квадратна форма на вълната, които са богати на хармоници. Тези сигнали обикновено са генерирани от редица осцилатори, които могат да бъдат намерени в компютърната система. Допълнително шум може да бъде предизвикан от монитора или захранването на компютърната система. В комбинация, всички тези "замърсители" могат да предизвикват смущения от диапазона на дългите вълни до УКВ обхвата. Има няколко решения на проблема със смущенията от компютърните системи: първо, не всички компютърни системи предизвикват смущения. Важно е да изберете такава, която генерира минимум шум по обхватите. Най-бързият начин е да вземете свой портативен приемник в магазина, от който ще пазарувате и да сканирате обхватите, за да разберете генерира ли смущения всеки един компютър и какви са техните нива. Това може да ви спести много бъдещи главоболия. Ако вече притежавате компютърна система и искате да я използвате в непосредствена близост до вашия приемник, задължително използвайте външна антена и я свържете с подходящ коаксиален кабел и съгласуващ трансформатор. Те могат да елиминират напълно смущенията, предизвикани от компютърната система.
- захранващ адаптoр или плазмен монитор: важно е да откриете дали захранването или мониторът се намира във вашата къща или жилище, или е собственост на ваш съсед. Първо, изключете всеки един адаптор и/или монитор в къщата ви и преминете през обхватите, за да видите дали смущенията продължават да са там. В случай, че продължава да ги има, вземете приемника и обиколете къщите в квартала, за да видите на кое място смущенията са най-силни. След това потропайте на вратата и обяснете бавно и спокойно на вашия съсед какъв е проблема. Ако е достатъчно добре разположен, ще ви асистира в решаването на проблема. По-голям проблем възниква ако живеете в блок, но не се отказвайте: минете по етажите и обиколете всеки един апартамент докато намерите източника на смущения. Вие браните вашето право на чист ефир!
лоша връзка по далекопровод, близък трафопост или местен интернет доставчик. Свържете се с КРС, органът, длъжен за регулиране на обхватите, предназначени за радиоразпръскване, и им обяснете за проблема си. Има голям шанс техни служители да пристигнат и да елиминират източника на смущенията.
Комисия за регулиране на съобщенията (КРС):
949 2911
949 2135
Българско национално радио (БНР)
Програма „Хоризонт“
horizont@bnr.bg
02 933 65 71
Дирекция „Техника“
inmt@bnr.bg
02 933 66 57
Генерален директор
gendirector@bnr.bg
02 933 62 82
НУРТС България АД
Гр. София, бул. „П. Яворов” N2
ПК 1164
office@nurts.bg
Тел.: 02 806 93 00
Факс: 02 806 93 09
В заключение искам да кажа, че средните вълни са едно страхотно богатство и не трябва да позволяваме то да бъде изгубено! Long Live AM Radio!