| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: telefunken 776WK на Драган  (Прочетена 4586 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1926
  • Населено място: Пловдив
telefunken 776WK на Драган
« -: 30 Декември, 2018, 22:45:26 »
Здравейте.
Въпросното радио е при мен за настройка.
С МЧТ и хетеродина се справих, но с входните кръгове :master2:
Късите са ми ясни.
На средни и дълги са по два кръга.
В какъв ред се настройват?

Качвам схема и обяснение на немски.
За съжаление, нищо не разбирам от немски.

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1926
  • Населено място: Пловдив
Re: telefunken 776WK на Драган
« Отговор #1 -: 31 Декември, 2018, 15:21:54 »
Да си отговоря сам.

Подава се сигнал от сигналгенератор с честота съгласно таблицата и се въртят кръговете в търсене на максимален сигнал.
Радиото е готово, работи прекрасно.
Драгане очаквам те да го чуеш и д си го вземеш :drinks:

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1179
  • Населено място: Пловдив
Re: telefunken 776WK на Драган
« Отговор #2 -: 01 Януари, 2019, 09:52:13 »
Да си отговоря сам.

Подава се сигнал от сигналгенератор с честота съгласно таблицата и се въртят кръговете в търсене на максимален сигнал.
Радиото е готово, работи прекрасно.
Драгане очаквам те да го чуеш и д си го вземеш :drinks:
Благодаря Кънчо
Честита Нова Година
Днес ще мина да го взема ,както се уговорихме

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 906
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
Re: telefunken 776WK на Драган
« Отговор #3 -: 01 Януари, 2019, 11:57:33 »
Трябва да се калибрира и скалата. Някъде трябва да има отметка за положение 500КХц. Пише и как се настройва МЧУ то на 800 КХц. , обхват. Абе с генератора си е най-лесно, просто проверяваш дали хетеродина ти е в обхватите и търсиш максимумите, както си направил.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1179
  • Населено място: Пловдив
Re: telefunken 776WK на Драган
« Отговор #4 -: 01 Януари, 2019, 21:31:46 »
Днес в късния след обяд бях при Кънчо.
Слушахме радиоапарата  на различни станции.Има висока чувствителност и избирателност на всички обхвати.
Според мен Кънчо се е справил отлично и му благодаря за помоща,без която нямаше да се справя.
Обещаните снимки отлагам за следващата събота/неделя.
Радиото е още на монтажния станок и тогава,ще го монтирам в кутията.
Както той забеляза индикаторната лампа АМ2 почти не реагира при избора на станции.
Тази лампа се използва и като пред усилвател на AL4.
Ако някой може да даде съвет къде може да е причината,като се има пред вид посочената по-горе схема.

Неактивен argonavt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 223
  • Населено място: Ботевград
Re: telefunken 776WK на Драган
« Отговор #5 -: 02 Януари, 2019, 20:14:30 »
Ако съм разбрал добре , радиото работи добре с АМ 2 като предусилвател но не свети окото както трябва.Щом радиото работи не я сменяй с друга.Като измервам подобни лампи в моите апарати със същата функция , винаги триодната или пентодната част /има ги и в двата вариианта / е много добра / - изтощава се по бавно / отколкото индикаторната половина от лампата.Винаги съм мислел , че това е много тъпо и скъпо схемно решение.Не знам в случая , каква е „ ползата от файдата ” Не вярвам че индикаторните лампи са били ефтини по това време.Явно „ окото ” не е било от голямо значение.То повечето апарати нямат индикатор!




« Последна редакция: 02 Януари, 2019, 20:27:56 от argonavt »
0889 926 079 / 0723 66 447

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1179
  • Населено място: Пловдив
Re: telefunken 776WK на Драган
« Отговор #6 -: 02 Януари, 2019, 20:47:18 »
Ако съм разбрал добре , радиото работи добре с АМ 2 като предусилвател но не свети окото както трябва.Щом радиото работи не я сменяй с друга.Като измервам подобни лампи в моите апарати със същата функция , винаги триодната или пентодната част /има ги и в двата вариианта / е много добра / - изтощава се по бавно / отколкото индикаторната половина от лампата.Винаги съм мислел , че това е много тъпо и скъпо схемно решение.Не знам в случая , каква е „ ползата от файдата ” Не вярвам че индикаторните лампи са били ефтини по това време.Явно „ окото ” не е било от голямо значение.То повечето апарати нямат индикатор!
[Лампата си свети в зелено, но почти не реагира, когато радиото е настроено на станция и при движение на стрелката /quote]

Неактивен Любо Божков

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1625
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: telefunken 776WK на Драган
« Отговор #7 -: 02 Януари, 2019, 21:16:57 »
Възможно е и не работещо (или зле работещо) АРУ. Това, че напреженията там са ниски не означава, че кондензаторите не трябва да се проверяват за ликаж.
« Последна редакция: 02 Януари, 2019, 21:26:07 от Любо Божков »

Неактивен argonavt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 223
  • Населено място: Ботевград
Re: telefunken 776WK на Драган
« Отговор #8 -: 02 Януари, 2019, 22:01:43 »
Значи лампата е добре.Не я пипай. При измерване на подобни лампи , винаги триодната или пентодната част е много добра / по трудно се изтощава /. Винаги съм мислел , че това е много тъпо и скъпо схемно решение.Не мисля че , някога тези лампи са били ефтини , но това е история. Трябва да видиш елементите от дедектора към индикатора /както казва колегата Божков / , както и частите на самият индикатор / 2 - 3 съпротивления и кондензатор евентуално / . Случвало ми се е резистор на индикатора от 1 - 2 мегаома да се е променил на 10 и повече мегаома.Това е характерно за химически направени съпротивления.Най често проблема е в чашките на резистора , независимо че изглеждат като нови.Относно съпротивленията , заменям само с Руски но...„ били Руски ”
0889 926 079 / 0723 66 447

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1179
  • Населено място: Пловдив
Re: telefunken 776WK на Драган
« Отговор #9 -: 03 Януари, 2019, 10:01:09 »
Кондензаторите ,които Любо Божков е заградил са заменени

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1926
  • Населено място: Пловдив
Re: telefunken 776WK на Драган
« Отговор #10 -: 03 Януари, 2019, 12:57:24 »
Добре де,
Покажете ми по схемата, от къде идва напрежението на АРУ към лампата, защото според мен е свързана към нивото на звука.

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1535
  • Населено място: Варна
Re: telefunken 776WK на Драган
« Отговор #11 -: 03 Януари, 2019, 20:06:16 »
Този 1200 ома, с трите  удивителни?

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1926
  • Населено място: Пловдив
Re: telefunken 776WK на Драган
« Отговор #12 -: 03 Януари, 2019, 20:47:40 »
Идва напрежение от този резистор, но според мен там няма връзка с АРУ.

Според мен веригите на АРУ са тези, които съм начертал с червено.

Важно е да се разбере принципа на работа на тази лампа и след това да се търси, защо н реаргира.

Драгане, може да пробваш при усилеnо докрай радио и подаден "шум" на първа решетка на ACH11, дали лампата реаргира. 
« Последна редакция: 03 Януари, 2019, 20:58:34 от rolling_heads »

Неактивен dragan

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1179
  • Населено място: Пловдив
Re: telefunken 776WK на Драган
« Отговор #13 -: 04 Януари, 2019, 19:40:16 »
Идва напрежение от този резистор, но според мен там няма връзка с АРУ.

Според мен веригите на АРУ са тези, които съм начертал с червено.

Важно е да се разбере принципа на работа на тази лампа и след това да се търси, защо н реаргира.

Драгане, може да пробваш при усилеnо докрай радио и подаден "шум" на първа решетка на ACH11, дали лампата реаргира.
Здравейте колеги:
1. Замених лампата AF3 с друга,чувствителноста на радиото значително се подобри особенно на КВ.Промени се и светенето на лампата АМ2,която почна /но все още незадоволително/  да реагира при избора на станции.Индикаторната част на лампата вероятно е изтощена защото в първоначалния момент когато АL4 не е в режим, анодното напрежение е по-високо и светенето на лампата е с по-голяма яркост.След като AL4 влезе в режим и анодното напрежение се намали ,интензивността на светенето на АМ2  намалява.
2. Радиото вече е монтирано в кутията.Прилагам снимки.
3. С въпросното променливо съпротивление 1200 ома,което е изведено на задната страна на шасито се регулира размера на осветеността на зелените сектори и донякъде се компенсира изтощаването на лампата АМ2.Срещал съм такова съпротивление и на други радиоапарати,както с лампи от типа на АМ2 така и с неонови индикаторни лампи,като при Блаупункт и Менде.

Неактивен argonavt

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 223
  • Населено място: Ботевград
Re: telefunken 776WK на Драган
« Отговор #14 -: 05 Януари, 2019, 02:04:24 »
То като гледам всичко се изяснява.Колегите обясниха нещата.А всичко обозначено с червено са точните вериги на
АРУ- то.Ликажните кондензатори са сменени,междинката AF 3 също,явно е добра.АМ 2 свети като нова и е малко вероятно да има друга част от нея да е изтощена , по скоро обратното.Верно, схемно  АРУ -то е малко по интересно , тъй като се ползва АМ - 2 и като предусилвател. R = 1200 е само да настрои режима ако АМ 2  е нова или отслабнала.Иначе , това е нормална схема с паралелно дедектиране , която си има и плюсове и минуси в сравнение с другите методи.Аз бих обърнал внимание на дедекторната лампа АВ 2 , тъй като при слаба дедекция нивото на сигнала е ниско и  това се отразява на НЧУ - усилването , така и на чувствителноста на индикаторната част , щото тия две неща взимат сигнал от една и съща точка.Така че не е зле ако АВ - 2 се измери на лампомер или да се пробва с друга такава лампа за момента.
0889 926 079 / 0723 66 447

 

Сходни теми

  Заглавие / Започната от Отговора Последна публикация
4 Отговора
4317 Прегледи
Последна публикация 03 Август, 2016, 15:52:14
от stoi
7 Отговора
2285 Прегледи
Последна публикация 18 Април, 2017, 00:30:56
от ONZI

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |