| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Профилактика на стар усилвател с проблемен ляв канал  (Прочетена 3052 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Здравейте. Попадна ми доста стар усилвател, който много ми се иска да си го оставя. Имам няколко въпроса.
Мисля да подменя всички кондензатори, включително и големите филтриращи които са 10000/63в.
1. От къде мога да си поръчам електролитни кондензатори (нови), които да са високо-качествени?
2. Левият канал задейства защитата, когато си поиска и излиза от нея когато си поиска. Общо взето релето цъка през 1-2 секудни, друг път слушам музика 10 мин, влиза в защита и мигновенно излиза от нея, а понякога стои в защита около минута две. Всичко е припоено по платките, огледал съм също и окабеляването, окъсили елементи няма, подмених пастата и изолацията на крайните транзистори.

На снимката всички напрежения са отлични с изключение на +9 волта, което е налично когато усилвателя не е влязал в защита. Когато влезе в защита се появяват +64 волта идващи от P6 и отиващи до P4
Подмених кондензатор C11, който беше с коректни стойности, но с високо esr (90 ома). Резистор R56 е с коректни стойности, като в работещо състояние на усилвателя на единия край му идват +64 волта и излизат +37 волта (в защита имам и на двата му крака+64 волта). Диод D7 е здрав, като в защита и през него преминават +64 волта на анода и катода.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Не взимай от Елимекс,горчив опит :)

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Няма да купувам от тях. Днес ги попитах дали могат да предложат кондензатори от по високо ниво, отговорът беше 'не'
JVC AX-1100 I love u

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 630
А бе Петре,мерене му е майката!Като ги смениш пак може да объркаш нещо.Стига с тая тотална простотия на тоталната подмяна!От къде ще вземеш качествени кондензатори?Да не използуваш  разкулачени китайски платки за донори?!Сакън!Теб ти трябва всичкомер и търпение,защото тоя занаят понякога е доста хамалски.Бъди сигурен ,че хората които са го правили тоя усилвател са били съвестни и са ти сложили качествени кондензатори.Нормално е за толкова години да заминат един -два.Дай сега заради бълхата да хвърлим юргана.Това му е хубавото на тоя занаят,да можеш да анализираш и локализираш дефекта и с малко хамалогия да удариш целта!

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
В момента трябва да разреша проблема с левия канал. Лошото е че проблема не е постоянен.
Относно кондезаторите, четох, един френски инженер обяснява, че електролитите са с 2000 часа работно време. Така или иначе никога не съм подменял нещо подобно. Ще ми е интересно да чуя дали ще има разлика в звука.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен kristov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: Polski Trymbesh
Не е ли по добре първо да се реши проблема с задействането на защитата на проблемния канал?
Вероятността да е някоя студена спойка е доста по голяма отколкото да е кондензатор.
И да не се окаже, че старите са по хубави от новите :)

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Не е лоша спойка.
JVC AX-1100 I love u

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 394
  • Населено място: Свищов
Най вероятно канала се самовъзбужда на моменти. Провери С4, С19, С20. Може да пробваш с една идея по-високи стойности. Това ще ти донесе малко спад във високите, но пък ще укроти стъпалото ако се самовъзбужда. Началният ток проверен ли е, трябва да е 50 mA.

Активен Yassen

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 331
  • Населено място: София
За кондензатори в Комет, Fujicon, добри са, ЦЪК
Бъдещето принадлежи на онези, които вярват в красотата на мечтите си.

Неактивен chav_chav

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 630
Петре,няма да е лошо ,да кажеш какво знаеш/на какво ниво си/за да направим опит да ти помогнем.Защото така ние ти казваме нещо,ти ни отговаряш нещо съвсем друго,което ти се е загнездило в главата и не можем да се срещнем.Други ти говорят за по сложни работи и имам чувството, че си много далеко от това което ти говорят.Това ,че си вземал нещо от битака от мургавите и си имал късмет да тръгне,не те прави баш майстор електрончик.Само със задаване на въпроси в тоя форум няма да стане.

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
За кондензатори в Комет, Fujicon, добри са, ЦЪК

Кондензатори с капацитет 10 и 22 хил. мф, с 63 волта напрежения на Fujicon липсват в сайта, или греша?
JVC AX-1100 I love u

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен kristov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: Polski Trymbesh
След като работи единия канал, надали проблема е в филтриращите кондензатори.

Неактивен Петър Драганов

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 439
  • Населено място: Добрич
Най вероятно канала се самовъзбужда на моменти. Провери С4, С19, С20. Може да пробваш с една идея по-високи стойности. Това ще ти донесе малко спад във високите, но пък ще укроти стъпалото ако се самовъзбужда. Началният ток проверен ли е, трябва да е 50 mA.

На схемата обградена в жълт цвят всички кондензатори до един са подменени, както и всички диоди също. След подмяната им стъпалото всиреше около 5 часа без да влезе в защита, след което отново започна да влиза и излиза. Началния ток не съм го измерил, защото незнам къде да поставя щеките на уреда. Мислих да меря на двата края на емитерните резистори, но в схемата не е посочено и не ми се рискуваше. Ако съдя по схемата едната щека трябва да е на точка P6, но другата точка къде би трябва да е. Другото което експериментирах..., усилвателя когато беше влязал в защита за по продължително време, нагрях платката оградена на схемата в жълто с сешоар за малко и усилвателя излезе мигновенно от защитата. Другият ми въпрос е, възможно ли е да имам дадения проблем да се корени в другата платка, т.е в схемата, която не е обградена в жълт цвят, там не съм проверявал нито един кондензатори или елемент?
JVC AX-1100 I love u

Активен didov

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 612
  • Населено място: Попово
От толкова много написано в темата, не се разбра нещо много важно. Кой е този усилвател, какъв модел е ? Захващаш темата от краката към главата. Нали човек трябва да види, сравни, погледне, намери било то сервизно или друга документация.
« Последна редакция: 11 Декември, 2018, 11:47:38 от didov »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |