| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Опит за реставрация на грамофон  (Прочетена 1298 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Опит за реставрация на грамофон
« -: 30 Ноември, 2018, 19:44:48 »
Това е неизползвано шаси Supraphon, което се опитах да продам, но явно никой не го иска.
 
Хрумна ми да направя опит за реставрация, като монтирам шасито в някаква дървена кутия, но ми трябва малко помощ.

Някой има ли снимки на грамофони, които може би са използвали такова шаси? Интересуват ме снимки на „дървенията“  :D

Само да допълня - интересуват ме детайлни снимки или някакви чертежи. Идеята не е да направя просто кутия, а точна реплика, ако е възможно.

Как изглежда дозата и има ли шанс да намеря такава?


« Последна редакция: 30 Ноември, 2018, 20:22:35 от DVS »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен DVS

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 141
  • Населено място: София
Re: Опит за реставрация на грамофон
« Отговор #2 -: 30 Ноември, 2018, 20:12:45 »
1 ви резултат в google
Благодаря :-)

Имах предвид детайлни снимки, чертежи, ако може с размери, като целта е да се копира кутията.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Опит за реставрация на грамофон
« Отговор #3 -: 30 Ноември, 2018, 20:22:52 »
Ако не си дърводелец със сериозно оборудване тая кутия не може да я копираш заради извития преден капак.  По лесно просто направи една основа на която да седи "плинт" и толкова

Както направи колегата в тази тема:

https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=12517.0
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Re: Опит за реставрация на грамофон
« Отговор #4 -: 30 Ноември, 2018, 22:44:43 »
Ех колега DVS, както се казва "пред очите" ми е, със своите две отделни иглички с червена и зелена точка, ама преди 50 години. Това беше едно от масовите шасита (в разните му варианти), вграждани в нашите радиограмофони и дозата я имаше в магазините. Тогавашните радиотехници сполучливо я наричаха "змииска глава" заради формата на рамото. Днес освен в ибей или у нас на Цар Борис едва ли някой колега пази такава доза?! Дано се намери такъв, аз лично я имам в шасито на наследствения  ми радиошкаф "Хармония", но като си помисля, че от 20 години не съм го пускал, кой знае на какво  дередже е...
Иначе, чертежи едва ли ще намериш, но всичко е консрукторски знания и възможности....
0888981645, 072365106

Неактивен Лъчо Минков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1127
  • Населено място: София

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Опит за реставрация на грамофон
« Отговор #6 -: 01 Декември, 2018, 19:42:28 »
„Първия резултат“ от гугъл е моя клип :). За съжаление не ми се демонтира шасито от кутията, за да ти направя точни чертежи с размери.
Дозата със сигурност ще работи след миналото време. Това е една доста успешна керамична (кристална) доза. Имам контакт с поне 4 такива дози, ако иглата им е здрава, работят. Е, не вадят Hi-Fi звук, но това е очаквано!
Номера на дозата е VK051 понякога и у нас се намира по някой нов екземпляр.
Ето запис как свири моя Супрафон със същото шаси и читава доза и игла. Сенди Шоу.
https://dox.abv.bg/download?id=960f15a664
За съжаление линка ще е активен само 2 седмици. Оказа се че във форума вече не може да се качи rar с обем 2.5 мегабайта. Ама това е разбираемо! Сървъра се пълни!
Иначе, шасито е бетон. Като бях малък и се запалих по грамофоните, го свалих от тавана на баба ми. С включването в мрежата си заработи идеално! Е, силно препоръчително е на мотора да се почистят лагерите и да се смаже. Намотките са на бакелитови тела и има луфт, понякога се разбръмчава мотора, но в случая май е без значение, тъй или иначе румпел не отсъства.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |