| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Полярни неполярни кондензатори  (Прочетена 7559 пъти)

0 Потреб. и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Полярни неполярни кондензатори
« -: 20 Ноември, 2018, 11:05:27 »
Искам да попитам коя е удачната схема да преобразувам Полярни в неполярни кондензатори ?
И тъй като смятам да ги поставя във филтрираща  част на захранване +50в  0  -50в има ли значение кои  изводи свързвам накъсо - плюсовите или минусовите и дали е удачно, както на последната снимка да слагам диоди или може да мина без тях?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Полярни неполярни кондензатори
« Отговор #1 -: 20 Ноември, 2018, 12:15:42 »
Няма значение кои изводи свързваш на късо, просто двете схеми са еквивалентни. Мисля че може да минеш и без допълнителни диоди, утечката при поляризиране в обратна посока върши същата работа, но няма да навреди да свържеш и диоди. Но трябва да са по-якички, че ако протече няколко десетки ампера през тях при евентуално късо в изхода, да не вземат да хвърлят топа. Сигурен ли си, че в изхода на това захранване ти трябва униполярен кондензатор? Не може ли някъде в схемата да си има стандартни електролити. Я дай схемата на това захранване, да видим за какво става въпрос, че това решение ми изглежда малко измислено.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Полярни неполярни кондензатори
« Отговор #2 -: 20 Ноември, 2018, 12:35:22 »
Резистори вместо диодите според мен е по удачно.Стойностите според напрежението.100-на килоома ако е 50 волта ще бъде добре.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Полярни неполярни кондензатори
« Отговор #3 -: 20 Ноември, 2018, 13:12:22 »
Ами, дали има смисъл от резистори в тази схема не съм сигурен. Обаче задължително капацитета на всеки от кондензаторите трябва да бъде два пъти по-голям от сумарния търсен капацитет. Все пак тази схема се използва най-често в схеми с променлив сигнал (разделителни за пищялки). Така като филтров в изхода на захранване мисля, че не е много добра идея. Най-добре да видим схемотехниката на захранването в чийто изход ще е кондензатора, почти съм сигурен, че има свързване в което кондензатора да е винаги поляризиран в едната посока.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Полярни неполярни кондензатори
« Отговор #4 -: 20 Ноември, 2018, 14:00:06 »
Fisher пише че ще ги слага във филтровата част на захранване.Вероятно ще има постоянен ток.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Полярни неполярни кондензатори
« Отговор #5 -: 20 Ноември, 2018, 15:06:45 »
Да, и точно за това се притеснявам. В тази схема кондензаторите трябва да са противоположно поляризирани - как става - чрез детекция на променливотоковата съставка върху кондензаторите. Дали ще е с външни диоди, или заради вродената нелинейност на кондензаторите при обратно поляризиране е все едно. Но се притеснявам че в тази ситуация може да протекат пикови зарядни токове, които да се опитат да заредят в обратна посока един от кондензаторите и да стане беля. Та за това е добре да има диоди, и въпреки това нека видим дали униполярен кондензатор е най-добрия вариант.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Nic 59

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: В Търново
Re: Полярни неполярни кондензатори
« Отговор #6 -: 20 Ноември, 2018, 18:31:31 »
Защо неполярен при полярно захранване. + 50 към 0 кондензатор на 63 волта примерно. 0 към - 50 е същото а към + и - Кондензатор на 150 Волта.
« Последна редакция: 20 Ноември, 2018, 18:38:59 от Nic 59 »

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: Полярни неполярни кондензатори
« Отговор #7 -: 20 Ноември, 2018, 19:00:07 »
захранващия блок, който смятам да направя  е с този траф е даден на  схемата и снимката по-долу, първичната е 2х110в , вторичната 2х52в плюс още няколко напрежения с по малък ток, като резултат трябва ми изправено и филтрирано напрежение в границите на +50+80в , 0 ,  -50-80в

трафа тежи 10-на кила,с размери 20х18х15 санта  и би  трябвало да даде поне 8-10 ампера на рамо, идеята ми е да го ползвам за захранване на НЧУ модул 2х300вата ,
300W+300W sanken 2SA1494 / 2SC3858 high power dual channel amplifier board
от алиекспрес за 35долара


сега относно филтрирането на захранването - имам 100на бройки полярни 5000мкф на 50 волта ТЕСЛА и ми хрумна греховната мисъл да ги използвам тъй като компактността и размерите на НЧУ-то не ме притесняват

Неактивен Fisher

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 577
  • Населено място: Благоевград
Re: Полярни неполярни кондензатори
« Отговор #8 -: 20 Ноември, 2018, 19:07:35 »
относно схемното решение на изправянето на напрежението във вторичната - избрал съм долния вариант

всъщност въпроса ми бе с идеята да разбера, ако поставя  неполярни  кондензатори като филтриращи в захранващ блок - добра идея ли е  и ако ги поставям примерно  в рамото 0 волта - плюс 50волта  да им  свържа минусите и оставя плюсовете за свързване  към 0 волта и плюс 50волта или обратното  ,  респективно в другото рамо 0волта - минус 50 волта ... дали да свържа накъсо минусите или плюсовете
« Последна редакция: 20 Ноември, 2018, 19:15:26 от Fisher »

Неактивен BatKoce

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 508
  • Населено място: Ракитово
    • velevel
Re: Полярни неполярни кондензатори
« Отговор #9 -: 20 Ноември, 2018, 19:26:56 »
При тази схема не е нужно кондензаторите да са неполярни. Съвсем обикновени електролитни кондезатори стават.

Напрежението на споменатите кондензатори е ниско за да се ползват с този трансформатор.
« Последна редакция: 20 Ноември, 2018, 19:39:58 от BatKoce »

Неактивен Nic 59

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: В Търново
Re: Полярни неполярни кондензатори
« Отговор #10 -: 20 Ноември, 2018, 19:32:56 »
Връзваш ги последователно + със - на другия и паралелно на кондензаторите съпротивления за изравняване на напреженията.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Полярни неполярни кондензатори
« Отговор #11 -: 20 Ноември, 2018, 19:34:00 »
От къде го измисли че трябва да са неполярни и се вкарваш във филми :) слагай си полярни и си готов.Напълно безмислено е това с неполярните.Само че тия на 50 волта няма да ти свършат работа.Обаче от 52 волта променливо ще се получи около 80 волта изправено след греца с кондезатори след него.

Неактивен Nic 59

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: В Търново
Re: Полярни неполярни кондензатори
« Отговор #12 -: 20 Ноември, 2018, 19:43:35 »
Може по два ,три и по вече.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Полярни неполярни кондензатори
« Отговор #13 -: 20 Ноември, 2018, 20:01:48 »
По два трябва да стигне.

Неактивен iss

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 204
  • Населено място: SF
Re: Полярни неполярни кондензатори
« Отговор #14 -: 20 Ноември, 2018, 20:22:32 »
Това с "правене" на неполярни кондензатори, особено в този случай, е безсмислено!
Предполагам, че идеята за това е да изглежда "по-аудиофилски" :).
Защо по-скоро не се сложат 2 греца и два нормални полярни кондензатора - както си е по учебник?
Така и средната точка ще си е истинска нула и т.н.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |