На въпроса на автора - Ориго е отговорил.
Аз мога да кажа, че през 1995 направих вобелгенератор за осцилоскопа, който имах и използвах тогава. Направих го за настройка на МЧУ на телевизори - с честота 30 - 40 MHz. Като конструкция - генератор на трионообразно напрежение с честота примерно 50Hz управлява осцилатор. При промяна от 0V до 3V (толкова трябваше да се подаде на входа Х за да се премести точката от пълно ляво до пълно дясно),честотата на осцилатора се мени от 30 до 40MHz линейно. Изхода на осцилатора (амплитудата се регулира) се свързва към входа на МЧУ на телевизора, трионообразното напрежение се подава на входа Х на осцилоскопа, изхода на видеодетектора на телевизора се свързва към вх. Y на осцилоскопа. АРУ на телевизора трябва да се блокира. Нямаше честотни маркери, но измислих друга система - имах ключ, които певключваше входа за управление на осцилатора и входа Х или към трионообразното напрежение, или към потенциометър, с който се подаваше постоянно напрежение от 0 дo 3 V. Към изхода на осцилатора имах свързан честотомер. Така с потенциометъра задавах различни честоти, като същевременно светлата точка се местеше наляво-надясно с изменение на честотата. Така можех да поставя с маркер отметки за честотите директно на екрана на осцилоскопа.
Работеше перфектно, настроил съм с него няколко лампови и транзисторни телевизори. Още го пазя, ако някой иска да настройва телевизор - имам го. Между другото, имам и С1-118, та мога да видя каква е чувствителността на вх. Х и да променя ако е нужно генератора за него...
Според мен, не е нужен вобулоскоп за настройване на радиоапарат. Настройката на МЧУ там е проста и всичко е на максимум. Добре е да има осцилоскоп и честотомер, за да се наблюдава максимума и да се вижда стойността на честотата.