Момчета, от време на време следя темата и се чудя какво правите и защо... Но се кефя и съм готов да наливам по малко масло в огъня.
Нямам представа от стари компютри и стандартите им, но погледнах схемата на монитора 'Електроника' и сигналите R,G и B действат само на съответния си видеоусилвател, като нивото е само едно, а сигналит I действа едновременно и на тиите видеоусилвателя, като им задава пълна или половин яркост. Кафяв цвят няма. Не зам за тази замяна на тъмножълтото с кафяво в CGA, но ако само това е разликата, то не следва да се очаква другите цветове да са различни.
Не знам дали отчитате факта, че ако не е направен добре балансът на бялото на два монитора, те никога няма да дадат еднакви цветове. А колкото по-изтощен един кинескоп, толкова по-приблизително и неточно се получава балансът на цветовете му.
Ще се опитам да подскажа как е най-лесно да се провери правилността на работата на хардуера на картата. В телевизията такива неизправности се търсят при подаден сигнал 'вертикални цветни ивици'. В този случай всички редове стават еднакви и като сложите осцилоскоп, виждате отделните 'стъпала', които задават тези ивици. В случая четирите сигнала на изхода на картата са цифрови и веднага ще се види при коя ивица кой от сигналите е '0' и кой '1' и веднага ще се види дали съответстват на зададеното от програмата. Ако няма осцилоскоп, може да се зададе само един цвят на целия екран и с прост волтметър може да се определи на кой от изходите за този цвят излиза нула или единица, защото в 90% от времето изходите ще дават такова ниво. Могат така да се задават поотделно всичките 16 цвята и да се определят нивата на 4те изхода за всеки цвят...