| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Конвертор от алиекспрес  (Прочетена 13620 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 901
  • Населено място: Варна
Re: Конвертор от алиекспрес
« Отговор #120 -: 16 Ноември, 2019, 06:11:11 »
Не се отказвай, но трябва да изучиш поне основите преди изобщо да се опитваш. Трябва да започнеш с по-прости неща. Схеми с един-два транзистора, малко радио... Трябва да разбереш как работят нещата, а не да копираш нечии действия без да осъзнаваш логиката. Като  направиш нещо с чужди напътствия, без никаква собствена мисъл, не си го направил ти.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 457
  • Населено място: Пловдив
Re: Конвертор от алиекспрес
« Отговор #121 -: 21 Ноември, 2019, 13:29:31 »
/>
Ето ги,изправни са вече и двата,само проблема с долният както се вижда е че не хваща картина,като въртя фината настройка се вижда че исписва нещо на екрана,нали не е на пълно спрял каналният,но има много смущения и почти  нищо не се вижда,не съм пипал настройките,съвет?

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 901
  • Населено място: Варна
Re: Конвертор от алиекспрес
« Отговор #122 -: 21 Ноември, 2019, 18:38:21 »
Ами, демонтирай каналния превключвател от неизправния и го включи на мястото на този от изправния. Изправният превключвател не го демонтирай, само му откачи кабелите от шасито.

Неактивен petromaniq66

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 78
  • Населено място: Варна
Re: Конвертор от алиекспрес
« Отговор #123 -: 21 Ноември, 2019, 20:35:26 »
Българските приставки се храниха от 4 батерии АА имаха също доколкото помня и куплунг за външно 6V. Работеха на фиксиран метров, фиксиран дециметров канал. По късно се появиха и пълнобхватни дециметрови с варикапна настройка. Чудно е какво ще се хваща с такъв конвертор, освен кабелна, а там междинната на звука е 5,5 и не знам как ще се справят "сандъците". Ще трябва и квазипаралелна приставка на входа на междинната на звука или пренастройка на кръговете в демодулатора.
« Последна редакция: 21 Ноември, 2019, 20:42:46 от petromaniq66 »

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 457
  • Населено място: Пловдив
Re: Конвертор от алиекспрес
« Отговор #124 -: 25 Ноември, 2019, 22:48:45 »
С тази опера малко мисля да поспра,докато не намеря друг тунер,през това време си мислех някаква друга идея,имам кинескоп от опера 3,и шаси от кристал,от двете заедно ще излезе ли нещо?Съвместими ли са?

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 901
  • Населено място: Варна
Re: Конвертор от алиекспрес
« Отговор #125 -: 28 Ноември, 2019, 12:53:36 »
Гледаш ли си личните съобщения?

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 457
  • Населено място: Пловдив
Re: Конвертор от алиекспрес
« Отговор #126 -: 28 Ноември, 2019, 14:16:19 »
Да,току що ,а за темата ,съвместими ли са?Или  не знаеш?

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 901
  • Населено място: Варна
Re: Конвертор от алиекспрес
« Отговор #127 -: 28 Ноември, 2019, 19:03:06 »
Когато бях студент,съм ремонтирал десетки Пирини и УНТ47/59, няколко Темп 6 и 7 и само един единствен път Опера. Мисля, че е била Опера 1, но не съм сигурен... Не съм виждал никога Кристал. По това време Опера и Кристал не са били в употреба, стояли са по таваните.
Какво значи дали са съвместими? Със сигурност може да се накара да заработи такава комбинация, но все ще се наложи да се попромени нещо някъде. Примерно тези потенциометри/клавиши за тонкорекции на Кристала, по-големият кинескоп работи с по-голямо високо напрежение, покрай различния кинескоп ще трябва да се променят някои напрежения докато влезе в режим... Не е никак работа за новобранец! Като имаш кинескоп за Опера, знаеш ли дали е жив?

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 457
  • Населено място: Пловдив
Re: Конвертор от алиекспрес
« Отговор #128 -: 28 Ноември, 2019, 20:12:01 »
Разбира се,пробвал съм го,това беше една цяла опера,на която кутията беше разкапана и  хоризонталната бубина беше стопена,и реших че няма смисъл да я правя...Операта ако не се лъжа работи на 10-12 kV а кристала на 15,не знам дали ще има проблем...Нямам такъв уред да го измеря,защото понякога е по ниско и може и да стане,и цокъла е друг,и него ще трява да сменя...Не знам,проблема е че това е само шаси,взех го наскоро и незнам дали работи...Може и затова да е било махнато,че е имало някаква повреда,ще направя някои измервания на напрежения  и ще пиша пак.

Активен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Re: Конвертор от алиекспрес
« Отговор #129 -: 28 Ноември, 2019, 20:34:55 »
Лъжеш се,15 кв е :) на Кристала е пак толкова.Има една книга на Маргарит Серафимов.......взимаш четеш.......след това ако има въпроси питаш.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 457
  • Населено място: Пловдив
Re: Конвертор от алиекспрес
« Отговор #130 -: 28 Ноември, 2019, 20:41:34 »
Имам я,и я чета в момента

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 356
  • Населено място: София
Re: Конвертор от алиекспрес
« Отговор #131 -: 29 Ноември, 2019, 08:26:05 »
Операта работи с 90 градуса отклонение на лъча на кинескопа, а Кристалът - със 110 градуса. Без познания няма да е лесно да се преправи това. А относно анодното напрежение на кинескопа да се намали - помня, че когато преправях Опера с ТХО от Пирин, свързвах повишаващата бобина от качулката на демпферния диод PY88, вместо от качулката на PL36. А ъгълът на отклонение намалявах с добавяне на допълнителен дросел последователно на бобината за хоризонтално отклонение, който подбирам опитно.
Освен това, цоклите на кинескопите на Опера и Кристал са различни и ако се прави присаждане на шаси, трябва да се смени и цокълът. Няма да е лесно и свързването на потенциометрите, и най-вече каналният превключвател.
Според мен, най-удачно е да се отремонтира каналният блок на Операта, която не изкарва добро изображение.
Опера 1 би трябвало да е с мрежов трансформатор и лампи от Е серия, а не с директно изправяне на мрежовото напрежение и лампи Р серия.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 457
  • Населено място: Пловдив
Re: Конвертор от алиекспрес
« Отговор #132 -: 29 Ноември, 2019, 22:09:39 »
Значи като сменя цокъла и го включа трябва да работи,просто хоризонталата ще е много разтеглена,и  ще трябва да я свия някак както казвате?

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 356
  • Населено място: София
Re: Конвертор от алиекспрес
« Отговор #133 -: 30 Ноември, 2019, 19:00:54 »
Е, все нещо ще се вижда. Не забравяй да замасиш метализацията на стъклото на кинескопа.

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 457
  • Населено място: Пловдив
Re: Конвертор от алиекспрес
« Отговор #134 -: 30 Ноември, 2019, 22:06:40 »
Иииии,както очаквах шасито е било премахнато от телевизора защото е неработещо :( Лампите светят нали,не се чува хоризонталната и няма високо,същата история е и с единичката,и май пак е бубината,утре ще се поровя със напреженията(не е от бостерният или от хоризонталната лампа) и ще пиша пак.А за свързването,по цветово са същите,затова по цветово го вързах кинескопа.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |