| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Размишления на тема грамофон  (Прочетена 15562 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 901
  • Населено място: Варна
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #90 -: 12 Октомври, 2018, 08:07:56 »
Тук малко се смени стратегията понеже трябва да има един жлеб в който да влезе засечката на пружината. Тъй че си направих втулка от 6.35 мм гилза от някакво малокалибрено оръжие. Просто заспа. В нея нарязах канал за пружината и съм залепил всичко със секундно лепило. Добре че половината стена от оригиналния елемент беше цяла да я ползвам като водач. Ще изчакам до утре лепилото и сглобявам. Мисля че стана екстра.

Момчета, има начин да се направи добре, но той не е с лепило.
Тази счупената част, която държи лагера, трябва да се изреже изцяло. Трябва да се направи отвор примерно 4мм с резба, и леглото на лагера да се изработи наново, като завършва с винт, който да се завива в отввора с резбата. Така ще стане здраво и по-добре отколкото е било като ново.

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #91 -: 12 Октомври, 2018, 09:30:51 »
Имаше го и това като вариант. Познавам добър стругар, който можеше да ми го изработи. Ново легло на винт и т.н., но реших че ще е прекалено. Освен това като цена нямаше да е толкова евтино, а и можеше направо да си поръчам оригиналната част за 20$. Там няма натоварване и никакво усилие. Според мен е имало удар и затова така се е счупил алуминия. За сега ще карам така ако има проблеми по нататък ще го мисля.
Нова тема за РИАА-та нямам против. Не знам има ли смисъл, защото ще я налепя и монтирам в кутията и това ще е. Взел съм частите и тия дни ще сглобя захранването.  :morning1:
Mithrandir

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #92 -: 12 Октомври, 2018, 17:24:38 »
Захранващия трансформатор само гледай да го сложиш възможно най-далече от рамото- тоест в задния ляв ъгъл(твое ляво), та ка че даже и когато е върху плочата рамото, да не се доближава към него, много е важно, също така,  гледай трафа с изправителя и стабилизаторите да са доста далече от самия riaa коректор. Няма проблем изправенитие филтрирани DC напрежения да се разхождат из кутията  на кабели , но има огромен проблем  AC напреженията да нямаш поти никакви кабели за тях в кутията. Тоест  някъде до захранващия траф изведи конектора за общото 220в захранване на грамофона и не разкарвай из кутията Нефилтрирани напрежения.

Нещо такова ти препоръчвам като разположение вътре
103350-0
« Последна редакция: 12 Октомври, 2018, 17:34:09 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #93 -: 12 Октомври, 2018, 18:03:17 »
 :good: Иначе по кутията за сега няма да слагам конектори. Ще я пробия отдолу и от там ще извадя кабелите. Само ще ги стегна с по една скоба да не мърдат.
Mithrandir

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #94 -: 12 Октомври, 2018, 22:25:04 »
Сглобих го. Работи. Тракинга си е наред. Нагласих го на 2.5 грама. Свири при по голямо усилване на ампа. Остана риаа-та и да довърша кутията. Трябва и заглушаващия превключвател да видя че пука като спира. Всъщност той май мютва сигнала обаче точно преди да се изключи явно минава зъба който го натиска и баш последната секунда се чува пукане. Трябва да разгледам нещо може ли да се направи.
 :flag_of_truce:
« Последна редакция: 12 Октомври, 2018, 22:50:22 от bluelemon »
Mithrandir

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #95 -: 12 Октомври, 2018, 23:33:44 »
За по-добър звук заглушаващия превключвател по-добре изобщо да не го ползваш. Кабелите от рамото директно на риаа коректора. Премахваш един контакт по пътя на сигнала.Ако пък решиш да си го оставиш почисти внимателно контактните пластинки с гума за триене на молив от окиси и патина- всичко пада и остава идеално чисто

Това че прекъсвача не спира звука точно в края на плочата а излизаш в празното е нормално, не всички плочи завършват на точно едно и също място, даже е препоръчително малко да излизаш  от записа накрая щото при някои ако изключва прекалено рано няма да си чуваш до края последната песен което е проблем.

От механична гледна точка, момента на връщане на рамото при някои грамофони се настройва, но след като не влизаш в затворения кръг където си върти до безкрайност значи механиката е ок и няма нужда нищо да пипаш по нея. Е ако искаш пипай, в сервизното на предишния или следващия модел е описано къде са ти настройките та може да се забавляваш ама за мен това работи в границите на абсолютно нормалното.

Личната ми препоръка тия настройки за излизане и влизане са доста тегави и трябва за всеки опит да сваляш платера  и да обръщаш за да пипаш по механиката, много лесно може на 10-20 то обръщане да забвариш да извадиш платера и да потрошиш рамото или иглата, предполагам точно по тоя начин са му потрошили рамото- платера е паднал върху него... Та не се занимавай. Щом захапва началото, свири до край и връща- това е работеща перфектно механика, няколкото пуканки накрая не са пробле и като натрупаш плочи ще видиш че варира дължината.

С тоя малък платер дето не подпира цялата плоча отдолу по-скоро се замисли къде на струг могат да ти изработят една тежест-клампа от месинг, че фабричните са скъпи...

« Последна редакция: 13 Октомври, 2018, 02:00:32 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #96 -: 13 Октомври, 2018, 11:03:26 »
Разхождане на кабели с променливо напрежение в кутията не е проблем според мен. Един кабел не излъчва и 1/10 от това което представлява разсеяното магнитно поле на мотора или трафа! Естествено не казвам да увъртиш кабел с 220 волта около платката на предусилвателя! Смятам че не е добре много да се отдалечава захранването от предусилвателя. Бих препоръчал около 10см. свързващи проводници между изхода на стабилизаторите и платката с предусилвателя, просто по-голяма дължина кабел има по-високо съпротивление и паразитна индуктивност. Също препоръчвам свързването на захранването и масата от предусилвателя към захранването да стане с многожични проводници 1.5 квадрата, осигурява се по-ниска паразитна индуктивност. Не случайно съм предвидил по-широки отвори за захранването на платката. Действително най-подходящото място за предусилвателя е под рамото, а захранването по на ляво, максимално отдалечено, но мисля че чак в левия ъгъл е твърде далеч, но в краен случай и там става, но нека свързващите проводници макар и с постоянно напрежение не надвишават 15см.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #97 -: 14 Октомври, 2018, 01:50:29 »
Мите, идеята ми да го сложи трафа максимално в ляво е , че ако го сложи централно ще е много близо до риаа Коректора, а ако помниш като правих моята Риаа се наложи да екранирам захранването и стабилизаторите с Алуминиев лист заради индуцирания брум . Та,за да си спести тая занимавка, просто може да го отдалечи. И ето още нещо трафа е хубаво да НЕ е залепен на 1-2 см от стабилизаторната  схема с LM-ите ами на повечко, тоест да си избере по дълга растерна платка на която да гради захранването и то така кабелите ще станат къси до коректора.

А също така , забравих да му кажа- Трафчето ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ANG за монтаж на платка от комет понеже са много добре заляти и нямат никакви механични вибрации. Всичко останало е компромис и ще му създава проблеми.
« Последна редакция: 14 Октомври, 2018, 01:56:06 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #98 -: 14 Октомври, 2018, 17:55:47 »
Трафчето е ANG, обаче само тази платка имах и малко нагъчкано стана. Че даже и тя дойде къса ама ги сместих. Волтажите са +14.85 и -15.15 и не мърдат. Малко е гадно на растерни платки, но стана работата. Риаа-та ще е кеф на готовата платка  :dance:
Mithrandir

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #99 -: 14 Октомври, 2018, 18:24:29 »
Не, няма чак такъв проблем че е близо до стабилизаторите, вярно и на тях може да повлияе, но не е фатално. Повече ме притеснява как ще фиксираш платката като не е останало място за дупки за монтаж. На растерни платки като се научиш как да ги ползваш работата става песен, но всяко нещо като му дойде времето.
Напреженията изглеждат добре! Няма повод за притеснение!
И за грамофона - сега прочетох че си писал 2.5 грама натиск - за тази доза максималният натиск е 2 грама. 2.5 е много! Коригирай го да бъде 2 грама, че в момента хем ще износва повече плочите, хем иглата ще се износи по-бързо от предвиденото. Успех!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #100 -: 14 Октомври, 2018, 18:41:08 »
Ок. Натиска ще го коригирам. Един винт се вижда между елементите :) предвидил съм как да я фиксна. За другата ще взема държачи.
Mithrandir

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #101 -: 14 Октомври, 2018, 18:45:43 »
Хм, Мите, сега ти погледнах сехамата. Принципно се препоръчва от производителя 220нано преди  стабилизатора и 100 нано след него неполярни керамика диск... Пък ти си сложил 1uf...  Освен това Дебелите филтри след стабилизатора хич не се препоръчват ами само преди него, не помня каква беше причината, но точността намалява, коментирали сме го това с тебе преди време...

@ bluelemon гледам, че един от неполярните 1 uf, не си го монтирал
« Последна редакция: 14 Октомври, 2018, 19:00:31 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #102 -: 14 Октомври, 2018, 19:57:27 »
Дебели филтри след стабилизаторите няма. Само преди тях. След тях са по 10 микро. Кондензатора преди стабилизатора на 78 серията препоръчват 330 нано, но това не е фатално, когато са близо до големите електролити е почти без значение и е упоменато от производителя. Но на 79 серията му препоръчват 4 микро тантал на входа по спомен, така че и 1 микро му е малко, но затова е добре да е близо до големите електролити (както е в случая). Всичко трябва да е наред, когато го пусне съвместно с предусилвателя, ако има проблеми ще си проличат и ще ги коригираме.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #103 -: 14 Октомври, 2018, 20:14:04 »
Монтирал съм го  1 микрото, но се пада малко под регулатора и е в сянка. При по голямо увеличение оранжевее леко.
Mithrandir

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: Размишления на тема грамофон
« Отговор #104 -: 14 Октомври, 2018, 20:36:46 »
Относно настройването на грамажа на дозата, като слагаш кантарчето гледай височината му да съвпада точно с височината на платера + плочата отгоре. Слагал съм кантарчето директно върху платера и от разликата във височината получавах разлики от 0.3-4 грама в сравнение с изравнено по височина с плочата кантарче. Може да измериш отстрани до платера или да измериш точно височината на платера и плочата , после да махнеш платера и да сложиш кантара на негово място като подпъхнеш отдолу нещо, че да го докараш на правилната височина, налагало ми с е е да го правя този номер при някои автоматични грамофони, при които рамото просто не може да се свали преди да е върху платера или пък ляга на стенда с кукичката.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |