Ето ти сервизното ръководство, свали си го от Електротаня:
https://elektrotanya.com/philips_n4418.pdf/download.htmlи всякакви мистерии по функционирането ще се изяснят, пък и ще може да проследиш какви модификации са правени и да върнеш към оригинал схемата.
Една подсказка за прането на платки с Меглио ще ти дам. Меглио-то премахва всичката патина от спойките, даже премахва полу проводящата патина вътре в студените спойки, които все още някак си провеждат през нея. Това води до пълно прекъсване на такива студени спойки. Кофти е, че след като изпереш платката не може да забележиш коя спойка е студена с просто око, защото всички лъщят като нови. Решението е- минаваш всички спойки с нагорещен поялник и флюс, за да ги презапоиш. Положителното тука е, че оправяш почистени спойки и никога повече няма да станат студени, както е ако ги оправиш но не са почистени.
Относно замяна на транзисторите- винаги е изкушаваща истаната обаче е, че западното производство държат в норми и реално компонентите, които трябва да замениш без замисляне не са транзисторите ами електролитни и не електролитни кондензатори както и съпротивления с ниска мощност с често избягали стойности без никакви външни белези за това. Новите транзистори макар и по-точни по спецификации са излишна занимавка, ако се мерят като читави старите и работят оставяй ги. Наблюдавал съм многократно следната тенденция, колкото повече електролитни кондензатори заменям толкова повече уреда се оживява,като ги сменя всичките остават сериозните проблеми, тогава диагностика по модули и изскачат разни неполярни кондери и много ама много рядко някой транзистор.
Може да си вземеш едно такова всичкомерче и проверката на електролити, неполярни и транзистори става бърза и сигурна, може да сведеш до 1-2 дена реставрация на уред, за който иначе ще ти е необходима седмица или две :
https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=11486.0Принципно аз лично процедирам така, като видя, че е много сгънало въпросното устройство. Даже нищо и не меря, Директно си правя онлайн поръчка за всички не полярни кондензатори и електролити по сервизното описание, и докато я чакам да дойде, мия- суша, занимавам се с разглобяване, почистване и смазване на електромотори и механика. Като дойде поръчката, почвам да меря активни елементи по захранване, и да заменям кондензатори, за удоволствие по някога ги разреждам и прекарвам през всичкомера ама при уреди от 70 те години обикновено е пълен леш и даже меренето е загубено време, като се има предвид, че трябва да минеш през всички звена на цял не работещ апарат с преработки и ремонти. Та НЕ си губя времето с глупости ами си сменям на ред пасивните, Меря активните като свалям транзисторите и ги тествам по 3 пъти на всичкомера и пре-запоявам. Не остава спойка не пипната и схемка не разгадана, естествено накрая настройка и всичко работи. Ако се наложи някой транзистор да се сменя обикновено се намира близък аналог по чекмеджетата. Та после може да си поръчаш допълнително пълен аналог ако не работи коректно със заместителя ама много рядко се налага.
Виж варистори ако има посхемата е кофти, подготви се с нови.