Ако панелът е способен на 100 пикови вата, то за да се изсмучат толкова от него, трябва MPPT контролер. Той представлява сложен преобразувател, който регулира така тока от панела, че винаги U x I да е на максимум. Цената и на най-евтиния читав такъв е около 20 такива панела. Ако няма такъв контролер, енергията от панела определено не е константна ( и тук става дума за постоянно перпендикулярно слънцесветене!) и той няма как да дава пълна мощност постоянно. И тук говорим само за постояннотокова такава. Сумирането на мощности в случая може да се осъществи само на ниво постоянен ток, защото обратното би означавало специализиран двупосочен електромер, инсталиран заедно с договор за отдаване къ НЕК, изцяло друга баница. Климатика, от друга страна, не се захранва с постоянно напрежение на входа, а обикнвенно е изпълнен със IPM силов модул, който от своя страна се управлява от процесор. Този тандем изършва не само "бутането" на вентилатора, но и регулацията на фактора на мощността, и обикновенно няма как да се захрани с постоянен ток. Но и да можеше, един DC/DC преобразувател от какво, 12 волта от панела, до 322 волта постоянно (пиковата стойност на 230), може да се направи, но не само, че ще гълта и той ватове в загуби, защото не е идеален, а и няма как да сработи никакво PFC в климатика, ако подържате високто постоянно след него от друг източник. Няма да зарегулира, няма да може да си управлява токовата помпа.
И така, не е като да навържете маркучи за поливане заедно. От една страна енергията не е лесна за смесване, от друга нищо в тая схема не предполага такава възможност, от трета ще има загуби, които ще изсмучат и без това хилавата мощност от панела и ще остане твърде малко да върши някаква рабта. И пак казвам, това е САМО ако имате MPPT контролер на панела. А за 100 ватов панел никой няма да се вътри толкова пари. Тъй че, слагай кефи се на панела и си го ползвай със здраве. И ако някой ден натрупаш повечко панели, читав контролер и батерия - храни си и климатика.
"Правенето" на преобразователи на енергия не е нито просто, нито лесно, нито безпроблемно. Преди години участвах в разработката на един преобразувател DC/DC, част от соларна централа 1МВт. Уж беше проста работа, а ни отне 4 седмици сериозна разработка, за да постигнем безусловна стабилност, добро КПД и някаква прилична цена. Интернет е претъпкан с потресаващо посредствени схеми на преобразуватели, които залъгват любителите, че тая работа е опечена. Като добавим и факта, че тук ще се работи и с високи напрежения, един такъв проект би бил и бая опасен за някой без опит. Ще изисква опит, средства, време, инвестиция и подходяща измервателна техника.
Въпросът не е принипен, а съвсем конкретен. Изисква откровен и адекватен отговор.