| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Как да филтрирам захранващото напрежение за НЧУ ?  (Прочетена 6427 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 144
  • Населено място: Троян
Прекрасно , как не се сетих и аз по-рано.Има ли някаква разлика при сметките с диоди и кенотрон ?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Като напрежения общо взето разлика няма, само че с диоди и кенотрон имаш една вторична за сметка на две в другия случай. Естествено от към ток през намотките нещата не са съвсем същите, и тази една намотка трябва да е с по-голямо сечение от колкото ако са две отделни.
Алтернативата не е да се избегнат недостатъците на кенотрона, а да се приложи кенотрон в случай когато имаме само една намотка, но съзнателно губим напрежение и мощност в него разбира се! И това си е личен избор, никой не е задължен да го използва.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Валери имаш поща.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Трансформаторът го развих, и навих както трябва, Асен ми изпрати необходимите проводници. Първичната му с проводника 0.3мм, я навивах внимателно навивка до навивка, и изолирах слой от слой. Двете повишаващи обаче с 0.2 мм, се оказа че почти невъзможно е да се навива навивка до навивка на ръка, поради тънкия кабел. Навих ги "накуп", като ги изолирах двете една от друга. Навих и две отоплителни, като тази за кенотрона, изкарах и извод за 5 и 6.3 волта отопление. Пробвах трафа, няма никакъв шум от него, нищо не се чува когато работи, бях го натоварил с една мощна крушка от 6 волта. Е, това е, ще го ползвам за някой лампов НЧУ, имам и изходен траф от Урал-57.
 :drinks:

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3541
  • Населено място: Варна
Поздравления :)

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Как да филтрирам захранващото напрежение за НЧУ ?
« Отговор #35 -: 19 Септември, 2018, 20:16:12 »
Трансформаторът вече е монтиран на НЧУ, което е "пъхнато" в една кутия от "Мир". Ето схемата и снимките, работи добре, дросела, изходният траф и захранващият, са от "Урал-57"  :)
« Последна редакция: 30 Септември, 2018, 09:23:59 от Валери »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: Как да филтрирам захранващото напрежение за НЧУ ?
« Отговор #36 -: 19 Септември, 2018, 20:42:33 »
Поздравления Валери,
на вид е чудесно това моно- много добро за интериор и не се съмнявам, че свири супер и даже изглежда доста фабрично.

Имам 1 въпрос, моля да не го приемаш като критика просто ми е интересно , защо:

- Защо си сложил 6п6с  след като Урал-а оригинално е с 6п3с и 2 те лампи са с различно вътрешно съпротивление и съответно различни изходни трансформатори. В случая тука напрежението е по- височко и 6п3с ще пее та ще се къса с повече мощност от 6п6с, тоест ще клати тоя Черен китайски говорител с ниска чуствителсност доста по-ефективно. Каква е мотивацията тука, нямал си лампа или?

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Как да филтрирам захранващото напрежение за НЧУ ?
« Отговор #37 -: 19 Септември, 2018, 20:53:16 »
Имам 6П3С, и то няколко, пробвах и с тях, така направо. Свири действително много силно, но някак си 6П6С ми звучи по-добре. Говорителят, на него пише че е белгийски, звучи много добре, поддържа и втори говорител (оставил съм изводи), без да се товари. Има едва доловим брум, който не ми прави впечатление  8) .

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: Как да филтрирам захранващото напрежение за НЧУ ?
« Отговор #38 -: 19 Септември, 2018, 21:29:40 »
Ако не си сложил еднбрумер- от 2 та края на отоплението на трафа към маса по един резистор 220 ома може да имаш малко отоплителен брум, или да е индуциран от близостта на говорителя и захранващия трансформатор...

6п3с и е малко различн режима и иска друг катоден резистор за да свири добре в тая схема.

Триодното свързване не го разбирам защо си го направил така , на 2ра решетка резистора ако го преместиш от анодно захранване директно към пентода и му намалиш стойността, че напрежението да е 250в на решетката максимум, ще изкраш още по- добър звук с 6п6с, щото в момента просто сия захранил ама не през трафа, тоест трафа не я чува а и тя свири... предполагам 22к та може би и по-малко ще са и достъчни да влезеш в   работните и граници от 250в вместо тия 47к  ;)



« Последна редакция: 19 Септември, 2018, 21:35:52 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Как да филтрирам захранващото напрежение за НЧУ ?
« Отговор #39 -: 19 Септември, 2018, 21:37:23 »
Не е от близостта на говорителя с трафа, най-вероятно брума да е от отоплението, не съм слагал съпротивления към маса. Само единия край на отоплението е на маса, другият не е, може и да пробвам когато имам възможност. Т.е., двата края на отоплението да отиват към маса през два резистора от 200 Ома, така ли?

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 578
  • Населено място: Плевен
Re: Как да филтрирам захранващото напрежение за НЧУ ?
« Отговор #40 -: 19 Септември, 2018, 21:42:58 »
Тая кутия и шаси ми приличат че аз съм и бил предният собственик  :D

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Как да филтрирам захранващото напрежение за НЧУ ?
« Отговор #41 -: 19 Септември, 2018, 21:45:27 »
Мисля, че да  :drinks: .

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: Как да филтрирам захранващото напрежение за НЧУ ?
« Отговор #42 -: 20 Септември, 2018, 03:11:33 »
Не е от близостта на говорителя с трафа, най-вероятно брума да е от отоплението, не съм слагал съпротивления към маса. Само единия край на отоплението е на маса, другият не е, може и да пробвам когато имам възможност. Т.е., двата края на отоплението да отиват към маса през два резистора от 200 Ома, така ли?

Сега единия край като си го дал към маса- трябва да го разкачиш.  После от Всеки от 2 та края на отоплителната намотка на захранващия траф пускаш по един резистор 220 ома 2W към маса. Като 2 та края на резисторите, които отиват на маса също гледай да са физически  един за друг запоени в една точка от масата в случая мисля, че общата ти маса е шаси .

Само дето си мисля, че сега брума ти е аноден от тая 2 ра решетка вързана към анодно напрежение без да минава през изходния траф, мисля , че ако  преместиш резистора  към  крака на цокъла, на който е анода на крайната лампа брума ти ще изчезне.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Как да филтрирам захранващото напрежение за НЧУ ?
« Отговор #43 -: 20 Септември, 2018, 08:22:42 »
Първо след изходният траф бях свързал втора решетка, брума си беше почти същия, но в пъти намаляваше силата на звука на усилвателя, затова я свързах преди изх. траф. Пак да кажа, че брума си е съвсем тих, както макар и тихичко, се долавя и шум от захранващият траф.

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 394
  • Населено място: Свищов
Re: Как да филтрирам захранващото напрежение за НЧУ ?
« Отговор #44 -: 27 Септември, 2018, 21:23:53 »
Нещо май объркахте режимите. Когато 2 решетка е към анода, е ТРИОДЕН режима. Когато е към захранване, е ПЕНТОДЕН.
Нормално е в пентоден да имаш по-малка мощност.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |