| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Първи лампов проект - F1  (Прочетена 25779 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #60 -: 04 Юли, 2018, 10:38:38 »
^^^^ За дросела и за захранващия ще слагам капаци от пепина. Само за изходните мисля вариант с дървени капаци. Още не съм решил дали ще са прави или ще ги вкопавам. Говорителя който си ми дал линк е на 8 ома. Изходните за 4 или за 8 ома са? За предпочитане ли е широколентова хорна от примерно трилентова тонколона? Не знам дали ми се занимава да си правя сам хорни.
Mithrandir

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #61 -: 04 Юли, 2018, 11:29:32 »
Изходните са за 4 ома с лампа в пентоден режим. Ако пуснеш крайната в триоден това променя нещата значително. Това не значи че не свирят на 8 ома, но не толкова оптимално от към отдавана неизкривена мощност.
Относно тонколоните - ламповите усилватели поради високото си изходно съпротивление обичат най-вече елементарни конструкции с високоговорители с хартиени мембрани монтирани на дъска (open baffle). По-сложните конструкции с по-добри параметри проявяват резонанси в различни части от характеристиката си, които влошават представянето. Многолентови ОТ са почти немислими за лампов усилвател, просто наличието на филтър не е добра идея, което отново не означава, че не може да пробваш.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #62 -: 04 Юли, 2018, 13:45:30 »
Ами като гледам схемата (дано да виждам правилно де :)) май е в триоден режим. Четох че е за предпочитане триоден или ултралинейно. Демек ще търся ОТ на 8 ома. Изглежда мног яко open baffle конструкцията. Как са от към ниски и динамика? Аз слушам предимно рок музика във всичките му вариации :) Някой попадал ли е на добри широколентови колони из електронните магазини за втора ръка? Май работата отива към хорни.

П.С. много яко видео -
« Последна редакция: 04 Юли, 2018, 14:11:46 от bluelemon »
Mithrandir

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #63 -: 04 Юли, 2018, 14:22:27 »
Аа, не, не съм казал че ако си в триоден режим трябва да търсиш 8 ома. Така или иначе ще вземеш каквито намериш.
Open baffle не са добре от към бас, това е най-трудната част при тази конструкция. Хубав бас вадят с огромна дъска в специфично помещение. Иначе високоговорителите които са подходящи са най-често от старо производство радиоприемници или телевизори. Често са елипси с голям размер и малка междина, защото при ламповите проекти най-важния параметър на ОТ е чувствителността или иначе казано колко силно „вика“ за една и съща мощност :).
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3323
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #64 -: 04 Юли, 2018, 19:54:07 »
Писал съм ти на скайп

 БГ елипси:

вк1523 , ve1523b

вее33, вее34

Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #65 -: 05 Юли, 2018, 22:19:44 »
Значи хорото започва :) Смятам да направя първо модула за индикаторната лампа. След това ще разпробия алуминиевата плоскост по която ще се нарежда всичко. Единствено захранващата букса ще е отзад на кутията. Всички конектори и пота ще са отгоре. Малко лабораторен индъстриал :) Качвам една снимка на разположението на нещата, като изходите ще са зад изходните трафове. Входа ако успея да го наглася отстрани на ЕЦЦ83 ок, ако не ще е отстрани до изходните трафове. Понеже като поръчвах капаци за трафовете не се усетих че са на бройка и дойдохда един за захр. и един за дросела :) В крайна сметка ми хареса как стои и реших да ги вкопая двата и да са легнали. Добре ли са разположени трафовете в момента? Разстоянието по диагонал между захр. и изходния от ръб до ръб е 18см.  :alko:
Mithrandir

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #66 -: 06 Юли, 2018, 10:16:11 »
Избягвай близост между входа и изхода!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3323
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #67 -: 06 Юли, 2018, 19:19:03 »
Избягвай близост между входа и изхода!

Подкрепям.  :)

Вхоните чинчове ги сложи до ецц83

Изходните трафове може да ги подравниш по Късата страна. ПП, Капаци и за тях не взе ли за същия монтаж, в смисъл, като им пускаш болтовете външно или точно същия размер и да ги лепнеш с епокси ??

Щотот тия капаци са само за красота при такова оиентиране и малко се губи смисъла ако всички не са еднакви..



Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #68 -: 07 Юли, 2018, 00:04:58 »
Нещо подбоно може би ще се получи. Е едва ли ще е толкова красиво. :)

Mithrandir

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #69 -: 07 Юли, 2018, 19:26:47 »
Мога ли да ползвам тези кабели от компютърно захранване за удължаване на изводите на трафовете и за вътрешното окабеляване? Дават ги 18 awg, около 0.8 mm2 на 300V.
Mithrandir

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #70 -: 08 Юли, 2018, 00:36:32 »
В el34 world си намерих отговора. Сори за двойния пост. В крайна сметка ползват и доста по тънки жици масово. От сорта на 20-22 awg.
Mithrandir

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3323
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #71 -: 08 Юли, 2018, 03:31:21 »
Първия ми опит с лампови схеми ползваше точно един такъв сноп за донор. Само гледай да са медни кабелчетата-наистина, щото има снпове от захранвания където слагат алуминиева жица- и тя е сива на свят а не жълта. Зачегъртай проводника преди да го запояваш и ще видиш на каква точно си попаднал.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #72 -: 08 Юли, 2018, 22:17:01 »
Трафовете ги приготвих с капаци и т.н. Налепих схемата за ЕМ84 и реших да я тествам, но нещо не ми се получава. Лампата си загрява и свети, но няма индикация. Закачам една снимка. Сигнал пускам от телефона. Проблем ли е че отоплението не е 6.3 волта? Някъде към 7 е. Възможно ли е лампата да е заминала или ако свети е ОК?
Mithrandir

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3323
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #73 -: 08 Юли, 2018, 22:24:25 »
не е проблем отоплението.
Провери си да не си обърнал транзистора или някои диод, също  Дали си вързал входа към 1-ва решетка на лмапата- дали си направилния крак- ако го почукаш крачето с отверка  ще  се покаже на индикатора.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1535
  • Населено място: Варна
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #74 -: 08 Юли, 2018, 22:29:57 »
Индикатора показва почти максимален сигнал, може и брум да е...
Изобщо как го правиш този усилвател? Имам чувството че работиш без мултицет, без осцилоскоп...

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |