| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Първи лампов проект - F1  (Прочетена 27010 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1036
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #45 -: 28 Юни, 2018, 19:47:27 »
Утре ще проверя в моят склад какво е останало може и да излезнат някои изходни.По принцип не ми трябват защото си ги навивам на по-голямо желязо.

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #46 -: 28 Юни, 2018, 20:04:55 »
Благодаря! Двама трима колеги ми писаха, но още чакам. Предстои ми да търся и ОТ (за което пак ще се допитам) но да видим първо какви трафове ще намеря.
Mithrandir

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #47 -: 28 Юни, 2018, 20:10:29 »
Благодаря! Двама трима колеги ми писаха, но още чакам. Предстои ми да търся и ОТ (за което пак ще се допитам) но да видим първо какви трафове ще намеря.
Вече продадох двата изходни , и мога да напиша нещо . Написах ти че са от " мелодия 10 " . Та , какъв е проблема да ти свършат работа ? ВСИЧКИ изходни от български радиоприемници , с лампа ЕЛ 84 - 6П14П  , ти вършат работа .      :hi:

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #48 -: 28 Юни, 2018, 21:11:50 »
Да благодаря за което. Човек винаги има право на избор. Нека да не разводняваме темата  :hi:
Mithrandir

Неактивен Ивайло

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 147
  • Населено място: Троян
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #49 -: 28 Юни, 2018, 21:26:06 »
Да благодаря за което. Човек винаги има право на избор. Нека да не разводняваме темата  :hi:
[/quot


Ако , издържиш до другата седмица ще ти изпратя , имам доста трафчета! Само трябва да ти подбера два еднакви , но до другата сряда нямам почивен ден !!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #50 -: 29 Юни, 2018, 03:36:09 »
Вече продадох двата изходни , и мога да напиша нещо . Написах ти че са от " мелодия 10 " . Та , какъв е проблема да ти свършат работа ? ВСИЧКИ изходни от български радиоприемници , с лампа ЕЛ 84 - 6П14П  , ти вършат работа .      :hi:

Сигурен ли си че са от мелодия 10, смисъл ти ли си ги вадил от апаратите, щото много ми мязат на малките "немските" изходни трансформатори от Христо Ботев?

Принципно тая изгорялата намотка може да се ползва за Ултралинейно връзване, тоест не е излишна... А как е изгоряла- това е пълна мистерия за мене мисля, че не е възможно как това да стане в схемата на парата , щото това е намотката за обратната връзка към приемника, а пък останалото е здраво.  :o  ЩЕ е интересно ако новия собственик, щом казваш , че си ги продал го отвори за да пренавива, аз залагам на проблем с лаковото покритие и късо а не прекъсване....
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #51 -: 29 Юни, 2018, 08:55:01 »
Исках да кажа , че изходен за ЕЛ 84 , от български апарат , би свършил работа . А мойте трафове си работеха точно на стереоусилвател .  50 навивки , не бяха изгоряли , а прекъснали .
« Последна редакция: 29 Юни, 2018, 09:06:14 от радиото »

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #52 -: 29 Юни, 2018, 09:56:06 »
http://www.6moons.com/audioreviews/almarro5/318.html

Един приятел ми каза че си е направил изводи на ампа (моно, китарен) като сменя лампите да мери тока за биас без да го отваря. В горния линк много интересно е направено същото нещо, като има изведени тримери за настройка в същото време. Дали е удачно решение да се сложат тримери и бананки за да става лесно тази настройка?
Mithrandir

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #53 -: 29 Юни, 2018, 17:41:33 »
http://www.6moons.com/audioreviews/almarro5/318.html

Един приятел ми каза че си е направил изводи на ампа (моно, китарен) като сменя лампите да мери тока за биас без да го отваря. В горния линк много интересно е направено същото нещо, като има изведени тримери за настройка в същото време. Дали е удачно решение да се сложат тримери и бананки за да става лесно тази настройка?

Даже по снимките се вижда , че не мери ток, ами мери напрежение, мери напрежението в катодния резистор.

Тока за да се мери трябва да прекъснеш анодната верида, не  е толкоз лесно. Естествено може да се сложат конектори и аперметър външно да включваш, ама ще изисква и допълнително ключе което да прехвърля анодното към конекторите, а анодното е 300в в случая , не е уместно да се закачва към не обезопасени конектори.

За тая цел аз ползвам преходник от два цокъла, които имат прекъсване в анодния крак и зазбождам лампата в преходника а а преходника в усилванетля, и външно си меря анодния ток.

Да се сложи потенциометър в катода за биас-а е възможно , но не е препоръчително- хич, пробиват и влиаят много върху звука.  Ще говориме за това какви възможности има тука, няма проблем.

При този усилвател, катодното съпротивлеие лесно ще го настроиш на преалмпа, по интересни неща стават като полззваш други елемнти вместо катодно съпротивление- ценери,светодиоди, батерии, транзистор...кой звук най-много ще ти допадне.

http://valvewizard.co.uk/ccs.html
Ето и едно чудесно обяснение на биасването, смятането на режимите,итн за Ламповите усилватели
* Common_Gain_Stage.pdf (1495.82 kB - свалено 1072 пъти.)
« Последна редакция: 29 Юни, 2018, 18:14:11 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #54 -: 29 Юни, 2018, 21:04:32 »
 :hi: Данке!
И да кажа че намерих изходни и дросел! Благодаря на всички които откликнаха.
Mithrandir

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #55 -: 03 Юли, 2018, 15:44:19 »
Аз почти събрах всичко. Днес си взех трафовете. Останаха цокли и капаци. Сега малко размишлявам върху външния вид. Закачам една снимка. Като въпроса ми е не е ли опасно трафовете без капаци? Мога ли да ползвам дърво за някакви декоративни капаци на изходните трафове, както е на снимката? Ако изводите на трафа са добре изолирани включително и няма нарушена изолационна лента по намотките има ли шанс за  :master2: ?

П.С. Друго се сетих. Ще търся озвучителни тела за този усилвател. Някакви насоки?
« Последна редакция: 03 Юли, 2018, 16:04:06 от bluelemon »
Mithrandir

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #56 -: 03 Юли, 2018, 22:02:45 »
Ориентирай Трансформаторите с кабелите към шасито както ти обясних. Опасно е тези кабели да се мотаят отвън, ако имаш деца или домашни животни или жена, която обича да бърше прах с мокър парцал, щото анодното е 300в DC...

Говорителя за този проект е широколентов с хартиена мембрана

FRS8, 8ohm
Това е Фирмата която го продава в БГ
https://www.steadygroup.com/bg-708/FR-8-JS-8-ohm.html

Това е проекта за буукшелф хорнички с него
https://bgaudioclub.org/showthread.php?792-Short-Horn-FRS8

Ако имаш повече място, може и TQWT да се направят с него:
https://bgaudioclub.org/showthread.php?15734-%D0%9C%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D0%A5%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-FR-8-JS-8-ohm-%D0%9A%D0%B0%D0%BA

« Последна редакция: 03 Юли, 2018, 22:49:10 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 394
  • Населено място: Свищов
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #57 -: 03 Юли, 2018, 22:10:20 »
Цитат
Мога ли да ползвам дърво за някакви декоративни капаци на изходните трафове

Може разбира се. Ето аз как съм ги правил.

97952-0 97954-1

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #58 -: 03 Юли, 2018, 22:26:47 »
При този вариант не съобразявате, че макарата също грее и трябва да се охлажда, особенно на този ззахранващ който се ползва в настоящия случай иначе японския дизайн и дизайна на Елтехно са супер от визуална гледна точка.

Такъв вариант с по дълги шпилки, спейсъри, плоско капаче и пластини какъвто беше дал като картинка в едно по-ранно мнение е температурно много по-подходящ и може да си го изработиш с ножици, тънка алуминиева ламарина  по-дълги шпилки или болтове  и спейсърчета. Естествено Най-добре е болтовете или шпилките да са  месингови.

« Последна редакция: 03 Юли, 2018, 22:37:31 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 394
  • Населено място: Свищов
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #59 -: 03 Юли, 2018, 23:05:39 »
Оги, нямах проблем със загряването. Мерил съм температурата на захранващия в конкретния усилвател. Със сондата на цифрофия мултимер, тая за температура, стига до 42 градуса. Трафа е от големите, мисля Акордски, за кенотронно анодно.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |