| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Първи лампов проект - F1  (Прочетена 25814 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #300 -: 11 Октомври, 2018, 22:22:25 »
Определено си мислех че ще е нещо по лесно. Не ми е променя толкова схемата. Ако реша по нататък все писала да слушам на слушалки ще помисля по въпроса.
А за кондензаторите понеже са без поляритет. Ще покаже ли влияние посоката?
Mithrandir

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #301 -: 11 Октомври, 2018, 23:58:50 »
Да. оказва влияние. Външното фолио трябва да е към решетката- тоест към по ниския импеданс и така екранира сигнала. Ама как се мереше практически, не мога да се сетя. Сетих се че съм имал такива случаи при който не ги бях уцели и имаше забележими разлики.

Ти оправи ли проблема с еднаквото усилване на 2-та  канала - няй ления начин да измериш: да си сигурен че не е от акустика на стаята или ОТ. е да пуснеш синусоида, с резисторен товар 8 ома на канал 5-10W - колоните разкачени от усилвателя естествено- да не ги изгориш със синусоидата!!! и Мериш AC напрежение на изходите за колони с мултиметъра, ако има Релна разлика  тогава  ще се търси от къде, иначе, размяна на колони, друг чифт колони за тест, позициониране в стаята и тн...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #302 -: 12 Октомври, 2018, 09:37:34 »
Не съм го оправил още. Размених двете колони първо да видя дали не е нещо от тях, но не е. След това на по слабо звучащия канал сложих две други лампи да видя дали ще има някаква разлика и пак си беше същото. Сменях и предусилвателната за проба и пак е така. Възможно ли е да е от изходните трафове? Мисля да пробвам и с друг потенциометър. Няколко ома разлика в двете половини на пота би ли оказала чуваемо влияние на силата на сигнала?
Mithrandir

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #303 -: 12 Октомври, 2018, 10:22:34 »
Може да е от потенциометъра, но не трябва да се мери като омове на секция, ами да се измери и изчисли при едно и също положение на плъзгача на какъв процент от сигнала се намира т.е. трябва да се мери между плъзгача и двата края на всяка от секциите.
По-вероятно обаче може да е от изходните трансформатори, ако са с различни намотъчни данни. Огледай добре, някои имат малка намотка за ОООВ, виж да не си свързал по различен начин двата трафа. Виж да не си объркал и сфазирането на двата трафа, ако са ти противофазни двата канала може също да имаш наченка на подобни ефекти. За това казах да се види изхода с осцилоскоп, ама ако нямаш такъв...
Относно външния край на фолиото на кондензатора - да, трябва той да бъде свързан към по-нискоомната точка - но това не е решетката, а анода на предусилвателната лампа. Ако е свързан на обратно, просто възприемчивостта към брум от самия кондензатор става по-голяма. Даваха различни начини за тестване, но основно свързваха единия край на кондензатора към маса, а другия към активния край на осцилоскопната сонда и хващаш кондензатора за корпуса с пръсти и гледаш колко брум като амплитуда влиза (очакват се миливолти), после се обръща посоката на кондензатора и пак се хваща с пръсти и се мери. В случая когато има по-малко влязло брумово напрежение, външния край на фолиото е към маса. Може да го тестваш и в усилвателя - хващаш кондензатора за корпуса и слушаш какъв брум влиза, после обръщаш и така. В случая с по-малко брум е правилното свързване. Но според мен е достатъчно просто да бъдат свързани в една и съща посока според вида на корпуса им. Успех! И наистина - свържи си слушалките към вторичните на трафа, нямай грижи!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #304 -: 12 Октомври, 2018, 10:56:35 »
Трафовете са с едно и също обозначение. Един вид би трябвало да са еднакви, поне по номенклатура. Когато обаче им мерих намотките да видя омически коя коя е имаше леки разминавания между двата. Което може би е нормално при положение че не са били за стерео апаратура. За свързването го проверявах, но ще погледна пак. Кондензаторите са свързани в една посока. Иначе мога да монтирам едно стерео жакче към изходните и да пробвам слушалките.

Малко по темата https://robrobinette.com/RobinetteBox.htm
https://diyaudioheaven.wordpress.com/tutorials/power-amp-adapter/
« Последна редакция: 12 Октомври, 2018, 11:26:31 от bluelemon »
Mithrandir

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #305 -: 12 Октомври, 2018, 16:05:31 »
Трафовете  ти от радио ли бяха? Щото ако е така нормално да имаш разлика имат даже омически разлики и е хубаво д аимаш повече бройки че да си подбираш чифтове, поне за наточен слух. Бях ти пуснал линк за фабрични трафове чисто нови...на прилична цена.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #306 -: 12 Октомври, 2018, 16:55:32 »
От радио са да. Принципно планирам ъпгрейд на трафовете по нататък обаче. До тогава може ли по някакъв начин да се компенсира разликата? Добавяне на баланс пот или нещо друго?
Mithrandir

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #307 -: 12 Октомври, 2018, 17:12:03 »
1во трябва да си сигурен, че  Потенциометъра ти за сила на звука не ги прави тия разлики при различни позиции . Та пробвай без него, ако разликите си остават може да направиш няколко неща. 4 от тия неща са:

Да сложиш на 1 ва решетка на предусилвателя на по силно свирещия канал, един резистор,може да си го подбререш като 1во сложиш 10к потенциометър  и с въртене установиш кога имаш изравняване на силата на звука от 2 та канала при всички нива..

Да си направиш 2 секционен галетен ключ с резистори вместо потенциометър за входния сигнал по логаритмична схема, ще ти дам линк има ги стойностите качени във форума, като на по силния канал подбереш по завишени стойности на резисторите...

Да увеличиш 1к резистора на 1ва решетка на по силно свирещата крайна лампа докато изравниш звука, пак слагаш 10к потенциометър и въртиш докато изравниш силата на звука, после мериш стойността на потенциометъра и заместваш с постоянен резистор със същата стойност.


Да намалиш малко тока на крайната лампа на канала, който свири по силно- с настройка с допълнителен катоден резистор или с допълнителен потенциометър в катода който после заместваш с резистор , тука внимавай щото и звученето се променя ако правиш големи промени и излезеш от режим.
« Последна редакция: 12 Октомври, 2018, 17:37:17 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #308 -: 12 Октомври, 2018, 17:43:17 »
 Ок. Ще пробвам първо пота и след това ще видя как ще ми е най лесно. Може би 1к на решетката на крайната ще варирам.
Mithrandir

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #309 -: 14 Ноември, 2018, 21:43:17 »
В далечината се вижда жак за слушалки и ключ който сменя изходите. Свири много гот. Мерси на origo за акъла. Има и резисторна схема за съгласуване на импеданса и лека атенюация.  :diablo: :drinks:
Mithrandir

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #310 -: 16 Ноември, 2018, 21:08:12 »
Цитат
"In a cathode-biased amp, as cathode current increases, the bias voltage also does, so biasing the power tubes colder. There is just one problem with that - if the bias voltage rises too much, it can force the tube(s) into starved mode, so the distortion sounds rough and also some crossover distortion can occur. So to get around this problem, you either have to bias fairly hot, even close to 100%, or else you bias colder (say 75-80%) and use a very large cathode cap in the 1000uF to 2200uF region to reduce bias voltage fluctuations. The huge cap can also help prevent "boomy" bass response."

В момента съм с 1000 uF катоден. Огромна разлика. Определено баса излезе в микса заедно с барабаните. Въпроса ми е - някъде ми мина през погледа че при големи кондензатори се слага и по един по малък полипропиленов паралелно на големия. Той каква роля играе? Иска още една идея да се затегнат ниските, но мисля че вече тук си зависи и от ОТ. С хорни не мисля че ще се получи. На този етап съм много доволен. Няма как с едни колони да получиш плюсовете и на хорни и на лентови. Може за спорта да пробвам и с 2200 микро как ще звучи.  :drinks:
Mithrandir

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #311 -: 17 Ноември, 2018, 10:44:06 »
Това което си цитирал не мисля че се отнася до еднотактен усилвател в клас А какъвто е твоя. По-скоро става дума за пуш-пул в който има „crossover“ или тепенка при нулата на напрежението. Тук няма рискове. Считаме разликата която чуваш за комбинация от внушение и по-добър кондензатор, което е добре де, за крайна лампа 1000 микро е добре. Но баса няма да стане такъв какъвто ти се иска, и какъвто би излязъл от някой транзисторен усилвател. Причината е проста - ламповия има изходно съпротивление съизмеримо с това на колоните, поради това нямаш добър дампинг фактор и мембраните се ветреят като „прани гащи“ и оставят възможност звука да се оцвети от собствените резонанси на озвучителното тяло.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #312 -: 18 Ноември, 2018, 21:59:01 »
Хм. Сега намерих темата и наистина точно в нея става въпрос за пуш пул, но на няколко места четох и съм сигурен че се говореше и за СЕ усилватели. То не се знае колко е меродавно по форумите инфото, но реших да пробвам. Не мисля че си въобразявам. Доста осезаемо се чува, най вече по добър лоу енд. Просто баса си излезе в микса. В крайна сметка оставих 1000 микро и съм чок доволен.  :drinks: Вече май ще спра да човъркам системата. Най много да сменя кондензаторите с nichicon :) че намерих на едно място.
Mithrandir

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #313 -: 18 Ноември, 2018, 22:36:13 »
С нихиконите точно от "едно място" внимавай, че е залято с ментета, по вероятно е панасоник оригинален да купиш. Най-добре нихиконите от комет ги купи да ти е сигурно че са истински.

Так или иначе, преди да ги сменяш измери им ESR  и утечка с един от тия китайските универсални капацитетомери на гола платка, и Ако ЕСР-а и утечката са по-малки от фуджикона, сменяй.

Имай предвид , че Фуджикон имат серия с нисък ESR... та ако си сложил обикновенни на 1000 уф, може да ъпгрейднеш
Това са ти фуджиконите от LOW ESR сериите

https://store.comet.bg/Catalogue/CAP/Capacitors/CEATH/Capacitors+Electrolytic+Aluminum+TH/#eyJjIjpbIjE2NTk2NiIsIjE2NTk5NyIsIjE2NjAwMiJdLCJpcHAiOiIyMCJ9

А това са Нихиконите на проверено място

https://www.tme.eu/bg/katalog/#id_category=113515&search=nichicon+1000uf&s_field=accuracy&s_order=DESC&limit=50&visible_params=120%2C118%2C115%2C10%2C2%2C32%2C42%2C39%2C31%2C124%2C123%2C129%2C757%2C2650%2C234&used_params=2%3A106660%3B10%3A3244%3B115%3A292%3B118%3A24565%3B120%3A24868%2C24899%2C24544%3B&page=1

https://www.tme.eu/bg/katalog/#id_category=100264&search=nichicon+1000uf&s_field=accuracy&s_order=DESC&limit=50&visible_params=120%2C118%2C115%2C10%2C2%2C2650%2C123%2C129%2C32%2C42%2C31%2C130%2C39%2C124%2C122&used_params=2%3A106660%3B10%3A3244%3B115%3A292%3B118%3A24565%3B120%3A24868%2C24899%2C24544%3B2650%3A110862%3B





Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #314 -: 18 Ноември, 2018, 22:44:59 »
Ами ето тук имат http://kvazer.com/capacitors/49101-1000uf-63v-18x355mm-85c-nichicon-ufg1j102mhm.html
Сега съм сложил ей такива и пак са с нисък импеданс http://kvazer.com/capacitors/46776-1000uf-63v-125x35mm-gf1000-63.html
Mithrandir

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |