| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Първи лампов проект - F1  (Прочетена 25822 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #270 -: 13 Септември, 2018, 22:28:54 »
Преди бая време взех от Миленчо 2 чифта само, че тогава бяха по 470нано, такива имаше и въпреки скептицизма  ми свалиха ченето.  :D

Ако искаш да тестваш може да потърсиш 330нано хартиено маслени МБГО ама са доста големи като обем и ги търсят под дърво и камък всякакви най-долни аудиофили...  :D :D :D :D
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #271 -: 21 Септември, 2018, 11:23:41 »
Аз малко и тук да побутна. Искам да пробвам ампа в трите режима - UL, пентодно и триодно свързване. Мисля със ключ да го направя за да мога да слушам какво става. Ултралинейно е в момента и то е ясно. За триодно откачам средния извод на трафа от решетката (9 пин) и свързвам там анода през 100 ома резистор? За пентодното си е както на схемата която е в началото на темата демек вързвам анодното през 100 ома резистор на решетката (9 пин)? Правилно ли съм разбрал  8)
Mithrandir

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #272 -: 21 Септември, 2018, 15:55:11 »
Аз малко и тук да побутна. Искам да пробвам ампа в трите режима - UL, пентодно и триодно свързване. Мисля със ключ да го направя за да мога да слушам какво става. Ултралинейно е в момента и то е ясно. За триодно откачам средния извод на трафа от решетката (9 пин) и свързвам там анода през 100 ома резистор? За пентодното си е както на схемата която е в началото на темата демек вързвам анодното през 100 ома резистор на решетката (9 пин)? Правилно ли съм разбрал  8)

Не си разбрал правилно -тотално си се объркал.

Анода(Краче номер 7 на цокъла на лампата) си стои винаги закачен за края на трафа, него НЕ го пипаш- никога , Не го местиш, Не го откачваш !!!


2-рата решетка(Краче номер 9 на цокъла на лампата) е тази която се мести, В момента ако правилно си вързал всичко, тя трабва да е закачена на омически средния извод на изходния трансформатор.


Трабва ти 3 позиционен ключ за 2-ра решетка(Краче номер 9 на цокъла на лампата), такъв за високо DC напрежение 400-500в, не подцянявай тука нещата хвърлят искри и деста опасно, не го прави с ниско напреженов ключ! В елимекс има двойно изолирани руски с сребърни контакти от соца за тая цел.


-1ва позиция "Пентодно връзване"(както на схемата) 2ра решетка(Краче номер 9 на цокъла на лампата) през 100 ома резистор отива от задната страна на изходния траф, където влиза в него филтрираното напрежение от захранващия траф, (по схемата която ти дадох в началото на темата).


-2ра позиция "Ултралинейно връзване" (както си в момента предполагам) 2ра решетка (Краче номер 9 на цокъла на лампата) е на средния омически извод на изходния траф.

-3та позиция  "Триодно връзване" (не си го правил още) 2ра решетка(Краче номер 9 на цокъла на лампата) през 100 ома резистор се за качва за Анода(Краче номер 7 на цокъла на лампата) .


4та позиция ---Бонус, за проба--- ,тука е малко различно- може да вържеш 2-ра решетка(9-ти крак на цокъла) директно към 1-ва решетка(2ри крак на цокъла), това е малко по особенно триодно връзване- не се среща често- така получаваш 2 еднакви входа в лампата на еднакъв сигнал  :D. Прослушай го и тоя вариант...





номера на краката се определя от мястото на отоплитемните крака(4-ти и 5-ти крак за тая лампа EL84), гледай да не се объркаш че понякога са дадени огледално по описанията не съм сигурен за тук. Та винаги броиш от  празното между краката и ако отоплението ти се появи на правилния номер значи броиш в правилната посока.

Ето ги краката на ЕЛ84









« Последна редакция: 21 Септември, 2018, 16:05:18 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #273 -: 21 Септември, 2018, 17:09:31 »
 :drinks: :hi:
Mithrandir

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #274 -: 22 Септември, 2018, 17:15:00 »
Честно казано с така наредената система почти не чувам разлика между режимите. :) Може пък да съм глух. Ха! Мислех да извадя ключ на панела да си превключвам, но май няма смисъл. Започвам вече да ги разбирам аудиофилите. Хаха! Все пак мисля че ултралинейното леко по живичко ми звучи във вокалните части. Слагам рифата като дойдат затварям и слагам точка.
Mithrandir

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #275 -: 23 Септември, 2018, 20:32:58 »
Днес имах време и си правих експерименти разни. На единия канал на ампа закачих китарния ми кабинет, който е с 12 инчов еминенс и бас рефлекс. Е честно изкърти от бас. Одеве пуснах това парче на иглите
и определено не звучи. Въпроса е толкова си могат ли или проблема е някъде другаде? Понеже нямам опит с такива ОТ и не знам какво трябва да чувам. Със сигурност усилвателя има капацитет.

П.С. Мога ли да вържа китарния кабинет като събуфър, той има зверски лоу енд. :D
« Последна редакция: 23 Септември, 2018, 21:00:11 от bluelemon »
Mithrandir

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #276 -: 24 Септември, 2018, 04:02:16 »
И беше доволен от иглите има няма 2 седмици...  Не мога да коментирам звука щом ги затвори със силикон, не мога да си представя ефекта, че е положителен.

Моите, с разликите които съм ти казвал имаха стегнат и динамичен бас с може би някакви липси в най-ниския , но лично на мене не ми е липсвал изобщо даже и при рап.

Май ще търсиш проект за 2 лентови колони с басрефлекс при такива изисквания за звук и определено в тях Широколентов говорител с АЛ-НИ-КО магнити и виока чуствителност заради усилвателя ... Има такива БГ 12 ки ама май са хипер редки от края на ламповата ера. Чужди има повечко и с по-малкък размер с тия изисквания.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #277 -: 24 Септември, 2018, 10:10:59 »
Аз и сега съм доволен просто не покриват най ниските честоти на електрически бас. Да не говорим за разни дроп настройки. За сега ще си ги слушам.
Mithrandir

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #278 -: 24 Септември, 2018, 12:04:27 »
Тия игли имат един БГ мод, при който в долната част  бкизо до пода на една от  страните добавят визатонски бас, бях виждал такъв чифт в магазина на стеди груп в София,и стават 2 лентови със съответните филтри. Не знам какъв е бас-а  или филтъра, но може да питаш в бгаудио форума ако някой знае или да минеш през магазина на стеди груп и да погледнат и да ти кажат модел на баса  и филтрите.

Относно Връзване на суб отделен, няма в ампа канал който да го захрани... Та си иска отделен активен суб със собствен амп, който си има кросоувър(тоест смесва ляв и десен канал) за общ източник на суб-а. Ако Кубето ти е активно и си има усилвател, може да смесиш 2 та канала от източника за него най простия начин май беше с 2 резистора по 140к на които им окъсяваш едининия край и това ти е общия сигнал и  операционен усилвател след тях  и резултатния сигнал да го подрежеш с филтър low-pass, че да свири само под Иглите. Виж за схеми из нета има и РАзни специализирани чипове за изкара2ване на басов сигнал от  стерео канали.


Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #279 -: 24 Септември, 2018, 12:08:01 »
Принципно и аз ползвам иглите с Tangband говорители и съм много доволен от към бас. Слизат си до към 45 херца без проблем. По-ниско не слизат, но то се и очаква все пак с тези 3.5 инчови драйверчета. Лично на мен баса ми идва перфектен, изобщо не ми трябва повече за музиката която слушам. Ако не си нагодил добре количеството вата май може да страдаш от не достатъчен бас. За това съм виждал някои да нагаждат ватата и да слушат колоните стегнати с дърводелски стяги преди окончателното затваряне.
Но имай предвид, че все пак ниския бас е ограничен и от изходните трансформатори на усилвателя. А заради по-високото изходно съпротивление и по-лошия демпинг фактор е твърде вероятно да се проявяват по-силно собствените резонанси на някои озвучителни тела, което води до измамно чувство за усилен бас с някои колони, но в същност след по-задълбочено и продължително слушане установяваш, че в същност той е един безформен и размит като туптене а не баса който искаш и трябва да чуеш.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #280 -: 24 Септември, 2018, 13:02:33 »
Значи баса е ОК за определени стилове музика, даже е супер. Но за фънкарски баси и парчета с ясно изразени бас линии определено издиша. Иначе в миска се понася. Ще пробвам да си поиграя още с ватата.
Mithrandir

Неактивен ditronix

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 421
  • Населено място: Провадия
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #281 -: 24 Септември, 2018, 15:21:19 »
..... Въпроса е толкова си могат ли или проблема е някъде другаде? Понеже нямам опит с такива ОТ и не знам какво трябва да чувам. Със сигурност усилвателя има капацитет.

Ей това с червеното не трябваше изобщо да го споменаваш! Иглите не съм ги слушал, но лампови SE стъпала не стават за твоя тип музика. Както и за моя. Класика, госпъли, кънтри, Роси Кирилова. Това им е силата. Рок, денс,фънк- няма да ти харесат. Една година подобен усилвател беше до бюрото ми и свиреше поне по 7 часа на ден. Хубаво свиреше, но не моята музика. Дори с двулентова колона. Скоростта на лампите е ниска и според мен от там идват бедите. Хармониците и изкривяванията ги оставям настрана, но ниската скорост  няма как д се пренебрегне. И изходните трафове. Иначе си е гъдел.
DRL  модули за всички видове автомобили!

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3324
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #282 -: 24 Септември, 2018, 15:49:42 »
Ей това с червеното не трябваше изобщо да го споменаваш! Иглите не съм ги слушал, но лампови SE стъпала не стават за твоя тип музика. Както и за моя. Класика, госпъли, кънтри, Роси Кирилова. Това им е силата. Рок, денс,фънк- няма да ти харесат. Една година подобен усилвател беше до бюрото ми и свиреше поне по 7 часа на ден. Хубаво свиреше, но не моята музика. Дори с двулентова колона. Скоростта на лампите е ниска и според мен от там идват бедите. Хармониците и изкривяванията ги оставям настрана, но ниската скорост  няма как д се пренебрегне. И изходните трафове. Иначе си е гъдел.

 Не знам какво е било това мудно нещо на което си се разочаровал така от лампите, но просто тотално грешни изводи си извадил.

 Има цели Серии лампи както и производители на устройства,  които са предвидени да свирят Рок и да работят в китарни кубета и тн, на живо а вярвай ми , на живо публиката не прощава...ако нещо е мудно особено в тоя жанр.

Предполагам си слушал нещо на което са му оставени закъсненията как дойде, и даже може да измериш мудността в милисекунди разминаване от на оригиналния трак.

Кажи Схема, Лампи, производител ?

Само за Сравнение Една абослютна масовка от последните- новални серии, ECL86 в SE- като е вкарана в режим свиреше почти транзисторно- идеална за техно , дръм н беис , рок ,рап  и какво ли още не... слушах я с месеци , естествено в началото ми беше с бесни закъснения но и това се настройва, динамиката не им е проблем. Задпоялното устроиство е проблем..  Даже един от софтуерите, които бяха качени някога във важната тема в аудио форума за смятане на Лампови ампове имаше опция, която се занимава точно със смятане на такива закъснения и беше много точно описано как се получават и манипулират.

Ако говорим за някакви свръх архаични, директно отопляеми триоди от 20-30те години, които свирят меко и мазно там нямам опит, моженаистина да не е възможно да ги забързаш, Вупреки че тая игра е в капацитеттите със закъсненията или ако съвзем не може да се оправиш в обратните връзки...


Когато Един Лампов усилвател свири Приятно само Класическа музика или Вокали, ТОВА означава, че тотално не е настроен както трябва, и резултата се разминава  с желанията на конструктора.


За мен лично докато Един усилвател не просвири Бас и Техно- чисто и вярно парчета които познавам на изуст. Не е готов. С класическата музика - това е много ниска летва в настройката и желанията за крайния продукт.  КАто Горните 2 ги свири точно, За Рок изобщо не виждаш нужда да правиш настройки, но това ми е субективния опит и начин, след като минем през всички генератори итн... Всеки си има свой.

За настройки ползвах саундтрака на Филма Tron 2, Много лесно се усеща по него ако имаш закъснения или криви някъде  или изразени хармоници, Всичко което слушаш  от по сложните парчета много лесно се омазва и почва да звучи супер грешно, и връщаш и слушаш пак и пак и пак , и слушаш оригинала на слушалки от еталонен източник и  си правш корекциите в реално време...




« Последна редакция: 24 Септември, 2018, 16:06:39 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #283 -: 24 Септември, 2018, 19:46:18 »
Изобщо не съм съгласен че ламповите усилватели не са за такава музика. Никога не е звучала така както в момента. Освен това аз свиря на лампов усилвател от години. Динамиката е несравнима с транзисторен и не само това, но не това е темата.
Одеве отворих едната иглица. Голям зор беше макар че е със силикон. Трябваше ми лост и макетен нож за да успея да отлепя силикона. След това сложих вата и назад и отгоре (видях в един друг форум) просто за тест. Е сега вече наистина разликата беше осезаема. Обема на звука изчезна и всъщност разбрах че бас има и то доста. Сменях баланса на каналите за да слушам. Махнах ватата, оставих малко отпред в камерата както си бяха и ги затворих. В момента съм сложил едно EQ със съвсем леко вдигнати ниски и високи и намалени среди и според мен нещата заспаха. Вече се убедих че стандарт за правилно звучене я на усилвател я на ОТ е много относително. Другото което е след пробата се убедих че бас има просто не съм свикнал да го чувам по този начин. И не само аз. Базата за сравнение са доста компресирани и стерилни баси.

P.S. И един малко страничен въпрос. Забелязвам че като включвам усилвателя в самото начало 12ax7-цата присвятка силно и след това си свети нормално. Това така ли трябва да е?

И рокинрол преди всичко!  8)
« Последна редакция: 24 Септември, 2018, 19:54:38 от bluelemon »
Mithrandir

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #284 -: 24 Септември, 2018, 19:53:04 »
Ако отопленията на двата триода стоплят за различно време и са последователно свързани може да се получи ефекта, но определено не говори добре за ламБата. Е, ако и двете са така вече е друг въпрос. Нали са свързани към вторичната на траф директно?
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |