| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Първи лампов проект - F1  (Прочетена 27030 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #225 -: 26 Август, 2018, 15:31:45 »
Започнах ОТ-тата. Този говорител е почти невъзможно да се монтира отпред. Конектора на говорителя пречи много и ако трябва да се отваря отвора за да легне добре ще отиде почти до ръба. Ще го монтирам отзад, като отпред е фрезовано заерване, а в задната част е фрезовано в дълбочина с около един сантиметър за да влезе говорителя навътре. По късно ще кача снимки. Другото което ми прави впечатление. Pichaga933 вътрешната дъска не пасва както си начертал на една скица по нагоре. Имам предвид че център лайна на дъската не съвпада с център лайна на говорителя. Центъра на говорителя е на 5 см от горния ръб. Разгледах и разни снимки в интернет и се вижда на око че е доста по надолу средната дъска спрямо център лайна. Та така. Усилвателя е на стенд бай за сега.
Mithrandir

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #226 -: 26 Август, 2018, 20:02:36 »
Аз продължавам да си пиша :) Ето малко снимки на залепените боксове без страниците. Ще чакам до утре да изсъхне добре лепилото. Дюбели не мисля да слагам. Лепилото е доста здраво и съм слагал доста. При положение че няма да се разнасят и няма чак такова звуково налягане ще бъде ли проблем? Някой има ли опит с ОТ само лепени? Терминал изходен няма да слагам, но мисля да сложа ей такива конектори (снимката по долу). Стига да намеря достатъчно дълги за дебелината на материала.  :---
Mithrandir

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #227 -: 26 Август, 2018, 21:22:25 »
ако ти е хубаво и право пдч-то може и на лепило да задържи, изчакаш 24 часа да стегне напълно преди да сложиш ватата и да залпиш последната стена. Аз лепих със същото лепило и въпреки чкането като кванах да ги обръщам и едната дъска се разлепи, за това, си я залепих отново и  отвън пробих с бормашината на всички снадки и начуках дървени дибли, но ти си решаваш.
Слагането на диблите е супер лесна работа и изобщо не развала външния вид. При мене  пробивах по дълбоки дупки от дължината на диблите  за да потънат напълно и мажех с лепило за да се начукат в дупката по лесно. В двете те кутии диблите със все пробиването ми отне 30 минути с ръчна бормашина на око.
 Така си гарантираш като почне да блъска баса, че никоя от плоскостите вътре няма да се разлепи.

По отношение на вътрешния монтаж, тия говорители нямат вадене... така. Аз лично закривих с келщи ламаринката от шасито дето държи клемата за кабелите  малко на горе да не ми пречи на отвора, и си влизат чудесно, даже директно на клемите си запоих кабела и пак не пречеше... Както и да ги монтираш намажи със силикон шасито на говорителя и където ляга на кутията, за да не диша отпред. 

Относно усилвателя, Анодното на триодите ще трябва да го премериш а не да го смяташ, със всичките тия изолирани клеми и преходници дето си накупи не знам какъв проблем ти е ама...
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #228 -: 26 Август, 2018, 21:49:19 »
Ами аз анодното съм го премерил. Писал съм кое колко е. Въпроса сега е да биасвам ли спрямо анодното на крайните в момента и да мирясвам. Явно предусилвателната част е наред. Анодното на крайните е 285-290V.
Mithrandir

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #229 -: 27 Август, 2018, 01:21:28 »
Как разбра че анодния ток на предусилвателите е ок, нали не си го мерил?  Хубаво е да го докараш абсолютно еднакъв и на 2 та триода.
Пробва ли със светодиоди в катодите? 8)

Биасването на Пентодите е лесно и се прави по същия начин.

Вече е настъпило време да му пускаш синусоидите и да следиш за клип или деформации.

280-290в за крайните лампи е супер.

Какъв е размаха на входния ти сигнал от устройството, от което му пускаш музика/звук ?
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #230 -: 27 Август, 2018, 07:47:45 »
Цитат
Анодно на триодите 195V. Тока го смятам на база пада на напрежение върху катодния резистор. Знам че не е супер точно и е леко завишено, но ми е по лесно и по безопасно. Та тока идва 1,1 mA при 1.1 kOhm резистор. Пада на напрежение върху единия резистор е 1,29, а на другия 1,25. Демек тук май всичко е наред.

Това е за ецц83.
Остава да вдигна катодния резистор на крайните и да ги вкарам в режим.
Mithrandir

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #231 -: 27 Август, 2018, 22:41:13 »
Значи с наличните ми съпротивления успях да сътворя следното. Първи канал 246 ома, 39 mA, 11,8W. Втори канал 295 ома, 37,3 mA, 11.2W. Ще мина да взема малко съпротивления да си поиграя още, макар че и в момента съм доволен :). Иглите съм ги сглобил набързо, че ми беше мерак да ги чуя. Не съм уплътнявал говорителите, само са фикснати с по два винта. Страницата е със стяги. Вата не съм слагал, но честно няма бумтене на този етап. Нямах време да ги чуя с вата, но ще пробвам. С две думи съм доста доволен от резултата даже и на този етап.  :crazy: Благодаря на всички замесени и най-вече на Оги. Сега отиваме на етап финален тунинг, финиш и т.н. :drinks:

П. С. Къде мога да вържа индикаторната лампа. Пробвах на едната половина на ецц83. Там е 190 волта, но пада много анодното и става различно за двата канала. Другия вариант е да променя елементите по схемата на индикаторната за да станат за 350V. Другото нещо. Само от единия канал ли да и пусна аудио сигнал?
« Последна редакция: 27 Август, 2018, 23:23:09 от bluelemon »
Mithrandir

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #232 -: 28 Август, 2018, 11:40:06 »
Как да пресметна стойностите на R1 R2 R4 от тази схема https://www.loetstelle.net/projekte/emuniversal/emuniversal.html за по-високо анодно?
Mithrandir

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #233 -: 28 Август, 2018, 15:11:02 »
Намерих схема за по високо напрежение http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbriefe/Anzeigeplatine/Anzeigeplatine.htm В оригиналната схема R1 според мен е объркано. Като го смятах ми излизаше много голям ток и мощност. В тази схема която съм дал линк е 100k Ohm. Според мен са забравили една нула.  :dance2:
Mithrandir

Неактивен bojitchko

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 524
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #234 -: 28 Август, 2018, 20:46:42 »
Както пишеш "R1", не по-трудно става за ECC83. Това, дето си писал, мързел ли е или конструира нова ламба?  :)

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #235 -: 28 Август, 2018, 20:59:10 »
Хм. Да верно че не става ясно. Малко много ми дойде инфото тия дни. Става въпрос за схемата от предния ми пост. Както и да е. Ама мързел не е.  :drinks:
https://www.loetstelle.net/projekte/emuniversal/emuniversal.html Ето за тази схема става дума.

Пожарогасителя ми е под ръка :)
Mithrandir

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #236 -: 29 Август, 2018, 00:49:18 »
Оправих се със схемата и с каквото друго имаше за оправяне  :dance:
Ще запазя малко радиомълчание че много спам.  ::)
Mithrandir

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #237 -: 29 Август, 2018, 02:41:18 »
Честито, че си го подкарал и те кефи, това е целта на такива занимания  :good: :drinks:

При ултра линейно свързване режима ти е точно на 48ма за анод до 300в Анодно напрежение  и 5.5ма за 2ра решетка за EL84. Ти го слагай на колкото си решиш...

Всеки който се занимава с лампи сериозно ще ти каже, че свирят много по-добре с повечко ток и най добрия режим по отношение звук и живот на лампата е по допирателната върху линията на кривата на ВАХ, която си избрал, номера е да следиш баланса, да не надхвърляш кривата на режима по ВАХ, понеже се скъсява живота на лампата, но пък при толкова евтини и в производство пентоди като ел84 може да си позволиш да са консуматив даже и при 56ма... :D :D

Анодно напрежение за индикатора може да взeмеш от общия филтър на крайните лампи и би трабвалo да стане 270в-275в анодното на ел84.

 Входния сигнал за индикатора е все тая от кой канал ще го вземеш, да го взимаш от 2 та няма никакъв смисъл, може да сложиш и 2тора индикаторна лампа, да имаш по една за всеки канал...

Може да си изчислиш резисторни делители за вторичната на трафовете и да ги слушаш с осцилоскопна програма на компа- да визуализираш синусоида която пускаш на входа на усилвателя.

Някой да ме поправи, имам такива спомени останали че размаха на вторичната на трафа е  AC+-15v, тоест тия 30в размах трабва с резисторния делител да ги орежеш до 2в, за да може безопасно и без лип да ги види звуковата карта на компютъра ти...

За стойността на размаха може глупости да говоря, пусни си една синусоида 1к, на входа, сложи 8 ома съпротивление на вторичната на трафа- мощно 5вата, надупи амапа на макс и измери с мултиемр AC колко волта дава, по тая стойност си сметни резисторния делител с някой онлайн калкулатор, сложи го, премери пак, и тогава връзвай към комп или  вторичната на изходния траф, има 1 тон безплатни пц програми за осцилоскоп през line in  на звуковата карта
« Последна редакция: 29 Август, 2018, 03:04:44 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #238 -: 29 Август, 2018, 12:05:09 »
Влючвам се в ефир  8)
Вчера взех съпротивления за донастройката. Ще го поизпъна още малко режима и ще ги изравня на двете крайни лампи и на преампа.
Индикаторната схема я вързах към общия филтър през 50к резистор и напрежението заспа на 250V. Другото което направих е че се зарових из интернет и попаднах на едно много подробно обяснени за принципа на работа на EM84. Пишеше че стойноста на анодния резистор може да варира от 100к до 1М ом. Добавих сериино още един 470к към анода и перата се отвориха най-накрая :) В момента бачка перфектно. За сега мисля да не се занимавам с осцилоскопи и други тестове. Ще се доверя на ушите си. Та нещата отиват към финал. После една фотосесия и продължаваме напред.  :hi:
Mithrandir

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #239 -: 29 Август, 2018, 12:21:07 »
Влючвам се в ефир  8)
Вчера взех съпротивления за донастройката. Ще го поизпъна още малко режима и ще ги изравня на двете крайни лампи и на преампа.
Индикаторната схема я вързах към общия филтър през 50к резистор и напрежението заспа на 250V. Другото което направих е че се зарових из интернет и попаднах на едно много подробно обяснени за принципа на работа на EM84. Пишеше че стойноста на анодния резистор може да варира от 100к до 1М ом. Добавих сериино още един 470к към анода и перата се отвориха най-накрая :) В момента бачка перфектно. За сега мисля да не се занимавам с осцилоскопи и други тестове. Ще се доверя на ушите си. Та нещата отиват към финал. После една фотосесия и продължаваме напред.  :hi:
Около 270 кома - 1 мом, става най добре . Оченцето свети от потенциалната разлика .     :D

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |