| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Първи лампов проект - F1  (Прочетена 27009 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #135 -: 24 Юли, 2018, 22:27:50 »
Супер схемичка  :good: Ще я разгледам и ще измисля къде да сложа диода. Ако е на мястото на биас резисторите как се променя звуково? И защо точно от запалка? :)
Mithrandir

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #136 -: 24 Юли, 2018, 23:32:11 »
Абе най-добре с червен диод от оптична мишка.  на мястото на катодния резистор на ECC83.  Като звук става малко по твърд, зависи от светодиода , най-добре става с инфрачервени, червени и зелени, със сини жълти и бели звука е отврат.

Казвам ти от запалка щото съм забравил за какво напрежение бяха а бяха вадени от запалка, мисля че за 2в-2,5в-3в. Има разлика в звученето на тия за 3в.  То има значение за какъв ток е светодиода.  НО много отдаван си правех тия експерименти , има едни страшно стари червени светдиоди с надяната месингова втулка върху тях- е тия свиреха уникално, явно са били на точния ток§напрежение,ама не съм попадал на такива по магазините близък вариант до тоя е инфрачервен светодиод, ама те не се виждат като светят с просто око, ако го гледаш през камера на телефон се вижда , че свети лилаво..

КАто си правех тия експерименти със светодиодите от които всичко съм забравил вече, на пазазра нямаше много видове светодиоди имаше само 3 и 5мм и то в ограничени цветове, всичко различно можеше да намериш само по запалките. В последствие дойде бума на ЛЕД лентите и SMD  та сега имаш огромно разнообразие от цветове напрежения и тоци на които работят с които може да експериментираш и да намериш иделно звучащиия светодиод в цвят, който ти харесва.
« Последна редакция: 24 Юли, 2018, 23:53:43 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #137 -: 25 Юли, 2018, 10:29:48 »
Абе той иска индикация. Според мен вкарването на светодиод в схемата без основателна причина не е добра идея. Използват ги вместо катоден резистор във фиксирано преднапрежение за спестяване на един кондензатор, което си струва в случай че конкретната лампа толерира фиксирано преднапрежение т.е. за мен това означава пентодно свързване. Характеристиките на триодите за мен не са подходящи за фиксирано преднапрежение, особено ако са по-стръмни.
Така че най-доброто което аз винаги реализирам като индикация в ламповите схеми е това:
https://store.comet.bg/Catalogue/OPT/Optoelectronics/MSCO/Indicator+Lights/#eyJjIjpbIjM2NzEwIl0sImlwcCI6IjIwIn0%3D

Глим лампа с токоограничаващо съпротивление. Направо я свързваш към 220 волта.
Друг вариант ако не ти се разхождат толкова много проводници с мрежово напрежение в кутията е този, свързан към отоплението:
https://store.comet.bg/Catalogue/OPT/Optoelectronics/MSCO/Indicator+Lights/#eyJjIjpbIjM2NzIwIl0sImlwcCI6IjIwIn0%3D

12 волтовата може и да свети добре на 6.3 а и живота ѝ ще стане сравним с този на глим лампата.
Все пак аз не бих вкарал полупроводници с лека ръка в лампова схема.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #138 -: 25 Юли, 2018, 11:19:20 »
Реших да не експериментирам. Ще боцна един LED към отоплението и без това вече съм монтирал готино метално цокълче. Ще сложа и humdinger-а от valvewizard и към краката на тримера ще пойна проводниците за LED-а.  :--- С един изстрел два заека :D Индикатор и маса на отоплението.
Mithrandir

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #139 -: 25 Юли, 2018, 13:27:55 »
Ако обичаш начертай идеята си, защото от написаното не ми става ясно какво точно ще правиш, та да спестя някои недомислици ако има такива. Поздрави!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #140 -: 25 Юли, 2018, 13:40:58 »
Не мога да разбера, какъв е този мит за добре "свирещ" светодиод в катода на предусивателната лампа. Ами че той е нелинеен елемент, особено при ток под 2 мА е много зле, да не говорим че при този ток само ще мъждее!

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #141 -: 25 Юли, 2018, 13:41:45 »
Това имам предвид
Mithrandir

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #142 -: 25 Юли, 2018, 14:10:54 »
Схемата е ОК. Ще работи. Относно отоплението - направи ли експерименти нужно ли е такова „симетриране“ или просто защото „специалистите“ така казват, и ти го прилагаш? Щото заземен правилния край на отоплителната намотка в повечето случаи е точната рецепта.
Относно диода в катода - вярно, при малки токове вътрешното му съпротивление не е много ниско, да кажем, че при 10 милиампера е доволно ниско за ламповите измерения - около 8 ома за определени червени диоди. Но действително това не премахва нелинейното поведение, което в катода като че не е на най-правилното място. За това следва да се измери с автоматично преднапрежение с кондензатор в катода и със светодиод как е.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #143 -: 25 Юли, 2018, 14:22:05 »
Още нищо не съм правил по опроводяването. Най вероятно ще ми остане време да навържа ключа, предпазителя, тази схемичка и отопленията. Всичко друго след ваканцията. Иначе че може директно или през резистор да се замаси единия край също ми стана ясно, че даже и плаващо отопление ако няма проблеми. Просто така реших да го направя.
Mithrandir

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #144 -: 25 Юли, 2018, 16:28:27 »
През резистор и плаващо мисля е лоша идея. Замасен единия край просто. С плаващо е точната рецепта за брум, все пак около 100 волта AC на отоплителните намотки не е най-добрата рецепта, особено ако има не шунтирани към маса с кондензатор катоди на предусилвателните лампи.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #145 -: 25 Юли, 2018, 20:13:34 »
Това имам предвид

тоя 470 ома резистор какво прави там?  :D

Имах предвид нещо такова
99027-0

Но предполагам, че и 2-те решения ще са шумни, всъщност, чуй ги и си прецени
Аз ендбрумера предпочитам да го правя с 2 резистора по 150 ома вместо с потенциометър 500 ома, въпрос на вкус.

Май най- чисто ще излезе решението на Origo с глим лампата на първичната на трафа, бях ги забравил тез лампи, много приятно светят и са чудесен допълващ детайл.
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #146 -: 25 Юли, 2018, 20:21:26 »
Още нищо не съм правил по опроводяването. Най вероятно ще ми остане време да навържа ключа, предпазителя, тази схемичка и отопленията. Всичко друго след ваканцията. Иначе че може директно или през резистор да се замаси единия край също ми стана ясно, че даже и плаващо отопление ако няма проблеми. Просто така реших да го направя.

имаш един предпазител на първичната на траф и втори предпазител в анодната верига., Ключ за  АС в първичната и Ключ за закъснено пускане на анодното напрежение .
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #147 -: 26 Юли, 2018, 10:45:17 »
Оги, този резистор 470 ома ограничава тока през светодиода. Схемата която е съставил е най-коректна, ток тече и през двата полупериода, на практика най-малко може да се очаква да нанесе вреда в звука (да не кажа че няма шанс). Относно твоите схеми - едната е добре, като изключим неизвестната стойност на резистора, а другата очаквай пушек от светодиода, не може да свързваш диод към източник на напрежение без токоограничение. Въпреки това и двете схеми не ми харесват заради това че през единия полупериод тока в този клон спира. Това може да доведе до някои нежелани ефекти, макар и все пак в отоплението да е най-малка вероятността да стане нещо лошо.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен bluelemon

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 315
  • Населено място: Пловдив
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #148 -: 26 Юли, 2018, 10:56:44 »
В крайна сметка снощи първо се счупи единия пин на държача за предпазител и второ се размести пина на захранващото гнездо. Аман от скапани китайски компоненти. Поръчах си от комет гнездо за предпазителя и глим лампа за първичната и най-вероятно ще взема гнездо с филтър на SCHURTER ако пасне на отвора. На отоплението ще остане само тримера.
Mithrandir

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Първи лампов проект - F1
« Отговор #149 -: 26 Юли, 2018, 12:01:01 »
Супер! Ако и тримера го оставиш за монтаж най-накрая при слабо вероятна необходимост цена няма да имаш. Имай предвид нещо - ако усилвателя по някаква причина е нестабилен и се самовъзбужда при определени условия, е възможно да имаш брум изчезващ при разкачане или симетриране на отоплението, който обаче се предизвиква от интермодулационни продукти на самовъзбуждането и отоплението. Реално правилния начин за отстраняване е чрез премахване на самовъзбуждането а не чрез симетриране на отоплението. Защото е излишно да споменавам че евентуално самовъзбуждане вреди на цялата звукова картина, дори да няма обективно брум.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |