| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Телевизор Neo-проблем с размагнитването  (Прочетена 2195 пъти)

0 Потреб. и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен jongil

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 27
  • Населено място: Стара Загора
Телевизорът е NEO TV-2988TXSF,chassis M35.Мрежовият предпазител F 801 беше изгорял.След проверка на първичната част на захранването и смяна на предпазителя,включих телевизора с изваден куплунг на размагнитващата бобина и телевизорът заработи,но с цветни концентрични кръгове на екрана.Смених позистора RT801 и с включена размагнитваща бобина телевизора заработи нормално.След няколко включвания обаче историята се повтори-изгоря предпазителя.Пробвах с друга размагнитваща бобина,но положението е все същото-след 2-3 включвания предпазителя гори.При изключена размагнитваща бобина си работи нормално.Тъй като не съм професионалист,моля за съвет.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 902
  • Населено място: Варна
Re: Телевизор Neo-проблем с размагнитването
« Отговор #1 -: 16 Юни, 2018, 00:09:17 »
Като беше изгорял греца, не беше ли изгоряло с него и зарядното съпротивление? Ако си го сменил примерно с "жица", може предпазителят просто да изгаря поради големия заряден ток на кондензатора при включване. Ако там всичко е наред, другата възможност е новият ти термистор да пуска на студено по-голям ток, отколкото предпазителят може да издържи.

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 394
  • Населено място: Свищов
Re: Телевизор Neo-проблем с размагнитването
« Отговор #2 -: 16 Юни, 2018, 00:33:11 »
Къде прочетохте, че е бил изгорял греца ? А за въпросното съпротивление, то е чак след греца. А телевизора работи нормално без размагнитващата бобина. Следователно зарядният ток на кондензатора не е проблема.

Размагнитвачката със същата ли я смени и нова ли е ? Ако да, то опитай следното. Махаш лалето от киното, взимаш един парцал и с малко коресилин забърсваш кинескопа около лалето. Имал съм случай да прехвърля високото от лалето към размагнитващата обина. Пробваш и пак пишеш тук.

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 902
  • Населено място: Варна
Re: Телевизор Neo-проблем с размагнитването
« Отговор #3 -: 16 Юни, 2018, 20:25:05 »
Къде прочетохте, че е бил изгорял греца ? А за въпросното съпротивление, то е чак след греца. А телевизора работи нормално без размагнитващата бобина. Следователно зарядният ток на кондензатора не е проблема.

Размагнитвачката със същата ли я смени и нова ли е ? Ако да, то опитай следното. Махаш лалето от киното, взимаш един парцал и с малко коресилин забърсваш кинескопа около лалето. Имал съм случай да прехвърля високото от лалето към размагнитващата обина. Пробваш и пак пишеш тук.

А сега де? Ми никъде не пише, ама аз така съм го разбрал...

Под качулката на кабела за високото напрежение е напълно възможно да прескачат искри- може към размагнитващата бобина, а може и към графитното външно покритие. Те създават сериозни проблеми - побъркват управляващия блок, даже могат напълно да убият процесора. Случвало се е и да убият RGB-видеосхемата. Искам да кажа, че съм се борил с тях не веднъж, но никога не са предизвиквали изгаряне на предпазителя на захранването. Не смятам, че е възможно това да се случи.
Ако проблемът продължава да се случва, бих препоръчал поставяне на отделен предпазител за размагнитващата верига - примерно 3А, а за същинската част на захранването - примерно 2А. Така поне ще стане ясно къде е причината. Аз залагам на термистора, нищо че е сменен с нов. Може и просто да му е нужен по-голям предпазител...

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 394
  • Населено място: Свищов
Re: Телевизор Neo-проблем с размагнитването
« Отговор #4 -: 16 Юни, 2018, 20:40:18 »
Съгласен съм с теб, но докато автора на темата не сподели с каква размагнитвачка  е заменил оригиналната, само си чешем клавиатурите. Щото има 9 омови (в повечето случаи ), ама има и 4 омови. При слагане от вторите протича по-голям ток и предпазителя гърми.
Затова размагнитвачката се сменя с чисто нова от същия тип. Самата размагнитваща бобина досега не съм имал случай да е дефектирала.

Неактивен jongil

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 27
  • Населено място: Стара Загора
Re: Телевизор Neo-проблем с размагнитването
« Отговор #5 -: 16 Юни, 2018, 22:40:34 »
Благодаря на всички за съветите! Ще ги имам впредвид при бъдещи ремонти.Извинявам се,че ви подведох неволно.Вината е моя,че при смяната на жичката на гръмналия бушон съм ползвал жичка от оплетката на коаксиален кабел,която се оказа алуминиева.За това и припоя хващаше трудно дори и с киселина.Пропуснах още в началото да пиша,че при първоначално включване жичката леко се зачервяваше и след още няколко включвания прегаряше.След смяната с медна жичка (дори е по-тънка),вече няма проблем-днес съм го включвал 15-тина пъти и всичко е наред.Искам да използвам случая да попитам някой знае ли как се влиза в сервизния режим на този телевизор.За сведение процесорът е VCT3831A C4,памет 24C04.Опитвах със споделеното във форумите,но не стана по никакъв начин.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3550
  • Населено място: Варна
Re: Телевизор Neo-проблем с размагнитването
« Отговор #6 -: 16 Юни, 2018, 23:12:01 »
Доста неща си пропуснал да пишеш,оказа се че търсим черна котка в тъмна стая...........трудно е особено ако котката я няма :) Сервизното го има в нета.Пишеш в гугъл chassis M35 sevice mode.Прикачил съм го.

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 394
  • Населено място: Свищов
Re: Телевизор Neo-проблем с размагнитването
« Отговор #7 -: 17 Юни, 2018, 03:21:16 »
 ???  Ма то башона са сменя с нов бре. Все пак струва 5 стотинки.  :batt:

Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 902
  • Населено място: Варна
Re: Телевизор Neo-проблем с размагнитването
« Отговор #8 -: 17 Юни, 2018, 23:35:33 »
И аз ще опитам да дам съвет...
Едно време, когато упражнявах този занаят, една жичка от оплетка от кабел за кабелна телевизия държеше 1.5-2 А. Ама тогава нямаше алуминиеви кабели, беше преди 20 години...
Можеш да използваш жичка докато ремонтираш захранването и работиш по него. Но ако работиш за клиенти, когато вече всичко е готово, махаш жицата, взимаш от кутията нужния нов предпазител и го слагаш в гнездото. Ако няма в кутията - до магазина и пълниш кутията... Освен всички останали причини, ако клиентът отвори телевизора и види жичката, вероятно ще се постарае да ти излезе лошо име!

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 394
  • Населено място: Свищов
Re: Телевизор Neo-проблем с размагнитването
« Отговор #9 -: 17 Юни, 2018, 23:40:23 »
Дори и при ремонт слагам нови предпазители. По-добре да ми изгори бушон за 5 стотинки, отколкото транзистор за 8 лв. Примерно ...
Друг е въпроса, че по време на ремонта се слага крушка 60-75 вата, на мястото на бушона.  ;)

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |