| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Джойстик за 8А-8C  (Прочетена 3403 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nixen

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Шумен
Джойстик за 8А-8C
« -: 04 Юни, 2018, 00:04:57 »
Вчера реших да си изкарам изходите за джойстика на правец 8А от дъното към задния панел.
Свалих от неработешо дъно от 8C кабела със 16 пиновия куплунг към дъното и двете петици към задния панел.

Разгледах описания които имам за двете дъна и видях че има разлика в подредбата на няколко крака.
Става въпрос за крака 6,7,10,11. Това значи ли, че наистина имат различна подредба и този кабел без да го пренаредя
няма да работи така направо пренесен.

96392-0


96394-1
8C
« Последна редакция: 04 Юни, 2018, 00:12:10 от nixen »

Неактивен vkirov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Сливен
Re: Джойстик за 8А-8C
« Отговор #1 -: 04 Юни, 2018, 10:07:40 »
Имаше някакво значение подредбата, обаче как се събираше на букса петица.... сигналите които трябват са 5в, маса, бутон1, бутон2, X, и Y останалото са входове с друго предназначение. Преди време правих един джойстик от начало само там използвах букса DB9 за да го вържа към Apple IIc. 
LZ1VKI

Неактивен drvilson

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 21
  • Населено място: Плевен
Re: Джойстик за 8А-8C
« Отговор #2 -: 04 Юни, 2018, 18:39:25 »
Ето разположението на свързване на изходите на аналогов джойстик от букса 5-ца към DIL 16 на цокъла на Правец.

Неактивен FAMICOM_87

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 963
  • Населено място: София
Re: Джойстик за 8А-8C
« Отговор #3 -: 05 Юни, 2018, 00:57:49 »
Видях снимки на джойстикът ми се прищя да се похваля и с моят :)
Всех си го от битака преди години за 1 левче чисто нов направо и му направих едно малко ъпгрейдче на специална лепенка с лазер гравирано логото на Правец, там по принцип е празно вдлъбнато квадратче  :D
Както виждате и на долницата има место за етикет с модел и специфилации, който е празен.
Идеята за логото на правеца ми дойде като видях оригиналният джойстик  с логото на Apple от, който са се вдъхноовили за Правешкият.

Неактивен nixen

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Шумен
Re: Джойстик за 8А-8C
« Отговор #4 -: 05 Юни, 2018, 10:11:39 »
придобил е завършен вид с логото :)

Благодаря на колегата по-горе за снимките, точно така са вързани моите от DIL16 към петиците, въпроса ми беше по скоро за пинове 6,7,10,11.
Според описанието на правец 8Ц на тях съотвено трябва да са: аналогов вход 3, 1, 0, 2. Според описанието на 8А са отново тези четири аналогови входа но са в друга подребда или съответно : 0, 2, 1, 3. Гледах и на епъл //е, там са точно като на 8А . Та питанката ми беше имат ли някаква разлика в подребдата между 8А и 8Ц или тези номера нямат значение просто важното е, че там се намират четирите аналогови входа на тези пинове.
« Последна редакция: 05 Юни, 2018, 10:24:18 от nixen »

Неактивен Gabo

  • Собственикът на Sandacite.com
  • Администратор
  • Квантов генератор
  • *****
  • Публикации: 650
  • Населено място: Пазарджик
    • https://www.nesiprav.com
Re: Джойстик за 8А-8C
« Отговор #5 -: 05 Юни, 2018, 22:18:11 »
Така и така събираме снимки на този легендарен джойстик (аз имам смътен спомен, че съм го пускал тук, но не съм сигурен, затова пак давам препратка към моя сайт - Джойстик за Правец-8)
публикувам по-интересните снимки с коментар, на сайта ми има разглобен такъв, полезен ще е, ако някой тръгне да го ремонтира.
96504-0
Отворен
96506-1
А тук по-наблюдателните могат да забележат, че за разлика от оригиналния джойстик, на който лостчето за управление влиза в ПЛАСТМАСОВО топче, с пластмасово лостче, което след 2-3 дни интензивна игра неминуемо се чупи, е заменено от Метално топче с лостче, изработено на струг ;) Не ми се разглобява сега, но при интерес ще го направя.
96508-2
И оригиналната фактура от 88 г. с която съм го закупил ;)
96510-3
« Последна редакция: 05 Юни, 2018, 22:59:05 от Gabo »

Неактивен drvilson

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 21
  • Населено място: Плевен
Re: Джойстик за 8А-8C
« Отговор #6 -: 05 Юни, 2018, 22:40:47 »
Няма никаква разлика. Всичко е едно семейство и еднаква схемотехника интерполирана в различните модели Правец / Apple

Неактивен help40

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 253
  • Населено място: Варна
Re: Джойстик за 8А-8C
« Отговор #7 -: 06 Юни, 2018, 00:21:45 »
какви са стойносттите на потенциометрите и на резисторите на копчетата  ?  аз такива "ръчки" имам от разглобено дистанционно за радиоуправление ... може да си сглобя един джойстик за правеца някой ден ... знам ли
Внимание! Противникът подслушва!   
Как да контролираме Вселената, без да привличаме вниманието на санитарите

Неактивен vkirov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Сливен
Re: Джойстик за 8А-8C
« Отговор #8 -: 06 Юни, 2018, 07:10:59 »
Мисля, че бяха 1 мегаом, обаче са логаритмични потенциометри. Резисторите в българската схема не ги знам, но в епълската са 570 ома. Прикачвам снимка със схемата на епълския там потенциометрите са с други стойности. Не знам защо родните инженери са решили да го правят с други стойности.....
« Последна редакция: 06 Юни, 2018, 07:16:46 от vkirov »
LZ1VKI

Неактивен nixen

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Шумен
Re: Джойстик за 8А-8C
« Отговор #9 -: 08 Юни, 2018, 11:18:40 »
предвид различните стойности на потенциометрите и резисторите в нашите и оригиналните джойстици значи ли, че с един кабел преходник от петица към DB9 ще работи оригинален джойстик на наша машина без опасност нещо да опука по машината.

Неактивен drvilson

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 21
  • Населено място: Плевен
Re: Джойстик за 8А-8C
« Отговор #10 -: 08 Юни, 2018, 17:28:55 »
Работи без проблем - тествано!

Неактивен vkirov

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 51
  • Населено място: Сливен
Re: Джойстик за 8А-8C
« Отговор #11 -: 09 Юни, 2018, 18:57:09 »
предвид различните стойности на потенциометрите и резисторите в нашите и оригиналните джойстици значи ли, че с един кабел преходник от петица към DB9 ще работи оригинален джойстик на наша машина без опасност нещо да опука по машината.
И аз мога да потвърдя, няма опасност.
LZ1VKI

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: Джойстик за 8А-8C
« Отговор #12 -: 08 Май, 2021, 18:13:36 »
Аз преди седмица се сдобих с един такъв джойстик. Забелязах обаче че посоката напред-назад е супер чувствителна. Само да го пипна и отива на минимум или на максимум.

Разглобих го да видя каква е ситуацията и се оказа че някой е направил от два един и е сложил два еднакви потенциометъра, вместо ляв и десен. Тъй като тези поненциометри са логаритмични, както и да ги наглася все не пасват. Или едната посока става супер чувствителна (както си беше), или бутоните ми се падат от обратната страна на ръчката, или пък посоката напред-назад става обърната.

Неактивен TheHungry

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 476
  • Населено място: Пловдив
Re: Джойстик за 8А-8C
« Отговор #13 -: 09 Май, 2021, 00:49:03 »
Моят вариант...
"I really do like SOLDERING as my programming language."  Bob Pease

Неактивен CVT

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Населено място: София
Re: Джойстик за 8А-8C
« Отговор #14 -: 09 Май, 2021, 09:20:22 »
Това наистина е доста добър вариант. Но с изключение на този проблем моя джойстик е в отлично състояние и ми се иска да го оправя. В момента има един заложен в иБей за 140 долара (цък!), но не ми се дават толкова пари за още неизвестни. Предполагам че в бъдеще ще намеря по-евтин за части, или ще извадя късмет като колегата FAMICOM_87 по-горе.

Ако някой ремонтира или калибрира този джойстик в бъдеще, ето стойностите на съпротивлението на двата потенциометъра и резултата от Бейсик функцията PDL при различни положения на лоста:

 Положение | Съпротивление | PDL(x)
-----------+---------------+--------
 Минимум   |      24K      |   56
 Център    |      55K      |  128
 Максимум  |      86K      |  200


Стойностите които PDL функцията връща са от 0 до 255. Ето и една проста програмка на Бейсик да ги показва на екрана:

10 PRINT STR$(PDL(0)) + " " + STR$(PDL(1))
20 GOTO 10

Ето как изглежда джойстика при мен. Тъй като потенциометъра за напред-назад е обърнат, трябваше да го преместя от дясно за да съответства по посока. Тогава обаче бутоните отиват в горния десен ъгъл.

По-късно ще пробвам да намаля съпротивлението на супер-чувствителната страна на потенциометъра чрез паралелно свързан резистор, но не вярвам да получа тази линейност.
« Последна редакция: 09 Май, 2021, 09:48:02 от CVT »

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |