| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Лампов усилвател съвет  (Прочетена 7415 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 394
  • Населено място: Свищов
Re: Лампов усилвател съвет
« Отговор #45 -: 04 Юни, 2018, 23:16:08 »
Крайната лампа я мини в триоден режим. По-арно сФири.  :D ;)

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Лампов усилвател съвет
« Отговор #46 -: 05 Юни, 2018, 00:09:28 »
Крайната лампа я мини в триоден режим. По-арно сФири.  :D ;)
Не мога да се въздържа ... Защо е пентода измислен , като триода е по шик ?  И що дири втора решетка у вакума , като е ненужна ( в случая ) .
         :writer:

Неактивен Eltehno

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 394
  • Населено място: Свищов
Re: Лампов усилвател съвет
« Отговор #47 -: 05 Юни, 2018, 00:17:16 »
Измислен е щото на времето са търсили повече мощност, не качество. А и има мощни триоди де, за аудио.

Ба ли маа му що са го измислили тоя пентод ...  :unknown:

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Лампов усилвател съвет
« Отговор #48 -: 05 Юни, 2018, 00:23:27 »
Измислен е щото на времето са търсили повече мощност, не качество. А и има мощни триоди де, за аудио.

Ба ли маа му що са го измислили тоя пентод ...  :unknown:
                                                                          :crazy:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Лампов усилвател съвет
« Отговор #49 -: 05 Юни, 2018, 11:39:07 »
Пентода е измислен за да се намали негативното въздействие от вторичната електронна емисия породена от бомбардирането на анода с електрони. В това отношение той е надграждане над тетрода, а не над триода. Така или иначе в триода няма подобни отрицателни ефекти.
Действително пентода е по-съвършена лампа от триода в доста отношения, но си има и недостатъци от типа на малко по-лоша линейност може би. Аудиофилско схващане е че по-добре свирят усилвателите с краен триод, възможно е и да изкарват по-малки изкривявания, но не трябва да забравяме че и мощността е доста по-ниска от колкото със същата лампа в пентоден. Освен това и потискането на пулсациите от анодното напрежение е по-лошо в триоден режим. Та според мен задължително трябва да преслуша и двата варианта и да си избере кой от двата му харесва.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен радиото

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 754
  • Населено място: Лом
Re: Лампов усилвател съвет
« Отговор #50 -: 05 Юни, 2018, 14:12:46 »

Така ,. така , ама мисълта ми беше защо трябва да вземеш един хубав НЧУпентод , и да го инвалидизираш  ?  Найстина не разбирам .   Щото освен фактор мощност , има и доста други екстри , както пишеш Ориго. А иначе усилвател може да си сглобим от всякаква лампа .  Аз съм правил пушпул с ЕСС83 .  Свири някак си .  :master2:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Лампов усилвател съвет
« Отговор #51 -: 05 Юни, 2018, 15:17:48 »
Основна причина например ако нямаш мощен НЧУ триод, а искаш да чуеш как се обажда усилвателя с крайна в триоден режим. Със сигурност с EL84 в триоден режим можеш да избуташ към 1 - 1.5 вата изходна мощност в еднотактна конфигурация, нещо което с ECC83 не можеш да докараш като мощност.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен hristol83

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 22
  • Населено място: София
Re: Лампов усилвател съвет
« Отговор #52 -: 05 Юни, 2018, 16:56:41 »
Ето подходяща схема.
Другият триод за вторият канал евентуално.
Схемата дадена ми от ONZI се оказа идеална след няколко други опита реших да я направя без промени като имам само един допълнителен резистор на захранването но може и да го махна. Тока на анода на пентода стана 45mA. При товар на изхода 5 омов резистор максималната амплитуда без изкривявания е около 6-8V при 125Hz-3kHz. След това с повишаване на честотата започва да спада. Резултата като звук е много приятен и доста силен за жалост го слушам на тонколона от домашно кино и имам основно среди и високи. За АЧХ нямам претенции да съм много точен защото осцилоскопа ми е лампов със изсъхнали кондензатори и картинката е доста размазана и неточна но поне си личи от къде криви синосоидата.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Лампов усилвател съвет
« Отговор #53 -: 05 Юни, 2018, 17:10:53 »
Пробвай с обратна връзка -ще падна малко мощността но ще се подобри звука -Е това е според моите уши.
Поздравления за успеха.

Неактивен hristol83

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 22
  • Населено място: София
Re: Лампов усилвател съвет
« Отговор #54 -: 05 Юни, 2018, 20:32:08 »
Аз го направих с обратна връзка само резистора е малко по голям но и така става. Остава да дочакам истинските цокли от китай и почвам да го събирам окончателно. Смятам да добавя и индикаторни лампи за нивото и една тонкорекция за която още се чудя може да я сложа на входа за проба и без това усилването му е доста голямо и към края почва да криви може да му се намали леко входния сигнал.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1035
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Лампов усилвател съвет
« Отговор #55 -: 05 Юни, 2018, 20:41:41 »
сложи един тример на мястото на резистора от изх. траф към катода на триода-така ще направиш обратната връзка регулируема от там ще намалиш и усилването.Нагласяш както ти хареса измерваш стойността и слагаш постоянно съпротивление.

Неактивен hristol83

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 22
  • Населено място: София
Re: Лампов усилвател съвет
« Отговор #56 -: 05 Юни, 2018, 20:52:54 »
Добра идея. Той в момента не е 2,2к а е 3к.

Неактивен триод

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 57
  • Населено място: София
Re: Лампов усилвател съвет
« Отговор #57 -: 06 Юни, 2018, 00:39:21 »
Това с тон коректора не ми изглежда добра идея.Намери си хубави високоговорители (тонколони) и сам ще се убедиш в това.

Неактивен hristol83

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 22
  • Населено място: София
Re: Лампов усилвател съвет
« Отговор #58 -: 06 Юни, 2018, 08:17:38 »
Ако го има ще е с превключвател за да се спира.

Неактивен hristol83

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 22
  • Населено място: София
Re: Лампов усилвател съвет
« Отговор #59 -: 22 Юли, 2018, 17:47:59 »
Машината заработи в почти финалния си вид. Към схемата добавих 1 предусилвателно съпало след което има тонкоректор на баксандал и регулатор на изходното ниво. Освен това има и 2 лампи EM80 за индикатори на изхода като смятам да ги свържа към анода защото към изхода на усилвателя се оказа че едва трепкат а в стаята не се стои. След като ги свързах с трилентовите колони ONKYO останах поразен от звука. Благодаря на всички за съветите очаквайте снимки.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |