| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Саморазстройка на УКВ на Мелодия10/Симфония10  (Прочетена 1858 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен bobikolev

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: sofia
Здравейте, имам такъв проблем с няколко апарата, получава се при обхват УКВ температурен дрейф. При загряване на апарата се налага постоянна донастройка в посока към по-висока честота докато приемника загрее добре - т.е. след около 2 часа работа, разстройката не продължава, но след изключване ,изстиване , за да върна към същата станция трябва да върна стрелката отново към по-ниска честота по скалата. Лампа ЕСС85 сменяна - не е от нея! Честотно зависимите елементи- кондензаторите в самоосцилиращия смесител са от тръбен тип, и съм установил че тези кондензатори си менят капацитета при промяна на темп. Моля ако някой се е справял с подобен казус да сподели как става без наличието на АДЧ в тези радиоапарати. Благодаря.

Неактивен sawow

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
Всички керамични кондензатори, без изключение, имат отризателен температурен коефициент. С други думи, при загряване намаляват капацитета си. Кондензатори с положителен температурен коефициент са СТИРОФЛЕКСНИТЕ ! Намерете си стирофлексни кондензаторчета и сменете тези, които определят честотата на осцилатора - трептящия кръг. Вашия приемник явно е сглобяван с нискокачествени кондензатори. Не е лошо да подмените всички кондензаторчета в УКВ - приставката с дискови, нови !

Неактивен Nic 59

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: В Търново
 Сменяй със NPO.95246-0

Неактивен sawow

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
Вече написах - на осцилатора - стирофлексен ! ! ! Увеличаването на капацитета при загряване компенсира намаляването на индуктивността на бобината, която също се загрява като по този начин се запазва импеданса на трептящия кръг. Другите - може, но ДИСКОВИ. Въобще употребата на тръбни кондензатори във ВЧ е недопустимо ! Те притежават паразитна индуктивност.

Неактивен bobikolev

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: sofia
ето така изглеждат оригинално монтираните кондензатори, от къде да намеря стирофлексни или НПО кондензатори със стойности 8пф;12пф;25пф и 80пф  ?

Преди мн години когато поправях Опери и те бяха в каналния превключвате изцяло с подобни кондензатори и имаха саморазстройка при загряване :)

Неактивен sawow

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
От София си. Сядаш на компа, пишеш в Гугъл - магазини за електронни елементи или какъвто искаш други текстове, звъниш по телефоните. В София има няколко десетки продавачи на електронни елементи.
От мен имаш един мноого сериозен продавач
http://mt1components.com/?route=common/home.
на снимката - насреща в малката пристройка.
Близо е спирката на метрото на Цариградско шосе - до Интер Експо Център. И те имат телефони.

Неактивен Nic 59

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: В Търново
 Тая бобина два часа ли загрява. Търсиш NPO. Напреженията също са важни.
 пп Има и друго решение, чип със изход АДЧ и го вграждаш.
« Последна редакция: 15 Май, 2018, 22:33:54 от Nic 59 »

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Вече написах - на осцилатора - стирофлексен ! ! ! Увеличаването на капацитета при загряване компенсира намаляването на индуктивността на бобината, която също се загрява като по този начин се запазва импеданса на трептящия кръг. Другите - може, но ДИСКОВИ. Въобще употребата на тръбни кондензатори във ВЧ е недопустимо ! Те притежават паразитна индуктивност.

Не ми се вярва, някой да слага стирофлексен кондензатор в УКВ блок. Пък и не знам дали изобщо се произвеждат стирофлексни с такъв малък капацитет!?
Забелязал съм, след известно време да се разстройва приемника, което се дължи на еластичността на кордата и тежкото движение на механизмите, а не на загряването.
« Последна редакция: 15 Май, 2018, 22:37:36 от styrshel »

Неактивен shri

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 931
  • Населено място: Германия Берлин
  • LZ2IX
По селените и вефовете имаше едни кондензатори, сини и червени с противоположен температурен коефициент. Ако се комбинира от тях няма ли да стане? Само че незнам за какво напрежение са.
Денят е прекрасен, забеляза ли го!

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
  пп Има и друго решение, чип със изход АДЧ и го вграждаш.
Това е интересно решение !
Някой правил ли е подобно вграждане за обхват 87.5-108 Mhz с бобините на лампово радио ?


Неактивен NHB

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 902
  • Населено място: Варна
 Принципно, нужно е първо да се определи основната причина, поради която става разстройването. Защото има възможни немалко причини, за които човек не се сеща в първия момент. По правило човек решава, че бяга честотата на осцилатора, и то поради температурен дрейф на честотоопределящите компоненти. Обаче е възможно да се мести честотната лента на МЧУ по същата причина, а още по- възможно - настройката на честотния детектор. А както очевидно също е възможно - дължината на кордата!!!
Не съм се занимавал с такива приемници, но имам огромен опит със старите телевизори. Описаният проблем е нормален за Елелкрон 280/380 и всички български телевизори и особено се подчертаваше при замяна на оригиналния тунер с такъв с S-канален или хипербанд. Но наличието на АДЧ до голяма степен решава проблема. Добавяне на АДЧ в лампов приемник е напълно възможно и без използване на чипове. Трябва да се добави варикап във веригата на осцилатора и да му се подава управляващо напрежение от изхода на честотния детектор. Вероятно има радиоапарати с такива схеми, но веднага мога да кажа, че такова АДЧ със сигурност има в телевизорите УНТ47/59 и изобщо във всички 'модерни' съветски лампови телевизори.

Неактивен Nic 59

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 70
  • Населено място: В Търново
 Ако решиш със чип, отверка и на вторичните, пълно е със стари радиокасетофони за кола, платката е малка и има всичко. Сигнала от 1 МЧФ, захранване от отоплението. Тъси ПДФ на чипа не на изделието.

Неактивен bobikolev

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 4
  • Населено място: sofia
Благодаря за интересните идеи, причината за дрейф както споменах съм я уточнил и е от повишаване на температурата и не е от корда, захранване и др. искам да запазя оригиналната схема на радиото ,затова смятам да се насоча към смяна на тръбните кондензатори с дискови. Междувременно открих едно шаси Хармония20, изпълнено изцяло само с дискови кондензатори, при което саморазстройка вече 1 час след пускане не забелязвам. Интересна е идеята за варикап използващ напрежението от дробния детектор, но дали няма да се наруши работата на детектора...?

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Няма да се наруши работата ако се направи както трябва, а именно напрежението след детектора се интегрира и чак тогава се подава на варикапа. Т.е. не трябва никакви звукови честоти да постъпват към варикапа. Иначе започва да намалява силата на звука, случвало ми се е при Селена заради лоша спойка в интегриращата верига да става звука по-остър и слаб.
За кондензаторите - в Комет имат широка гама дискови NP0 кондензатори, обаче проблема е че са за ниски напрежения - 50 волта. Тук в този тунер често напреженията върху кондензаторите достигат 100 волта и нагоре, та трябват по-високоволтови. Купувал съм такива но не много разнообразни стойности от Квазер.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |