| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Колекция лампи с нажежаема жичка, стари осветителни тела.  (Прочетена 14143 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Борис Борисов

  • Модератор
  • Квантов електрон
  • *****
  • Публикации: 439
  • Населено място: гр.Бяла, обл.Русе / София
  • Борис Борисов
Реновираме един асансьор и лампата много ме грабна  :D Та специално отидох , купих чисто нов плафон , монтирах го ...Само и само да взема старата лампа  :)

Ще усетят разлика в сметките за ток, както свети постоянно тази лампа… :D

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Същата беше в нашия асансьор, внимавай крушката да не опира с балон в пластмасата. Нашата опираше и беше прогоряла.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
И аз да се изкажа по "асансьорната" под тема. Нашият асансьор е в експлоатация от 1969 г. Беше ни (ми) писнало да се сменят крушки, докато някъде преди 30 години предложих на комшиите варианта с две последователни по 60 вата (в края на краищата няма да "пошиваме" в него, както казваше баба ми). И от тогава, едната гори след, горе-долу 8-10 години! Заслужава си инвестицията защото си е разправия 12 винта на "чавдарската" решетка правена в ония "лоши" години по разбираеми причини..А по отношение на разхода смятам, че е пренебрежимо малък спрямо общия, като съседите, вече почти всички пенсионери, по цял ден се возят, вкл. между 2 и 1 етаж..Иначе е модернизиран!
0888981645, 072365106

Неактивен apm

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 23
  • Населено място: Стара Загора
същия ефект можеше да се получи със слагането на 1 диод и малък кондензатор вместо още една лампа

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 578
  • Населено място: Плевен
Почти всички асансьорни уредби имат понижаващ трансформатор 220/36V или 380/36V който го използват за захранване за подвижни лампи и електроуреди за безопасно напрежение.Това е изискване по безопасност на труда е от социалистическо време.В последно време тези трансформатори където не са откраднати от техниците се ползват за осветление на кабината и поставят крушки за напрежение 42V като те карат с години.Новите изисквания за аварийно осветление наложи да се монтират комбинирани осветителни светодиодни тела и масово отпаднаха обикновените тела.Има случай където те стоят и отделно има монтирани тела за аварийно осветление.Варианти всякакви

Неактивен slavi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1201
  • Населено място: Ботевград
Да arm, този вариант е известен, но тогава във входа живееха ел.техници в "Чавдар" и беше по лесно да "купим" още една фасунга, малко труд и готово. Пък за диода схемата я приложих вкъщи на бойлера, че бях освен с акумулираща печка и още 1-2 духалки, фурна и др. и ме беше страх за инсталацията до осмия етаж, защото ел.специалистите ми казваха, че не е добре да я товаря повече от 6 квт?.. И схемата си работи и до сега, въпреки че минах на климатици,а и газ...
0888981645, 072365106

Неактивен apm

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 23
  • Населено място: Стара Загора
Диод за бойлер не е подходящо решение според мен - преди години така си "модернизирах" ЮНГА-та, че лятото водата в нея направо завираше. След време (може би 2-3 лета) прокапа - като я отворих целия алуминиев водосъдържател беше разяден на язвички - с медния нагревател беше се образувал галваничен елемент и с постоянния ток от диода алуминия беше се разял ускорено. Много вероятно е ако диода беше в обратно направление да не се получи този дефект (тогава можеше медния нагревател да се разяде), но оттогава не съм рискувал с експерименти че водосъдържателите и нагревателите са много кът
Освен това с този постоянен ток не е ясно дали действа анодната защита на водосъдържателя на бойлера
И другият отрицателен ефект от употребата на диод е поява на постоянно напрежение в мрежата, което насища тороидалните трансформатори и ги кара да бръмчат
За такива инертни консуматори единственото правилно решение за регулиране на консумацията е с пропускане на периоди от захранващото напрежение - например ако на 10 периода от захранването 2 се пропуснат консуматора ще получи 80% енергия. По този начин се получава прецизно регулиране без поява на висши хармоници в мрежата както това става при фазовото регулиране и отпада необходимостта от филтри

Неактивен lampamp

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 405
  • Населено място: Стражица
Реновираме един асансьор и лампата много ме грабна  ..

Струвало си е  интересна е. Досега колкото и асансьори съм видял несъм попадал на такава здрава

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 907
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Не е лампа, но е ел. елемент, доста интересен. Поне аз го видях тия дни за пръв път след като го почистих добре. Фирмен щепсел на Ворошилов, мисля че е монтиран на мрежовия кабел на 504.

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 907
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Ето тук се вижда много добре- стига да има кой да гледа:

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 457
  • Населено място: Пловдив
 :)

Неактивен kortex

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 457
  • Населено място: Пловдив
Когато нямаш какво да правиш ... Лампа за мазохисти  :D

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Витражно тяло! Моите уважения, страхотно е!!!
Това става за надомна работа, ще се цени по света и у нас...  8)
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 907
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
Ще добавя още две неща,мисля че са интересни:

Неактивен lager

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 907
  • Населено място: село Обидим, обл Благоевград, общ. Банско
На първите снимки се вижда стар нашенски предпазител, 200ампера, 2146 грама. Половината от теглото е на месинга.Вторият артикул е осветително тяло, алуминиево, много красиво, диаметър 45 см.Имам два броя, могат да се монтират ЛЕД лампи в тях , а телата на тавана на механата. Може би ще е нужно и димиране.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |