| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Плиска първо включване  (Прочетена 13205 пъти)

0 Потреб. и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Плиска първо включване
« -: 16 Март, 2013, 18:17:54 »
Днес ми подариха  Плиска 2.
Телевизорът не е пускан повече от 18 години ,та как най-правилно да го подгрея лека полека да не го запаля . :master2:
« Последна редакция: 16 Март, 2013, 18:21:52 от radio-hobi »

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Плиска първо включване
« Отговор #1 -: 16 Март, 2013, 19:19:53 »
Внимавай, че шасито може да е офазено !!! Премерваш с фазомер, ако светене-на фаза, обръщаш щепсела.

Пусни го , като разкачиш селеновия изправител... И го остави д аподгрее само лампите за 1-2 часа... Попрегледай дал иима някоя която не свети.

Издухай прахоляка, че може да е на талази вътре...

Използвай случая да премериш селеновия изправител какво подава  като изправено напрежение и ако не е в норма , замнеи го с диод 1n4007 и гасящ резистор до 30 ома 10-50W.

Пускаш за малко на отворено шаси.... Гледаш да не се откачи пеперудата на високото напрежение за кинескопа- че от времто кабела става твърд и изскача при отворено положение на шасито . и нейния кабел го хващаш САМО с клещи и никога при пуснат телевизор!

Принципно схемата е по универсалното шаси на пирин, но тука може да има някакви разлики.

Някой ще даде ли линк със схема на колегата?
« Последна редакция: 16 Март, 2013, 19:30:01 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Плиска първо включване
« Отговор #2 -: 16 Март, 2013, 20:46:58 »
Пусни го , като разкачиш селеновия изправител... И го остави д аподгрее само лампите за 1-2 часа... Попрегледай дал иима някоя която не свети.
Е Оги ти изтепа рибата, как във верига с последователно свързани отоплителни жички някоя няма да свети? Съвсем очевидно е че адекватния въпрос е да види просто дали светят.
Ето тук е схемата и всичко:
http://www.kn34pc.com/sch/sch_tv/tv_pirin.html
Добра идея е да отрежеш веднага преди да включваш още C413 0.1 микрофарада, той е монтиран точно отзад на гетинаксовата пластинка с трите предпазителя. Този кондензатор е хартиен и след тези години е много непригоден за това място. От него следват едни проблеми като се започне от горене на бушон веднага с включването, до мистериозно горене на бушон след определено време работа, или пък яки димни ефекти от него съпроводени със стапяне. Така че следва да бъде заменен с кондензатор тип X1 оразмерен за 250 волта променливо напрежение, но на първо време просто го отрежи, като оправиш всичко останало тогава ще го сложиш. Другото е ясно, очаква се всички хартиени кондензатори да са за смяна. Препоръчвам да поръчваш от Фарнел, през Комет аксиални кондензатори, верно излизат в някои случаи много по-скъпо, но автентичния вид не трябва да бъде подценяван.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Плиска първо включване
« Отговор #3 -: 16 Март, 2013, 20:53:03 »
Да, последователно са .. за какво съм си мислил   :blush: :D

Тая плиска 2 няма ли си нейна  схема та трябва да се ползва пиринската? +  Кой точно е модела със ЕЦЦ83 или без тая лама?

Ще се развовя в архивите да видя какво ще изакочи ама сигурно утре вечер..

Тоя комет май ни остана единствения начин за поръчка на таквиа елемнти в БГ....
« Последна редакция: 16 Март, 2013, 20:59:41 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3921
Re: Плиска първо включване
« Отговор #4 -: 16 Март, 2013, 20:59:01 »
На мен ми се беше случило когато правих "Пирин"-а, една две лампи не светеха, имаха вътрешно окъсяване някъде (РСС88 и ЕСН81). Така, че в съвета на Пичагата има смисъл  :)

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Плиска първо включване
« Отговор #5 -: 16 Март, 2013, 21:21:06 »
Благодаря за отговорите  :good: утре ще го пробвам   :master:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Плиска първо включване
« Отговор #6 -: 16 Март, 2013, 23:04:11 »
Абе имало смисъл....  :D сега за екзотики ли ще си говорим, то и като се разхерметизират частично също не светят, а гетера още не е побелял... ама това са екзотики, като го пусне и види какво прави, тогава ще се насочи да гледа дали светят, ако свети само единия катод примерно на лампа с два катода? Ще каже - свети, и толкова, а част от лампата няма да работи..... Както и да е. Телевизионния приемник Плиска е с шаси Пирин, така че няма коя друга схема да използва, ако искаш си напиши на схемата на Пирина - Плиска, но всичко е 1:1, така че не знам защо ще търсите схема специално за Плиска, каквато няма да намерите.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Плиска първо включване
« Отговор #7 -: 17 Март, 2013, 00:20:14 »
@ Origo

Що да няма смислъл? И Валери го каза... + че не са екзотики ами си е често срещан случай и на моя Пирин имаше таква лампа с окъсило отопление или там частино разхерметизирана както и да я наричаш и тн... При тия модели се среща тоя проблем. Хубаво е да се поогледа. За въпросния проблем ме светна друг колега...

Или само си чешеш пръстите?

Схемата на пирина не е само една... Не знам коя от 2 те пирински се ползва в тая Плиска 2.  100% требе да има...
« Последна редакция: 17 Март, 2013, 00:50:12 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3921
Re: Плиска първо включване
« Отговор #8 -: 17 Март, 2013, 08:45:09 »
Сега видях линка който Ориго е дал за схемата, това е схема на "Пирин", на "Плиска"-та е различна поне дясната платка, липсва един траф и е без лампа ЕСС83, това е моята "Плиска":
http://valerizd.snimka.bg/radio-amateur/radioaparati-restavracii.632023.29719337
а това ми е "Пирин"-а:
http://valerizd.snimka.bg/radio-amateur/radioaparati-restavracii.632023.29609069
Схема не можах да намеря в нета, а и още не съм се занимавал с моята "Плиска".

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Плиска първо включване
« Отговор #9 -: 17 Март, 2013, 16:48:53 »
Моята Плиска е със същата конструкция като Пирина ми така че не мисля че има съществени различия, които да не са описани в модификациите на Пирина, така че е адекватно да се ползва пиринската схема. Ок, като искате търсете кои ламБи светят и кои не, и схема специално за Плиска, вместо да се концентрирате върху ремонта на апарата, за който обаче очевидно нямате познания. За съжаление в повечето случаи дефектите не се заключават в окъсило, прекъснало или каквото и да било още отопление. А какво правим ако не свети DY86  ;)
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Плиска първо включване
« Отговор #10 -: 17 Март, 2013, 17:09:24 »
Абе за високоволтовите  лампи естествено, че е друга бирата... ако не свети може да се наложи да смениш високоволтовата намотка на ТХО. Сети се сега това кой ми го е казал? Там се гледа в какъв цвят свети лампата.

@origo

Не ми харесва изказването

Цитат
за който обаче очевидно нямате познания

Разбрахме, че си вече бакалавър , много се радвам лично аз, за тебе и ти пожелавам и магистърската да защитиш, която е инженерската май при вас.

Нека тия подмятания, кой какво знaе, не знае, компетентен или не е компетентен , да ги оставиме за ЛС...

Естествено , че нямаме познания.

Ако си имахме всички познания, щяхме да си ги ремонтираме вкъщи или в сервиза, тихичко телевизорите по схемката на пирина и никой да не занимаваме с нашите проблеми...

Във форума има 2 типа теми ремонтни основно ако не знаеш пък ти, което е явно:

-1 ТИП Тема: какво вече съм ремонтирал или конструирал и искам да се похваля / покажа на другите, че да могат и те да си го направят или, за да ми порасне самочувствието(последното е моята причина ;-).

-2 ТИП Тема: какво ремонтирам, не мога да се справя, нужна ми е помощ или насоки.

Във втория тип тема , НЕ приемам , да пускате:
 упреци към АВТОРИТЕ или пък към участниците - "ама ти не знаеш", "ти не можеш", ти за еди какво си некадърен".

Ако трябва , ще на правя каквото е нужно това да влезе в правилата. и съответно санкции към него ако не се спазва.

Има още няколко Форума от нашия дикиш, в които постоянно стават скандали от такива изказвания, няма да позволя да се случва това и тук.

Никой не се е родил научен.


Знаем, че си много навътре с ремонта и преработките на тези телевизори и още много други.  Ако искаш помагай, ако не искаш - НЕ пречи! Форума не е място където да си изкараме  лошото настроение върху другите :mad:
« Последна редакция: 17 Март, 2013, 17:26:16 от Pichaga933 »
Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Плиска първо включване
« Отговор #11 -: 17 Март, 2013, 17:31:57 »
Телевизорите Пирин,Варна,Плиска,София 53,София59.Средец,Вихрен,Бузлуджа,Родина,Шипка,Люлин и др са посторни на базата на Пирин Т47-11 и Пирин Т47-58.
Разлика има само в платката за развивките които се отнасят за вертикалното отклонение и то само за последните серий произведени около 1970 година и малко след нея.
Отнасят се за това че с по старите модификаций вертикалното е направено с блокинг генератор а в последните с мултивибратор

Неактивен radio-hobi

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1055
  • Населено място: София
Re: Плиска първо включване
« Отговор #12 -: 17 Март, 2013, 19:16:57 »
Днес го отворих и се разкри страшна гледка сумати сцепени кондензатори и почернели съпротивления .Откачих селена и го включих (Стоейки на 2 метра от него в очакваме на  :master2:) да ама не нищо не последва отоплението на някоя лампа е прекъснало  ....

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3921
Re: Плиска първо включване
« Отговор #13 -: 17 Март, 2013, 19:31:56 »
Даа, чисто Пиринско шаси, и въобще не е в толкова лошо състояние както беше моя "Пирин". Виж дали са здрави трите стопяеми предпазители, а щом има спукани кондензатори, по-добре ги смени и тогава го включвай.

Неактивен Pichaga933

  • баш Пич
  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3325
  • Населено място: София
Re: Плиска първо включване
« Отговор #14 -: 17 Март, 2013, 19:33:51 »
по това което виждам на снимките !

Взимаш:

1. -Прахоляка го слваляш  ВНИМАТЕЛНО с четка някаква- за боядисване мека  или за друго и от разстояние 2-3 см поемаш облака с прахосмукачка !!! Това е, за да не  издърпаш някой елемент , че от студени спойки по тоя  при мене много се бяха разклатили...

2.
-един спрей за потнциометри, има го в практикер и бриколаж 5-7лв е
- и 1 пакетче бебешки мокри кърпички 72 броя. 2лв

3. Вадиш всяка лампа по отделно, забързваш я  с мокра кърпичка и хубаво напръскваш цокъла на лампата със спрея да се разтече добре и я забождаш обратно докато е още мокро... То е спирт всичко се изпарява за минути.

4. След акато махнеш прахоляка и си обраборил лампи и цокли по оказания начин пак пробваш. Ест ще изчакаш да изсъхне спрея ама то е няколко минути

отоплението е на 4и5 краче. ако още не пали има възможност за   откачени от платката цокли, при мене имаше 3 откачени- спукани спойки. Минаваш  4и5 крак на всички  цокли отзад с колофон колкото да хванат.

Пак пробваш.

КАто вадиш лампите огледай ,някоя да не е побеляла- да е разхерметизирана, да не   мноого нагоряла по стените-това са ти признаци за подмяна.

Абе вадиш лампа по лампа и мериш отоплението с мултимера. Ако няма  прекъснато, значи пробелма е в цоклите или на др място. пп. Кинескопа също се отоплява.





Форум Сандъците Forum Sandacite
http://www.sandacite.com

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |