| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Реставрация на Опера 3 проблем с вертикална синхронизация  (Прочетена 6660 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
 Вече мога да кажа че окончателно всичко по тази Опера е готово. За да не отварям нова тема преправих старата. Поставих и снимки . На една от тях се вижда и модернизацията . Ново МЧУ звук . Вижда се липсата на старите кондензатори.Ето и фотосите.



[/url[url=http://postimage.org/image/e5ysy477n/]]
 
Искам да опиша интересен дефект в една Опера която възстановявам в момента .Дефекта свързан с кадровата синхронизация. След около 15 мин работа тя буквално пропада. И тъй като самия аз държа много на измерването си включих Ласпито на градацията и осцилоскопчето. На входа на Л11а постъпва синхронизиращата смес .В нея се виждат и кадровите импулси На R91 което се явява товарно съпротивление най вече за кадровите импулси оттам с прехвърлящия кондензатор С68 цялата смес се подава на двойната интегрираща верига и на 9 краче на Л8а PCF82 триодната система се виждат вече изчистени от хоризонталните импулси . Амплитудата на импулса е 7,5в инвертирани след триодната система на Л8а PCF82 са вече 25в . Докато работи добре са така но след време импулсите на 1 решетка на Л8а започват да намалят амплитудата си и тя от 7,5в стига до 1,5в понякога изцяло изчезват . При замяна на ЕСН81 в отделителя дефекта изчезна . Отново върнах старата лампа и се насочих към триодната система. На входа и има синхр. смес но на анода амплитудата също намаля след време но вероятно защото кадровите импулси са с низка честота там лампата не се насища добре . По постоянен ток режима е добре. Номерацията на лампите и съпротивленията е взета от книгата на М. Серафимов
« Последна редакция: 16 Март, 2013, 23:39:40 от pana »

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: Опера 3 вертикална синхронизация
« Отговор #1 -: 14 Март, 2013, 09:07:04 »
  Малко продължение . Този тип телевизори имат още един дефект пищов. Вертикалната синхронизация пропада но когато повишиш вертикалния размер се оправя. След малко пак почва . За подчертаване е че ефекта се изразява в движение на къдъра само надолу. Видиш ли такъв проблем не се колебай сменяй лампата . Била тя PCL82 или PCL85 . Така че тази Опера имаше и двата дефекта.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Опера 3 вертикална синхронизация
« Отговор #2 -: 14 Март, 2013, 21:46:06 »
Това напомня за голямата болка на Пирините,провисването на решетките на PCL85 :) Отваряш шасито,има синхронизация,затваряш го изчезва. :)

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3921
Re: Опера 3 вертикална синхронизация
« Отговор #3 -: 14 Март, 2013, 21:50:39 »
Асене, искаш да кажеш, че промяната на разположението на лампите (от вертикално към хоризонтално при затваряне на шасито) е причината  :o , т.е. лампите по-добре работят когато са вертикално разположени.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Опера 3 вертикална синхронизация
« Отговор #4 -: 14 Март, 2013, 22:00:32 »
Уви :) ,тази беля се получава и при ламповите цветни телевизори с 6П45С.Провисване на решетките

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: Опера 3 вертикална синхронизация
« Отговор #5 -: 15 Март, 2013, 08:43:56 »
Чак в такива детайли не съм влизал но ако разместиш двете лампи на звука работи. Там не се разбира. През цялата си дейност като телевизионен техник не съм имал механичен дефект в отклонителен блок.  Тая Опера ми предостави такава възможност. Една от скобите държащи феритите беше скъсана . Добре че има опашки сега . Искам пак да препоръчам на тези които се занимават с  реставрация да сменят всички бумажни кондензатори със съвременни . За съжаление телевизора беше ровен и парясан. ТХО малко неизвестно наложи се да пренавивам дори  товарна бобина . Доста главоболия ми създаде но засега работи добре .

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Опера 3 вертикална синхронизация
« Отговор #6 -: 15 Март, 2013, 13:34:55 »
Пана аз имам такъв проблем,от загряване е стопена сърцевината на генераторната бобина на хоризонталното "честота на редовете".Генератора работи,но не се регулира грубо.Някакво карбонилно желязо вероятно,сега ще го изчопля и ще видя с друг ферит.При тебе какво е,ферит или карбонилно желязо.Може някой да го е ровил и да е сменил керната.Телевизора е Опера 3

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: Опера 3 вертикална синхронизация
« Отговор #7 -: 15 Март, 2013, 18:29:13 »
Феритна  е  но нямам  друга . Телевизора не е мой . Наложи ми се да го правя.На някой във форума съм си дал телефона  и тоя човек мераклия се свърза с мен. Аз има 20 години такъв апарат не съм пипал. Мога да навия 10 навивки и да измеря индуктивноста .Поне сега имам хубав LC метър  а ти ще си я нагласяш.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Опера 3 вертикална синхронизация
« Отговор #8 -: 15 Март, 2013, 19:38:05 »
Ферит е,получи се.Някой е ровил там. :) Остана ПТК-то да стегна и е готов

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
Re: Опера 3 вертикална синхронизация
« Отговор #9 -: 16 Март, 2013, 12:53:57 »
Разбрах че си свършил работата .За по точно 10 навивки 2,33мкх . Аз се улисах обещах на човека да го направя звука и на CCIR. Правя му една платчица с ТВА120 . Ако радио канала то пуска 5,5 може и да стане. И във всички случаи по добре от това МЧУ с лампите. То има сума ти кръгове за настройка.

Неактивен kalofer

  • Блуждаещ електрон
  • *
  • Публикации: 3
  • Населено място: пловдив
 Гледам на общата монтажна снимка на мястото на селена са монтирани съпротивления.Би ли казал каква е тяхната стойност.

Неактивен pana

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 340
  • Населено място: Пловдив
О да аз май писах  при мен напрежението на мрежата е високо238в. Телевизора си има и той съпротивление 5,1 ома  .Моите са също две по 5,1 ом 20вт последователно свързани. Общо 15ом. На първия електролитен кондензатор има 230 в. Телевизора не е мой аз само го реставрирам . Където иде ако е по ниско напрежението да има аванс.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 579
  • Населено място: Плевен
Приятел,като подробно обясняваш за вертикалната синхронизация и се сетих за моята "Опера"  има проблем само,че с хоризонталната синхронизация.Така седи телевизора с ето този проблем

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |