Радослав Янкулов: Ще купим по едно радио на бедните в Кърджали - и Би Би Си направи така 22.01.2015 24chasa.bg
_________________________________________________________________________________________________________________
- Част от тази промяна вероятно е спирането на предавателите на средни вълни. Това се превърна и в политически въпрос. Как хората ще слушат радио?
- Действията, които предприемаме, нито са политически, нито идеологически. Просто сменяме парния локомотив с електрически, черно-белите телевизори с цветни, т.е. средните вълни с УКВ вълни. Средните вълни са изхвърлени от употреба в цяла Европа, защото не доставят качествен звук. С УКВ мрежата ни от 160 предаватели нещата ще бъдат не само запазени, но и подобрени.
- Тази УКВ мрежа изградена ли е, или предстои?
- Изградена е и ще бъде пусната до края на месеца. Дори ще пуснем още един УКВ предавател допълнително в Кърджали, за да подобрим излъчването. Това ще бъде първата ни стъпчица към създаването на регионална радиостанция в Кърджали. Къде е логиката в нашите планове да съществува желание за регионална радиостанция в Кърджали, а в същото време да казват: “Спирате турските излъчвания?”. Как се казва на български? Нонсенс.
- Сега в момента хората в Кърджали могат ли да слушат предаванията на турски?
- Могат да ги слушат чрез средните вълни, чието качество не е много хубаво, както казах. Но има излъчване и то е особено добро сутрин и вечер. Излъчването е от предавателя на средни вълни във Видин, който според построяването и плановете е направен така, че да обхваща цялата територия - 98%, от България.
Проблемът е, че хората нямат УКВ приемници. Затова правим контакти с кметовете и наместниците да видим колко домакинства ще имат нужда. Хората в района на Кърджали са малко над 40 000. Но не ни трябват толкова апарати, защото по домакинства ще излязат 3-4 пъти по-малко.
- Това няма ли да затрудни финансово БНР?
- 2,6 млн. лв. е таксата, която плащаме на НУРТС за излъчването от тези предаватели. Сега ще ги спестим. Ще ни излезе 200 000 лв. да платим на 20 000 души по един УКВ приемник, който струва 10 лв. Колко да са семействата, които нямат възможност да си купят приемници? Ние ще вземем на социално слабите. Този пример ни го даде Би Би Си. Преди години, когато спираха средните вълни, направиха същото - на всички британци, които не можеха да си позволят УКВ приемници, Би Би Си направи този жест и им купи. Както се казва, по английски действаме.
- Какво предстои тази година в радиото?
- Ще направим опити да извървим първите крачки за цифровизацията на златния ни фонд. Срамно е, защото такива намерения са имали няколко директори преди мен. Аз също ги имам. Чиновници в Министерството на културата сигурно ще ни провалят, защото трябват проекти, но трябват и пари. Ще се окаже, че няма да можем оттам да получим някаква помощ.
Искаме да купим тол ваген - автобус за радиопредаване. Имаме такъв, който вече е на 40 години, с него отразяваме “Аполония” и други фестивали в страната. Ако успеем да вземем нов, ще е добре.
Това, с което започнах аз, а заедно с мен и колегите, ще продължи - малки стъпки към по-големи промени. Програмите на радиото не се нуждаят от някакви главоломни премятания. Иначе няма да е Българско национално радио. Но се нуждаят някъде от колорит, щипка сол, малко цветност.
Малките стъпки са невинаги приятни. Малка стъпка е процесът на пенсиониране, който ме сблъсква почти всеки ден със страхотни проблеми. Аз имам лошата съдба сега да предлагам да се пенсионират хора, при които съм започвал тука, с които съм изял буци сол. Ето например Пепи Лулев, един от техниците и мой приятел, има със семейството си 120 години в радиото. Баща му също работеше тука. Има и други такива фамилии.
- Очите ви се насълзиха, преживявате ли ги тези неща?
- Преживявам ги, защото обичам радиото.
ТИ СИ ЕДИН НОНСЕНС!!!