| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Спират средните вълни  (Прочетена 241825 пъти)

0 Потреб. и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
Re: Спират средните вълни
« Отговор #210 -: 05 Януари, 2015, 16:02:41 »
Получава се страхотно! :good:
Може да се пусне тук онлайн петиция- http://www.peticiq.com/ . Виждам, че е посещаван сайт.
Тук гледам има нещо подобно, насочено към ЕП http://www.petiport.europarl.europa.eu/petitions/bg/main

Неактивен Cosmiclight

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 117
  • Населено място: Пловдив
  • LZ1ANB
Re: Спират средните вълни
« Отговор #211 -: 05 Януари, 2015, 16:56:48 »
Благодаря! Ще пуснем и двете петиции, само да видим кой текст да ползваме като информация. Може би този с главните букви. Или пък трябва да сме по-подробни? Да преценим и ще ги постнем от групата.
През това време "лайквайте" всичко от страницата на поразия. Не ми е приятно да го кажа, но колкото повече харесвания толкова по бързо и лесно се популяризира страницата.

И как ви се струва адресът на страницата да бъде "www.facebook.com/save.vakarel" (за стикерите) Изглежда маловажно, но може да се сменя само 2 пъти.
« Последна редакция: 05 Януари, 2015, 17:02:20 от Cosmiclight »
Man muss nur wollen und daran glauben, dann wird es gelingen!

Неактивен Любо Божков

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1636
  • Населено място: с. Ресен общ. В.Търново
Re: Спират средните вълни
« Отговор #212 -: 05 Януари, 2015, 17:28:27 »
2) ПРЕДИСЛОКАЦИЯ НА 200000 ВАТОВИЯ ПРЕДАВАТЕЛ ОТ РПС"ВИДИН", ЛОКАЦИЯ С ЛОШО КАЧЕСТВО ЗА РАДИОПРЕДАВАНЕ В РПС"ВАКАРЕЛ".
Дали е удачно от сега да се включва тая точка? Те и без това се чудят как да го спрат. Според мен не трябва да им се дава основание за спирането на нови предаватели, а трябва да се иска възстановяването на уж временно спретите. Едно бебе докато не зареве, майка му не му дава да суче...

Неактивен Chervenoarmeec

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 67
Re: Спират средните вълни
« Отговор #213 -: 05 Януари, 2015, 17:56:00 »
И аз съм много разочарован и възмутен от спирането на РПС Вакарел, понеже редовно го слушах, защото се приемаше с най-добро качество според мен. Радиото в работилницата ми винаги беше на 261kHz и когато на 1 януари го включих бях изненадан че имаше само ефирен шум, и понеже не бях чул, че предавателят е спрян реших че правят профилактика или сменят лампи. Уви не било така...
Пътувал съм доста из страната и почти навсякъде Хоризонт от Вакарел се приемаше с много добро качество, което не може да се каже за Видин, който въпреки 5 пъти по-голямата си мощност (първоначално 400kW) и много добрата антена, за мен не беше на ниво. Заради неподходящото си нахождение разбира се. Пълна глупост и липса на елементарна логика и усет е да мислиш, че с един не много мощен предавател, забит в най-северозападната точка на България ще можеш да обслужиш цялата страна. И не само това - явно човешката глупост наистина няма граници - сега пък от него започнаха да излъчват и на турски. Че то в Южна България едва-едва се приема, а тия искат и до Турция да стигне. Според мен РПС Вакарел трябва да стане основен предавателен център на България, и това за мен не е оптимален вариант, защото само един предавател не стига, а трябват най-малко 2, но при така създалите се условия, и това е някаква утеха. Мощността му трябва да се увеличи най-малко на 400kW, като за предпочитане е да не се използва транзисторният предавател от РПС Видин, по ред причини, като главната е че качеството на звука при него не е много добро, освен това не звучи като 400 (сега 200) киловатов предавател. Не знам поради каква причина, би трябвало специалистите да отговорят (ако ги има). Факт е че 200 киловатовия румънски предавател 153kHz Антена Сателор звучи потресаващо мощно на фона на 200 киловатовия Видински, дори и когато предаваше с 400 киловата. Подкрепям идеята за вдигане на шум по случая, макар и да не вярвам искрено, че в България някой ще се вслуша демократично в гласа на народа. Все пак ако направим нещо дори и малко, поне ще спим спокойно че сме опитали. Защото това е история и трябва да я съхраним. Доскоро смятах, че няма да дръзнат да спрат Вакарел, защото все пак обслужва София и околностите, освен товае първият в България, но явно за хората, командващи в БНР само материалните ценности имат значение, а не културните или историческите. Пиша това с болка на сърцето, изпитах я още когато разбрах че РПС Вакарел е изключен, боли ме и досега. Кога най-накрая ще се намери някой да поиска оставката на така наречения генерален директор на БНР, недоразумението Радослав Янкулов, който откакто е сложен на поста, стремглаво се е запътил да унищожи радиото преди то да навърши 80 години. Закри сумати предаватели, повечето от които са вече безвъзвратно унищожени, без да даде обяснение за това, още повече, съвсем нагло и безочливо се подиграва с "остарялата технология", нещо което може да прави само пълен профан, човек, който най-малкото не е за този пост и си мисли че знае всичко и че всичко започва и свършва с него. И никой не може да му потърси сметка. Селото на родителите ми се намира на 2км от сръбската граница, откъм София видимостта се нарушава минимум от 3 високи хълма и там българско радио на УКВ посмъртно не може да се приеме, само сръбски. Единствените български радиа, които се приемаха бяха 261kHz Вакарел, 828kHz Столник и 963kHz Драгоман (които също захриха). Телевизия също не се приема. Докато имаше аналогова телевизия, на един от хълмовете имаше ретранслатор (строен през социализма разбира се), който приемаше от София и обслужваше трите погранични села. Сега отдавна няма нищо, откраднато е. Каква цифровизация, какви 5лв, принудиха възрастните хора да дават по 20лв за булсаткоми и сателити за да чуят българска реч. Аз, като данъкоплатец и човек, който има право да слуша държавното радио, където и да се намира, съм напълно в правото си да кажа: ОСТАВКА, ЯНКУЛОВ, ВЪН ОТ БНР!
« Последна редакция: 05 Януари, 2015, 18:02:13 от Chervenoarmeec »

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Спират средните вълни
« Отговор #214 -: 05 Януари, 2015, 18:05:13 »
Предлагам следната малка редакция:


1) ОПАЗВАНЕ НА КУЛТУРНОТО И ТЕХНИЧЕСКО НАСПЕДСТВО - ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА НОРМАЛНАТА РАБОТА НА РПС"ВАКАРЕЛ" И НА ПРИЛЕЖАЩИТЕ МУ ПРЕДАВАТЕЛИ СОФИЯ - 1 И СОФИЯ - 3 НА СРЕДНИ ВЪЛНИ ЗА ПРОГРАМИТЕ ХОРИЗОНТ И ХРИСТО БОТЕВ. МОДЕРНИЗАЦИЯ НА ПРЕДАВАТЕЛИТЕ ТИП "ХЕМУС".

2) ПРЕДИСЛОКАЦИЯ НА НОВИЯ ПРЕДАВАТЕЛ ОТ РПС"ВИДИН" В РПС"ВАКАРЕЛ".


Янкулов в едно свое изказване "подхвърли" и варианта с преместване на предавателя от Видин без да уточни къде !

Янкулов е основния проблем на БНР. Ако Янкулов и тайфата му останат в БНР погромът ще е още по-голям. Който не вярва, да пита Волгин за подробности !  :D
« Последна редакция: 05 Януари, 2015, 18:21:57 от Radio208 »

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Спират средните вълни
« Отговор #215 -: 05 Януари, 2015, 19:12:38 »
Много добре върви, но за момента страницата е недостъпна, по каква ли причина, може би поради редакции които текат в момента. Много харесвам описанията които сте съчинили и сглобили. Много е важно някъде в страницата да се включат данни от изчисления и нагледни сравнения, какво е тока на един такъв предавател за бюджета на държавата, и че е една абсолютно пренебрежима част. Да се направи едно нагледно сравнение с електрически консуматор в бюджета на едно домакинство, за да не си мислят хората че „плащаме“ тока на тия предаватели дето никой не ги слуша и заради тях цялата държава върви назад, както се опитват да ни убедят в подкрепа на това защо ги спират. Ако се раздели на глава от активното население на българия, разходите по вакарелския предавател са не повече от левче на година на глава от населението, даже това мисля е силно преувеличено, за какво говорим тогава? За това левче на година ли си спряхме всички предаватели които ни представят пред света и европа. Защо трябва доброволно да си заличим името от всички карти. Как очакваме да запазим независимостта си и свободата си като сами затриваме идентичността си. Турските предаватели лъчат и се хващат навсякъде....
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Chervenoarmeec

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 67
Re: Спират средните вълни
« Отговор #216 -: 05 Януари, 2015, 19:30:53 »
Съгласен съм, origo, мисля, че една приблизителна сметка за разходите по поддръжката на един такъв предавателен център е важно нещо, което ще допринесе да се разбере, че 40-50 стотинки на човек на година, явно е цената на националната ни идентичност. Тук включвам и разходите за ток, и заплатите на служителите и разходите по профилактиката и резервните части и пак бих казал, че сумата е преувеличена. Токът, който изразходва предавателят при КПД около 70% е колкото 25-30 акумулиращи печки. Сами разбирате за каква смешна "икономия" става въпрос.
След страницата във фейсбук, мисля, че следващата стъпка трябва наистина да е уведомяване на някоя телевизия, която би се заинтересувала от това, дори с цел политически популизъм. Ясно е че в България всичко се прави с меркантилна цел, но когато каузата е такава целта оправдава средствата и трябва да си затворим очите, независимо от политическите ни пристрастия и убеждения. Както е казал Дън Сяо Пин: "Не е важно какъв е цветът на котката, важното е да лови мишки". Та така и тук - няма значение каква е телевизията - националистическа, циганска, поръчкова, важното е да си свърши работата. Нека да се опитаме да напишем някакво общо писмо, подписано от всички, в което да опишем възможно най-ясно проблема, като наблегнем на това, което най-много би провокирало интереса на телевизиите. А също и да стане ясно, че това не е първият закрит български предавател и че хората в отдалечените населени места страдат от това повсеместно ликвидиране.
Трябва да опитаме, преди да са бутнали антените, това вече стана в Пъдарско, Драгоман и РПС Стамболийски, най-вероятно следващите ще са Столник (за него също много ме е жал) и Вакарел. Давайте, докато не стане късно.

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Спират средните вълни
« Отговор #217 -: 05 Януари, 2015, 19:33:58 »
Турция не е добър пример за запазване на излъчването на средни вълни. Последният турски предавател на СВ, който се чуваше в България излъчваше от Чаталджа и беше изключен през миналата година. Сутрин за няколко часа се включват предаватели на СВ от Анталия и Измир и се приемат на СВ много добре в Южна България. На КВ работи доста яко "Гласът на Турция".
За разлика от България в Турция има много предаватели на УКВ с голяма мощност, освен сателитните радиостанции и ТВ.
Гледам новините по различни телевизии-всички отразяват подробно спирането на ТЕЦ-Варна, но за спирането на предавателите на СВ и ДВ няма нищо.
« Последна редакция: 05 Януари, 2015, 19:44:58 от Radio208 »

Неактивен Cosmiclight

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 117
  • Населено място: Пловдив
  • LZ1ANB
Re: Спират средните вълни
« Отговор #218 -: 05 Януари, 2015, 19:39:44 »
Имам предвид всичко, което казвате относно страницата. До края на деня ще гледам да направим петициите и каквото още се сетим. Междувременно канете приятели, пускайте линкове тук и там за да се разпространява.
Нямам представа защо не е била достъпна, дано е било за кратко.
Man muss nur wollen und daran glauben, dann wird es gelingen!

Неактивен Chervenoarmeec

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 67
Re: Спират средните вълни
« Отговор #219 -: 05 Януари, 2015, 19:40:56 »
Турция наистина не е добър пример, но Румъния е. Предавателите им гърмят, особено след 5-6 следобед. Антена Сателор на 153kHz се чува много мощно в цяла България, а и в Холандия гърми по цял ден. И не смятат да го спират. Друг пример са чехите на 270kHz, намалиха мощността и сега се чува слабо, но преподписаха договора за още няколко години, а уж щяха да го закриват. Информацията ми е от чешки сайтове. Гласът на Турция на български на къси вълни съм го засичал по случайност в Ботевград, където се чуваше сякаш излъчва на 5 метра от радиото. А къде сме ние?

За страницата - добре е също така да се дадат примери с други държави, съседни и постсоциалистически, които са запазили предавателите си, особено с румънци, македонци, чехи и т.н. Българите се ядосват, когато ги засягат "на чест" и може би би дало ефект да се раздуха случая.
« Последна редакция: 05 Януари, 2015, 19:46:38 от Chervenoarmeec »

Неактивен Deltichko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 261
  • Населено място: София, Царовището
  • Антон Оруш - колекционер на БГ техника
Re: Спират средните вълни
« Отговор #220 -: 05 Януари, 2015, 19:54:59 »
Разпратих го на почти всичките си ФБ приятели още на обед. Снимките според мен са добре подбрани, различни и красиви.
Оттук нататък може да не се пише вече само с главни букви в страницата, защото има хора, които не го възприемат добре.
Що се отнася до интереса на медиите, той най-лесно се предизвиква, когато се създаде някакво събитие - най-често протест. Оттам нататък организаторите изпращат писмо до всевъзможните СМИ и тъй като те са в състояние на конкуренция, се свързват с тях да го отразяват. Едно протестно писмо има по-малка тежест.

Гледам новините по различни телевизии-всички отразяват подробно спирането на ТЕЦ-Варна, но за спирането на предавателите на СВ и ДВ няма нищо.
Защото поставят ударението върху социалния фактор - 226 души остават без работа. Това е по-голям щат от този на вакарелския радиопредавател, но неговата обществена значимост е много голяма, както бе посочено в предишните мнения.
Антон Оруш - колекционер на БГ техника - за връзка: e-mail: anton_orush@abv.bg | GSM: 0896 625 803 | lat. 42° 70'; lon. 23° 33' | МС/ТС, 1950s | 1000 Sofia, Bulgaria

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Спират средните вълни
« Отговор #221 -: 05 Януари, 2015, 20:05:27 »
Румъния е най-добрия пример в Европа за отлична средновълнова мрежа. Румънците смениха с европейска финансова помощ всички предаватели на СВ и ДВ с нови, модерни и мощни  предаватели на фирмата Харис. Бяха пуснати десетки нови предаватели с по-малка мощност , някои излъчват местни радиопрограми, които вечер се чуват в Южна България по-добре от видинския предавател.
Не знам румънците откъде намират пари за ток, но нямат никакви проблеми със СВ и ДВ ! 

Неактивен Cosmiclight

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 117
  • Населено място: Пловдив
  • LZ1ANB
Re: Спират средните вълни
« Отговор #222 -: 05 Януари, 2015, 20:21:53 »
За страницата - добре е също така да се дадат примери с други държави, съседни и постсоциалистически, които са запазили предавателите си, особено с румънци, македонци, чехи и т.н. Българите се ядосват, когато ги засягат "на чест" и може би би дало ефект да се раздуха случая.
Хич не ми се ще да го изтъквам като аргумент, но Вакарел не разпространяваше ли българската реч до всички Българи в Македония, Сърбия , Гърция и.т.н ? И спирането не лишили много от хората с българско самосъзнание там от българска медия? Не искам да обръщам нещата на политика ама си е факт.
Man muss nur wollen und daran glauben, dann wird es gelingen!

Неактивен Deltichko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 261
  • Населено място: София, Царовището
  • Антон Оруш - колекционер на БГ техника
Re: Спират средните вълни
« Отговор #223 -: 05 Януари, 2015, 20:51:06 »
В случая е дори полезно - това вдига значимостта на случая пред националистически настроените потребители и медии (по-горе цитираха една такава). Смятам, че е нужно да се упомене във ФБ страницата. После може да се ,,буустне" конкретно тази публикация, като за целева аудитория се изберат хора, харесали различни патриотични страници. Вярно е, че тук вече става дума за изхарчване на малко пари като ,,рекламен бюджет", но ако се съберем, платеното разпространение не е толкова много като количество. Рекламиране на избрана добре написана публикация е по-евтино, а и по ефикасно от такова на цяла страница.
Антон Оруш - колекционер на БГ техника - за връзка: e-mail: anton_orush@abv.bg | GSM: 0896 625 803 | lat. 42° 70'; lon. 23° 33' | МС/ТС, 1950s | 1000 Sofia, Bulgaria

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 244
  • Населено място: Пловдив
Re: Спират средните вълни
« Отговор #224 -: 05 Януари, 2015, 21:03:41 »
Да се намеся и аз.  Да се опитам ли да се свържа с  депутат от една политическа партия  дето имат и собствена телевизия?  :writer:

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |