Чрез група във фейса жена ми спаси вековна гора. На 50 километра от нея няма млад човек, но подписката подписаха над 4000 души. Така че целта е не само да спасим Вакарел, а да образоваме.
@Cosmiclight - Кой може да редактира съдържанието, само ти ли? Или и останалите?
Колко текст може да се побере в бокса в ляво? Ако няма голямо ограничение може да вкараме текста от Предавател директно, с леки редакции и добавки от мен:
*********************************************************************
Радиопредаватна станция "Вакарел" се намира на 2 км. от село Вакарел (община Ихтиман) и е разположен на надморска височина от 900 м. Радиостанцията е проектирана и построена от германски специалисти на фирма Telefunken след дълги проучвания за намиране на най-доброто място за радиопредаване в обхватите на Дългите и Средните Вълни. Изключително добрите характеристики на терена и разположението осигуряваха на РПС"Вакарел" до 01.01.2015г. едно от водещите за страната и европа места в областта на качественото местно и международно радиоразпръскване.
На 17 ноември 1937 г. са осъществени първите пробни предавания, а на 8 декември същата година се състои официалното отриване и започва редовната експлоатация на станцията. Със започване на излъчванията от Вакарел, в Европа започват ясно да се чуват емисиите на Радио София, излъчвани на вълна 352.9 м / 850 килохерца с мощност 100000W. Антената на този предавател, тип Blaw-Knox, е истинско техническо чудо, не само за времето си, но и днес. Тя има ромбоидна форма, висока е около 200 метра и тежи към 130 тона, като е укрепена с четири масивни стоманени обтяжки.
От този тип в България има още една антена - в Стара Загора - също построена през 1936 г., но от унгарската фирма Standart. В Европа са останали само още две такива антени - по една в Англия и Унгария.
Съвременникът на предавателя, техникът Иван Хаджийски разказва за строителството на Вакарелския предавател:
„През 1936 г. година на високият хълм до село Вакарел започна строежа ... Изправяше се голямата вретеновидна антифадингова антена, висока 214 метра, която в основата си се крепеше върху стъклен изолатор, придържана с четири яки стоманени въжета. Копаеше се дълбок ров, в който се полагаше специален високочестотен кабел за връзка със студиото в София. Изграждането на предавателя се ръководеше от специалисти на фирмата-строител „Телефункен”, но в строежа участваха и много наши работници, техници и инженери, между които инж. Мартулков, инж. Пипев, инж. Коларов.”
Инж. Станислав Мартулков дава подробно описание на обекта през 1938 г. в годишника на БИАД:
„Мястото на новия предавател е избрано след основни проучвания - около 905 м. над морското равнище, на 37 км. от София, около 2.5 км пред Вакарел ... Сигнализацията на антената за аероплани става посредством въртящи се прожектори от хиляда вата, с червена светлина, застроени на 15 метра високи мачти от двете страни на антената.”
Инж. Григор Узунов описва антената на Вакарел:
„Антената на мощния предавател край село Вакарел, строена от фирма „Хайн-Леман”, Берлин, е желязна мачтова конструкция с рибена форма (широка в средата ѝ заострена в краищата) с височина 179 метра. На върха антената е удължена с металически прът, който увеличава височината и със 17 метра, така, че цялата височина е 196 метра. (по други пресмятания височината е 199.82 м). За проводници на тока служат четирите ръбни греди, захранването на антената става в долния край с тръбен проводник.”
Инж. К.Тодоров: „От средата ѝ са опънати стоманени въжета (от 93-я метър), четири на брой, дебели по 60 мм, съставени от по 121 жици. Основата на мачтата е бетонен блок, тежък 48 тона, а блоковете, за които са заковани въжетата, са по 67 тона единият.”
В думите на очевидците се крие само намек за колосалния труд по изграждането на един висококачествен национален предавател. Труд, положен с много любов и професионализъм, изпратил вълните на РПС"Вакарел" до домовете дори на англичани.
Предавателят на Вакарел не е засяган от нито едно природно бедствие - не го е повреждало нито земетресение, нито ураганни ветрове. През Втората световна война оцелява бомбандировките, защото служи за ориентир на англо-американските летци. След 1944 г. националният предавател край Вакарел започва да се нарича „Предавател Христо Ботев”. Поради липса на резервни части, предавателят работи с половин мощност - около 50 kW. През 1950 г. главната дирекция за радиоразпръскване сключва договор с унгарската фирма „Standard” за ремонтиране на „Предавател Христо Ботев”. На 24 февруари 1954 г. съоръжението е пуснато в редовна експоатация с възобновена мощност от 100 kW.
През 1984 г. е въвведен в експлоататация български предавател, разработка на Института по тежка радиоелектроника (начело с небезизвестния инж. Христо Бъчваров) с мощност 40 kW, пренастроен от средни на дълги вълни с честота 261 kHz, честота позната на хиляди българи и чужденци. Предавателят работи до 2001 г., когато след едномесечно прекъсване е заменен от руски тип ДСВ-75 с мощност 75 kW, който работи в момента. Този предавател е бил доставен за РПС "Калиакра", но никога не е бил инсталиран там. РПС "Вакарел" е един от общо 26-те останали работещи предаватели на дълги вълни в света. Излъчените оттук програми се чуват много добре в цялата страна и в Европа, имат много верни последователи.
http://en.wikipedia.org/wiki/Longwave - Информация за Дълговълновите предаватели, интересна класация на антените по големина!
************************************
В ЕДНА КАМПАНИЯ НА УНИЩОЖЕНИЕ У НАС СА ЗАКРИТИ НАД 30 ДЪЛГОВЪЛНОВИ И СРЕДНОВЪЛНОВИ ПРЕДАВАТЕЛЯ. ПОД ПРЕДТЕКСТ, ЧЕ СЕ СПЕСТЯВАТ СРЕДСТВА И НЯМА СЛУШАТЕЛИ, БЪЛГАРСКО НАЦИОНАЛНО РАДИО ЛИШИ ХИЛЯДИ БЪЛГАРИ, ЖИВЕЕЩИ ДАЛЕЧ ОТ ВСЯКАКВО FM ПОКРИТИЕ ОТ НАЙ-ДОБРИЯ ИМ ПРИЯТЕЛ - РАДИОТО. ПОД ПРЕТДТЕКСТ, ЧЕ СЕ МОДЕРНИЗИРА, БНР ОСАКАТИ ЕДНА ИЗГРАЖДАНА С ДЕСЕТИЛЕТИЯ ИНФОРМАЦИОННА СИСТЕМА, КОЯТО ИМА ОГРОМЕН ОБРАЗОВАТЕЛЕН, ИНФОРМАЦИОНЕН, РАЗВЛЕКАТЕЛЕН КАПАЦИТЕТ. ИСТОРИЯТА НИ УЧИ ВСЕКИ ПЪТ НА ЕДНО И СЪЩО, НО НИКОЙ НЕ ВЪЗПРИЕМА - ВСЕКИ, КОЙТО Е ЗАГЪРБИЛ МИНАЛОТО СИ, НЕ Е СТИГНАЛ ДАЛЕЧ В БЪДЕЩЕТО! ПОМОГНЕТЕ НИ ДА СПАСИМ РПС"ВАКАРЕЛ" И ДА ГО ПРЕВЪРНЕМ В ОСНОВНИЯ ПРЕДАВАТЕЛЕН ЦЕНТЪР НА БЪЛГАРИЯ, В ЕДИН ЖИВ МУЗЕЙ С БИЕЩО СЪРЦЕ, ЧИИТО МОЩЕН И ЧИСТ ГЛАС СЕ ЧУВА В ЦЯЛА ЕВРОПА!
ЦЕЛИ НА ГРУПАТА:
1) ОПАЗВАНЕ НА КУЛТУРНОТО И ТЕХНИЧЕСКО НАСПЕДСТВО - ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА НОРМАЛНАТА РАБОТА НА РПС"ВАКАРЕЛ" И НА ПРИЛЕЖАЩИТЕ МУ ПРЕДАВАТЕЛИ СОФИЯ - 1 И СОФИЯ - 3 НА СРЕДНИ ВЪЛНИ ЗА ПРОГРАМИТЕ ХОРИЗОНТ И ХРИСТО БОТЕВ (СЕГА РАДИО СОФИЯ). МОДЕРНИЗАЦИЯ НА ПРЕДАВАТЕЛИТЕ ТИП "ХЕМУС".
2) ПРЕДИСЛОКАЦИЯ НА 200000 ВАТОВИЯ ПРЕДАВАТЕЛ ОТ РПС"ВИДИН", ЛОКАЦИЯ С ЛОШО КАЧЕСТВО ЗА РАДИОПРЕДАВАНЕ В РПС"ВАКАРЕЛ".
3) ОСИГУРЯВАНЕ НА НУЖНИТЕ СРЕДСТВА ЗА ПОДРЪЖКАТА, МОДЕРНИЗАЦИЯТА И НОРМАЛНАТА РАБОТА НА РПС"ВАКАРЕЛ".
4) ИЗГРАЖДАНЕ В БЛИЗОСТ ДО РПС"ВАКАРЕЛ" НА МУЗЕЙ НА РАДИОТО У НАС, ОРГАНИЗИРАНЕ НА ПОСЕЩЕНИЯ НА ПРЕДАВАТЕЛЯ ЗА УЧЕНИЦИ, СТУДЕНТИ И ДР. ГРАЖДАНИ