| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Спират средните вълни  (Прочетена 241856 пъти)

0 Потреб. и 7 Гости преглежда(т) тази тема.

Активен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Re: Спират средните вълни
« Отговор #90 -: 30 Май, 2014, 22:11:38 »
Ето по това време сме били в Европа, сега сме.... :negative:

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Спират средните вълни
« Отговор #91 -: 01 Юни, 2014, 11:56:29 »
Мен особено ме е яд за предавателя на програма Христо Ботев на 828kHz от с. Столник. http://www.predavatel.com/bg/1/elin-pelin#stolnik
Предавателя предаваше програма Христо Ботев за района на София и се чуваше много по-добре от програма Хоризонт с много по-силен сигнал. Освен това обичах да слушам повече програма Христо Ботев, Хоризонт е много скучна програма според мен. Сигнала беше доволно силен, това е и първата станция която хванах с първия си детекторен радиоприемник през 2005 със 7 метра антена в стаята. Може да се каже че съм слушал само този предавател като по-малък. Жалко е че го спряха.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен fan_radio

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: София
Re: Спират средните вълни
« Отговор #92 -: 01 Юни, 2014, 20:47:54 »
Така е. Абсолютно съм съгласен. Но вече това е "консервиран предавател".  :D, та не знам дали е възможно да се ползва /антените все още стоят, наистина/.
 Не знам какво са намислили генералните директори, но още през 30те години на 20. век хората са преценили къде да бъде СВ-предавателят на радио София -  край Вакарел. Глупави ли са били, що ли...
http://www.predavatel.com/bg/1/ihtiman#vakarel

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1986
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Спират средните вълни
« Отговор #93 -: 01 Юни, 2014, 23:33:52 »
Вакарел е разполаган предимно по фактора дълги вълни. Столник къртеше с Христо Ботев. Него чух с първия си детекторен. Празнувах 2 дена после с приятели. :) Страхотен глас имаше.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 579
  • Населено място: Плевен
Re: Спират средните вълни
« Отговор #94 -: 02 Юни, 2014, 17:36:06 »
РПС Вакарел е радиостанция за предаване на радио София на средни вълни.От средата на 80-те години е въведен дълговълновият предавател като се използва пак ромбоидната антена.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Спират средните вълни
« Отговор #95 -: 02 Юни, 2014, 19:08:06 »
Така е, само не разбрах защо се намесва Вакарел когато въпроса беше за Столник. Никога не съм казвал как е Вакарел спрямо Столник, хоризонт за София на средни мисля че не се излъчваше от Вакарел а от другаде. От вакарел се излъчва в момента само на Дълги Вълни и сигнала също е много добър в София.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1986
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Спират средните вълни
« Отговор #96 -: 02 Юни, 2014, 20:44:06 »
На станция Вакарел имаше два средновълнови предавателя - София-1 и София-3, в момента не работят. Ето отгоре: http://old.wikimapia.org/#lat=42.5728011&lon=23.6998911&z=15&l=0&m=b
Прав си Боби! Бях останал с друго впечатление. Както казватангличаните - I  stand corrected!  :hi:
А ето тук за столник - http://www.predavatel.com/bg/1/elin-pelin .
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Спират средните вълни
« Отговор #97 -: 02 Юни, 2014, 21:23:27 »
Значи Хоризонт се е излъчвал от Вакарел, интересно, никак не се чуваше добре поне в Дружба 2 в сравнение със Столник. Или може и мощността да е била друга.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1986
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Спират средните вълни
« Отговор #98 -: 03 Юни, 2014, 09:02:38 »
Ти си си прав за Столник. Но БНР имаше няколко различни програми преди. И двете места са добри, използвали са ги.  :) А и има още един средновълнов фактор по софийското поле - РПС "София - 4" - Драгоман - 963 kHz - средни вълни с български предавател СВ-40 с мощност 40 кВт.
Освен това, тогаз имаше 1000000000000 по-малко импулсни устройства навсякъде около нас. Влияеше неслабо и  РПС Благоевград (864 kHz, чрез 150 kW лампов предавател).
« Последна редакция: 03 Юни, 2014, 09:09:12 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1986
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Спират средните вълни
« Отговор #99 -: 03 Юни, 2014, 09:08:39 »
*
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Спират средните вълни
« Отговор #100 -: 03 Юни, 2014, 12:20:29 »
Еее така е спомням си когато бях малък (93 - 97 година) в къщи слушахме само радио на средни вълни и отлично се чуваше в целия апартамент, не е имало толкова много импусни, кабелни телевизии, интернет с рутери които бълват смущения по целия вход и самите LAN кабели бълват бая смущения. Тогава компютрите по домовете са били изключение, единствените импулсни бяха на телевизорите, пък си и имаха всички филтри. Тогава нямам спомен как се е чувал Хоризонт в София защото слушах предимно Христо Ботев. Спомените ми са от 2004-2005 когато вече обстановката от към електромагнитни смущения е кошмар, и СВ радио се хващаше с приемливо качество само до прозорците на апартамента. По това време си спомням че предавателя на Христо Ботев от Столник се хващаше все още доста чисто и с добро качество, докато най-силния предавател на Хоризонт на СВ (не знам на коя честота е бил и къде се е намирал) се чуваше поне два пъти по-слабо с по-силни смущения. Мисля че ставаше въпрос за предавателя на 963к. Не знам средновълновите от Вакарел кога са ги спряли, но може би те вече не са работели 2004 от когато имам спомени че Хоризонт беше зле.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Radko

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 359
  • Населено място: София
Re: Спират средните вълни
« Отговор #101 -: 03 Юни, 2014, 15:55:43 »
963 KHz беше в Драгоман и не се приемаше много добре в София. Но на 1161 KHz имаше излъчване от Вакарел, то се приемаше по-добре. Даже в по-ранни години имаше синхронно излъчване на 1161 KHz от Вакарел и Стара Загора, и то покриваше по-голямата част от Южна България.

Неактивен bobi mw

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 579
  • Населено място: Плевен
Re: Спират средните вълни
« Отговор #102 -: 05 Юни, 2014, 19:08:58 »
Средновълновите предаватели във Вакарел са работили до началото на 90-те години.Сигурно днес може и самите антени да ги няма,съмняваме да са в комплектно състояние предавателите.Щом са тръгнали да разчистват антените из България надали ще минат метър.До колкото разбрах и РПС Пъдарско са разчистили терена.

Неактивен ONZI

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1036
  • Населено място: Севлиево
  • Митко Матев 0886739549
Re: Спират средните вълни
« Отговор #103 -: 05 Юни, 2014, 19:53:23 »
От тази антена някога съм гледал 2-ра програма :diablo:
http://forum.predavatel.com/viewtopic.php?f=7&t=20861

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Спират средните вълни
« Отговор #104 -: 06 Юни, 2014, 12:05:24 »
Ето защо не си спомням за свесен сигнал на програма Хоризонт в София, явно СВ предавателите от Вакарел са спрени преди да имам съзнателни спомени :). Относно антената на Ботев, това е авария, не знам защо се намесва в тази тема която е за умишлено разрушаване на съоръжения.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |