| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Спират средните вълни  (Прочетена 241852 пъти)

0 Потреб. и 6 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен lz2xl

  • Глобален модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3549
  • Населено място: Варна
Re: Спират средните вълни
« Отговор #555 -: 12 Февруари, 2015, 18:09:23 »
Днес Видин се чуваше по 10-то балната система на 4-3 долу горе читаво :) Явно нещо майсторят.

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Спират средните вълни
« Отговор #556 -: 12 Февруари, 2015, 20:56:39 »
Току що въртях средните. Видин се чуваше добре в Пазарджик в хола на апартамента, където почти не хващам укв станции. Тествах на стар радио часовник от 80-те.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1986
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Спират средните вълни
« Отговор #557 -: 13 Февруари, 2015, 07:24:00 »
Нищо не майсторят, няма какво да направят, освен да вдигнат мощността до 400 киловата. Тогава го чувате по-добре. Но това не е нормален режим на работа при тази антенна система и този предавател и дефекти ще има постоянно. Имайки пред вид, че и ламповия си стои там, може и него да чувате понякога. Краси може да каже как стоят нещата там по-точно, какви предаватели и какви антени има.
Вчера чувах Видин на 3/10 в София с ферит (Сокол РП304) на балкона. Вътре в стаята едвам минава. С външната антена на новия приемник с TA7642 ми идваше някъде 4/10, на Христо Ботев-а също. И това при изключени всички импулсни в хола.
« Последна редакция: 13 Февруари, 2015, 07:29:09 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен lz1qu

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: София
Re: Спират средните вълни
« Отговор #558 -: 16 Февруари, 2015, 11:31:41 »
Hямам инфо.
Доколкото знам, скрападжийте са разрушили напълно предавателя в Ст.Загора,даже и сградата.Подготвят 150 дка за новият собственик.
Това ми каза бивш служител lZ1DJ.
B момента били в Кърджали и го скрапосвали.Следващата им цел вероятно е Вакарел.Затова не съм оптимист.
Краят на АМ  на MW,LW вероятно ще бъде със закриването на РПС Видин когато им изтече договора с БНР.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Спират средните вълни
« Отговор #559 -: 16 Февруари, 2015, 15:32:37 »
Много е жалко да се чуят такива новини, макар че е очевидно че натам вървят нещата. Жалко е че България първа в света ще си спре всички предаватели на АМ обхватите и фактически първа ще изчезне от АМ ефира. Поне когато вече не използват обхвата, дано и не го следят така стриктно, за да може това да даде поле за изява на пиратските излъчвания.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1938
  • Населено място: Пловдив
Re: Спират средните вълни
« Отговор #560 -: 16 Февруари, 2015, 16:54:38 »
Че то освен нас някой, кой друг прослушва обхватите?
Почти съм сигурен че никой няма да забележи пиратско излъчване

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1986
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Спират средните вълни
« Отговор #561 -: 16 Февруари, 2015, 19:38:47 »
Гърците първи излязоха от АМ ефира преди години, поне така са ми казвали познати. Сега, до колкото знам, всичко от там е пиратско. Обаче само в началото беше хаос, сега са бая организирани, излъчват повечето много технически адекватен сигнал. Глупендерите като цяло са с малка мощност, докато по-сериозните пирати излъчват до 15 киловата с високо качество и с хубави програми. Имам приятел грък, който си ги слуша редовно и е много доволен от програмата на по-мощните пирати, каза че е много смислена, аполитична, няма религия. Много народна музика, новини и понякога отрязаване на местни събития. Тъй като обхвата там е освободен официално от държавата, най-мощните са регистрирали ООД за да имат реклама и да се издържат от това, като разбира се плащат данъци. До колкото разбирам има и някакъв основен технически надзор и забрана за ползване на определени честоти, които се ползват от близки предаватели в чужбина с цел намаляване на интерференциите. Не мога съвсем да вдена как е там, бих се радвал някой светнат да разкаже повече.
Не съм сигурен, че в полицейска държава като нашата някога ще стане такова нещо. Не съм сигурен обаче, че някой ще хаби ресурси да наблюдава СВ и ДВ при това, че не носят пари, няма станции и няма финансов интерес. Ако някой у нас ще предава пиратски, по-добре да транслира програмата на БНР, а не да се опитва да се прави на радиоводещ. Много малко хора си дават и бегла сметка какво означава да правиш радио - колко знания, време, ресурси, отдаденост, култура и др. са нужни. Но пък и да се транслира БНР не е лоша идея, аз лично я одобрявам! Това е държавно санкциониран програмен материал, пък самото транслиране, ако отговаря на техническите изисквания, може да се възприеме като благотворителност. От вас съдържанието, от нас техниката и тока. Никой пръчка не може да ви каже, ако излъчвате с адекватна апаратура. Ше ви се репчи някой, че увеличавате обхвата на покритие на БНР? Надали. Това ще е жест към хората, които останаха в радиосянката на българската държава.
« Последна редакция: 16 Февруари, 2015, 19:48:13 от ahedproductions »
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Спират средните вълни
« Отговор #562 -: 16 Февруари, 2015, 20:12:43 »
Аз също смятам, че държавата ще абдикира от средните вълни и много скоро ще се появят пирати, първоначално с малки мощности, по-късно и с по-големи. Въпроса е обаче че гърците имат пари да си плащат тока а у нас на много хора често не им стигат пенсиите само за него. Да, държавата едва ли ще хаби средства и време да преследва пиратски излъчвания в обхвати, които вече е загърбила и не я интересуват. Най-вероятно след някоя и друга година тези честоти ще бъдат обявени за свободни.

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Спират средните вълни
« Отговор #563 -: 16 Февруари, 2015, 22:58:11 »
Дай боже да стане така наистина, но не забравяйте че има защо да следят тези обхвати - за да гепят някой пират и да му смъкнат 10 кожи от гърба, това си е нещо от което падат пари все пак. Иначе че е малко вероятно да го засекат е вярно, освен ако не излъчва с прекалено висока мощност. Като цяло в сравнение с контрола на УКВ, на СВ и ДВ си е направо лабаво което е добре! Все пак не играят огромните пари които са на УКВ за лицензите на десетките станции.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен lz1qu

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 39
  • Населено място: София
Re: Спират средните вълни
« Отговор #564 -: 18 Февруари, 2015, 09:44:21 »
КРС няма да пусне честотите свободно на пазара.
Иначе, ще настане анархия.
Вероятно  след известно време ,ще ни ги отнемат и ще ги дадат на комшиите.
Ще има да слушаме сръбски, румънски ,македонски и турски  радиопредавания до побъркване.
Не,че съм против това .
Сръбската  музика е по-добра от нашите чалги.  ??? ???

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Спират средните вълни
« Отговор #565 -: 20 Февруари, 2015, 22:38:25 »
Снимах ги днес.

25259-0
25261-1
25263-2

Неактивен Cosmiclight

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 117
  • Населено място: Пловдив
  • LZ1ANB
Re: Спират средните вълни
« Отговор #566 -: 21 Февруари, 2015, 00:39:50 »
Много хубави снимки! Позволявате ли да ги ползваме за страницата?
Man muss nur wollen und daran glauben, dann wird es gelingen!

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Спират средните вълни
« Отговор #567 -: 21 Февруари, 2015, 07:09:18 »
ползвайте ги където искате, не са хубави, правени са с телефон.

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3920
Re: Спират средните вълни
« Отговор #568 -: 21 Февруари, 2015, 08:08:57 »
Това са антените на ДВ "Вакарел" нали!

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Спират средните вълни
« Отговор #569 -: 21 Февруари, 2015, 08:10:55 »
Да, с удоволствие бих монтирал една от малките в двора :)

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |