| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Спират средните вълни  (Прочетена 236951 пъти)

0 Потреб. и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Спират средните вълни
« Отговор #405 -: 24 Януари, 2015, 11:17:06 »
Знаете ли кое е най-лошото? Че и вие и аз знаем истината, знаем я от опит и знания. Но хората не я знаят, те не правят разлика между УКВ и ДВ. Това не е нормално, учи се по физика в даскало, но да кажем, че не са виновни. И когато аз си покажа носа и кажа на всички, че ги лъжат за всичко, хората ще искат доказателство. И тук удряме на камък. Янкулов твърди, че техни коли с измервателна техника обикаляли и мерели постоянно. И всички му вярват, защото нямат идея колко е прост и как лъже. А ние сме никой. И точно за това призовах тези 700 лайка във фейса да си мръднат лекинко пръстчето и да ни изпратят някакъв репорт какво покритие има при тях на УКВ и от Видин, по техните села. За да иамаме сигнали, доказателство. Ок, снимкие от СДР-а в Туенте показват, че Янкулов лъже за Европа, но у нас? Никой не си мръдна пръста, никой. Поисках от тях да участват с нещо и те си го пуснаха покрай ушите. Разбира се. Това е най-лошото. Също така, както забеляза моя приятел Алекс в последния си пост на страницата - 350 гласа в петицията, 700 лайка в страницата. Ето тук лъсва истината за качеството на народа. Нито един репорт от българин не дойде. А само тези, дето постоянно са пред приемниците са стотици. Еми няма и да я има станцията. Защото не я заслужават.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Спират средните вълни
« Отговор #406 -: 24 Януари, 2015, 13:01:26 »
Тук в София Видинския предавател се хваща зле, с достатъчно шум и САМО в непосредствена близост до прозорците, като казвам непосредствена имам предвид на 1 педя. Покритието за района на София за мен е неизползваемо, макар че попринцип го има и може да се слуша, особено на открито. На вилата в с. Свидня (близо до Своге) Видинския предавател се хващаше еднакво добре с Вакарел, сега също се хваща добре, но там няма местни смущения и всичко се хваща добре. На УКВ има покритие на Хоризонт и Христо Ботев от няколко предавателя, от кои по-зле, от кои по-добре, като цяло не мога да кажа че го няма покритието, говорим за прием с УКВ приемник с телескопична антена вътре в къщата. Хващат се и част от софийските станции на УКВ, някои доста зле, други на границата на приличното, за тях си трябва Яги на покрива. Това е моя репорт, но поради това че не е особено показателен за ситуацията и каузата не го поствам на фейсбук страницата. От други части на страната нямам впечатления но съм сигурен че в Бургас например няма и следа от Видинския предавател. В Холандия преди да намалят мощността имаше вечери в които за 15-тина минути се достигаше до такова качество на приемане все едно е местна радиостанция, след намаляването на мощността също се хваща, но моментите в които е добре са много по-рядко и за кратко. А и вече не е добре а само прилично.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен simo_

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 491
Re: Спират средните вълни
« Отговор #407 -: 24 Януари, 2015, 14:48:24 »
В Търговище се чува Видинският предавател съвсем слабо но се чува. На Укв покритието е добро и няма проблеми с Хоризонт, около града, но и местността не е пресечена.
Във Варна, Видинският предававател през деня не се чува въобще, а вечер съвсем слабо и с доста смущения.
Това е с приемници с феритна антена.

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Спират средните вълни
« Отговор #408 -: 24 Януари, 2015, 20:01:20 »
Предавателите на ДВ и СВ са изключени по искане на ГД на БНР за "преразпределяне" на средствата с цел увеличаване на заплатите в БНР.

Подробности: тук
« Последна редакция: 24 Януари, 2015, 20:06:40 от mano »

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Спират средните вълни
« Отговор #409 -: 24 Януари, 2015, 21:37:38 »
В Бургас при обикновени обстоятелства и с обикновен приемник Аз не хващам видинския предавател. При по-специални обстоятелства, като прием в колата, леееко извън града има някакви наченки, но разбира се за качествено покритие не може да се говори. Жалко, наистина жалко. Аз съм израстнал с БНР. Като малък първото ми радио беше на средни вълни и слушах "Хоризонт" и "Христо Ботев". Дядо ми всяка сутрин в 5 часа пускаше ВЕФ-а на "Хоризонт". После всичко спря... До последно слушах радио "Стара Загора" на средни вълни в Бургас. Хващаше се отлично! Спряха го. По миналата година във Варна слушах радио "Варна" на средни вълни. Спряха го. Сега вече няма нищо на средни вълни. Въпреки това слушам БНР на УКВ и ми харесва това че има полемика и дискусии, така да се каже слушаш активно радио, а не едни и същи песни всеки ден без да ти прави впечатление - нещо там да свири. Радио трябва да се слуша активно, а не пасивно.
« Последна редакция: 24 Януари, 2015, 21:48:14 от kolev »

Неактивен fan_radio

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: София
Re: Спират средните вълни
« Отговор #410 -: 24 Януари, 2015, 22:16:52 »
И знаете ли кое е най-лошото - не просто половината мощност и местоположение, предназначено за програми на сръбски за Белград например, а това, че пльоснаха турските програми там. И сега не може да се слуша, дори и с влошено качество. Янкулов лъжеше, че са три емисии новини по десет минути, а са тричасови блокове сутрин, обед и вечер. Извинете, това на нищо не прилича! Аз не искам турско радио да звучи от Видин, където има много малко турци. ТОВА Е ВЪРХЪТ НА ГЛУПОСТТА!
И оставиха този предавател не за друго, не че е нов, с хубава технология и пр., а за да не купят повече радиоприемници  по десет лева за 40% от населението по планини и паланки...   Янкулов и технология и мисъл за хората... МЕРКАНТИЛ!
Честит юбилей. И знаете ли друго - ако не бяха направени тези големи УКВ предаватели по върховете някога от държавата, сега щяхме да сме като африканска държава с мрежово покритие тип GSM мрежа на УКВ. И като спрат УКВ някога какво ще стане тогава? Колко пари ще даде някой а-ла Янкулов тогава на всички, че да си купят скъпи цифрови приемници, на които ще излъчват 16 станции с нисък битрейт за икономия. Че то кой гледа качеството, важното е да върви комисионната търговия, приятели!!! Никакви петиции няма да помогнат. Защото хората не осъзнават нуждите си и гледат само в канчето си днес. Но и утре ще дойде. Ще кажат тогава - кой изобщо има нужда да слуша радио... Но ще са си заслужили това. Нищо, поне знаем, че 500 човека в България или някъде по света заминали българи, все пак подкрепят каузата. Защото е справедлива, истинска и разумна! А Янкулов е недостоен БНР Директор. Избран от недостойни хора.
« Последна редакция: 24 Януари, 2015, 22:27:33 от fan_radio »

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1924
  • Населено място: Пловдив
Re: Спират средните вълни
« Отговор #411 -: 24 Януари, 2015, 22:37:57 »
Няма как старите баби с вефовете да гласуват в петицията, те нямат интернет и компютър, а и да имат, не могат да го ползват.
Там където има интернет има и УКВ покритие и хората там има какво да слушат.
Остават само хората извън пределите на страната, но те ако имат нтерет пак няма да слушат радио на дълги вълни.
Според мен излъчването трябва да остане за престижа на държавата.Може и по няколко часа на ден.
Аз си мисля че видинския предавател е оставен заради осведомитлния бюлетин за нивот на река Дунав.
Така не разбрах, някой отговори ли на писмата?
До кого бяха изпратени?
Петицията изпратна ли е до някой?

Неактивен fan_radio

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: София
Re: Спират средните вълни
« Отговор #412 -: 24 Януари, 2015, 22:46:01 »
Само да ти кажа по повод осведомителния бюлетин за нивото на Дунав в см, че от 15 ч върви турска програма до 16 ч. Така че явно не е това причината да оставят предавателя, който се "чува до Братислава" и можеше от всички българи в средна Европа да бъде най-евтината връзка с родината - джобен транзистор в багажа. Писал съм му и какво - отговор нямам на поредица писма. Само един уволнен директор на Радио България ми отговори, че вече е твърде късно за разумните ми иначе предложения някога...

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Спират средните вълни
« Отговор #413 -: 24 Януари, 2015, 22:47:54 »
Според мен излъчването трябва да остане за престижа на държавата.Може и по няколко часа на ден.
Аз си мисля че видинския предавател е оставен заради осведомитлния бюлетин за нивот на река Дунав.
Така не разбрах, някой отговори ли на писмата?
До кого бяха изпратени?
Петицията изпратна ли е до някой?
Писмата бяха изпратени до 38 адресата, от парламентарната комисия, през медии, до НПО-та. Разпуках се да въртя телефони на който можах, за съжаление със слаб ефект. От една медия направо ми каза човека, че са му забранили да се занимава с темата. Петицията не е "изпратена" тя си е онлайн, но с тая смешна бройка няма как да я обява в медиите. Отговори няма. Тези към 150000 души, които нямат УКВ, не са само бабички. Това с престижа и предаванията за няколко часа не го разбирам. При спирането на радио България на КВ в редакцията дойдоха общо над 3000 имейла само от чужденци, българските бяха над 5000.
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен rolling_heads

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1924
  • Населено място: Пловдив
Re: Спират средните вълни
« Отговор #414 -: 24 Януари, 2015, 23:11:14 »
Цитат
Тези към 150000 души
това не ми се вярва. В Странджа където съм пътъвал се хваща хоризонт на УКВ
Цитат
От една медия направо ми каза човека, че са му забранили да се занимава с темата.
Значи борба с вятъра.
Оценявам много усилията ви.
Според мен петицията може да се праща  в този вид. 700 е повече от 0

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Спират средните вълни
« Отговор #415 -: 24 Януари, 2015, 23:17:24 »
Близо 150000 души живеят в планиски пресечени местности у нас. Това е факт.
Не мога да си позволя да приема, че се боря с вятъра. Дори и да свалят станцията ще продължа да се надявам, че ще бъде възстановена. Няма да спра да строя предаватели. И ако някой ден успея и мога да си го позволя, ще стана първия частник на СВ или ДВ. Един живот живеем и да се предаваме не е опция. Недостойно е.
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Спират средните вълни
« Отговор #416 -: 24 Януари, 2015, 23:42:36 »
Присъединявам се и напълно подкрепям построяването на предавател, и отваряне на частна АМ станция един ден. Пиши ме към каузата, ще участвам с идеи, материални средства и проектиране :) Същото си мислех и аз.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Спират средните вълни
« Отговор #417 -: 25 Януари, 2015, 09:37:03 »
- Средствата от бюджета за БНР включват разходите за излъчване на СВ и ДВ. ГД на БНР ще ги "усвои" по друг начин - това не е ли злоупотреба с държавни средства ? ГД на БНР е елементарен шмекер, който разчита, че номерата му ще минат, защото хората не са наясно какво става в българския ефир !  :D
- В Бургас видинският предавател не става за слушане, защото "Бургас е в зоната на тези 2% от България, където няма покритие" - това е тарикатският отговор на ГД.
Колко ли пъти има още по 2% без покритие !
- Защо няма официална информация за изключените предаватели и за предавателите, които излъчват турска програма на УКВ за сметка на българската ?
- ГД на БНР може да си спести лицемерната грижа за програмите на "Булгаристан Радио", защото слушателите с ВЕФ-ове и Селени, могат да слушат програмите на турското държавно радио на СВ с отличен сигнал в България от ретранслаторите в Измир и Анталия - всяка сутрин от 6 часа.  :D

- Някой виждал ли е карта на покритието на предавателите на БНР на базата на реални измервания ?

В "по-изостаналите" европейски страни има мрежи от много предаватели на СВ с мощност до 1 kW. В милиционерска България пускането на предавател на СВ е усложнено до невъзможност !  :D





 

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Спират средните вълни
« Отговор #418 -: 25 Януари, 2015, 11:06:28 »
Тук законите са така изковани, че частник на СВ ще му е зор да излезе. Това е по няколко причини, някои от които са:
1) На УКВ имаш ограничен обхват и може да ти се контролира слушателската аудитория много ефективно. На СВ или ДВ вечер може да хвърлиш бая по-надалеч и мнението ти да бъде чуто от повече хора, от колкото ти се полага.
2) Бизнес интересите и тяхното лоби налагат НУРТС като монополист на СВ и ДВ. Това позволява една компания, контролирана от един човек да дои държавата за радиоразпръскване, и никой друг.
3) Лицензите - тук се колебая, след като няма как да зная, няма частни СВ станции - дали са по-скъпи на УКВ? Ако да - ясно.
Ако някой има още идеи да добавя...
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Спират средните вълни
« Отговор #419 -: 25 Януари, 2015, 11:45:06 »
Ами за лицензите нямам представа дали са по-скъпи, преди време бяха обявили конкурс за лицензи на СВ за някои градове, но поради липса на интерес ги спрели. Предполагам че просто нашенските идиоти (включително тези които пускат радиостанции) мислят като многоуважавания директор на БНР че СВ са отживяла технология и не смятат че ще бъдат слушани и не искат просто да пускат СВ станци. Всички се натискат на УКВ неизвестно защо.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |