| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Спират средните вълни  (Прочетена 237066 пъти)

0 Потреб. и 6 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 243
  • Населено място: Пловдив
Re: Спират средните вълни
« Отговор #300 -: 09 Януари, 2015, 22:50:59 »
 :)  :drinks:

Неактивен Chervenoarmeec

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 67
Re: Спират средните вълни
« Отговор #301 -: 09 Януари, 2015, 23:02:59 »
Затова, както вече каза, целта ни е не само да спасим Вакарел, но и да образоваме.
Имам едно предложение, да се сложат във фейсбук страницата няколко видеа от youtube, които да показват как се приемаше Хоризонт от Вакарел в други европейски държави. Когато хората чуят, че предавателят се чува и в някои съседни държави, това ще ги убеди, че има смисъл от предавателя.

Румъния:
/>
Финландия:
/>
Украйна:
« Последна редакция: 09 Януари, 2015, 23:14:36 от Chervenoarmeec »

Неактивен Cosmiclight

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 117
  • Населено място: Пловдив
  • LZ1ANB
Re: Спират средните вълни
« Отговор #302 -: 10 Януари, 2015, 00:02:56 »
Чудесна идея! Ще ги публикуваме, разбира се!
Man muss nur wollen und daran glauben, dann wird es gelingen!

Неактивен Chervenoarmeec

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 67
Re: Спират средните вълни
« Отговор #303 -: 10 Януари, 2015, 00:35:11 »
Благодаря. Последният запис - от Украина, дори е правен в полунощ, защото засвирва химна. А когато звукът се разнася на дълги, средни или къси вълни, е по-задушевно и родно.
За съжаление аз не съм много по фейсбуковете, канил съм мои приятели и познати, които имат, да харесат страницата и да се подпишат, но ще допринасям с нови идеи за популяризиране на каузата :)
Пуснал съм петицията и кратко обяснение за РПС Вакарел по много български форуми и продължавам да го правя. Обмислихте ли вече какво ще се прави понататък? Бяха дадени няколко предложения, включително и от мен, за оформане на исканията, също до кого да се изпрати петицията евентуално? 2-3 дена няма да мога да следя какво се случва, защото трябва да пътувам, но като се върна продължаваме заедно.

Специален поздрав от за всички, които приеха тази кауза присърце и които обичат радиото като цяло, с една песен на Agnetha Faltskog от любимата ми група ABBA. Скоро чух песента и мисля че има малко и за нашето хоби, а и за отминалите времена:

« Последна редакция: 10 Януари, 2015, 00:41:58 от Chervenoarmeec »

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Спират средните вълни
« Отговор #304 -: 10 Януари, 2015, 10:03:47 »
Предавателят във Вакарел на ДВ 261 kHz с мощност 75 kW се приемаше от Одеса до Амстердам, в Истанбул, Атина и всички гръцки острови, на север до Финландия, а след изключването на мощният руски предавател, който излъчваше на същата честота, Вакарелският Предавател на ДВ се чуваше в цяла Европа с много добро качество. Това покритие е уникално за български предавател с относително малка мощност и трябва да остане в Историята на Българското Радио като функциониращо съоръжение. Единственият предавател на 261 kHz беше Българският Предавател, с който вместо да се гордеем, някои чиновници решиха да го ликвидират, защото бил "стара технология". Предавателят трябва да бъде запазен, защото е отлично работеща "стара технология" и защото е нужен не само на българските слушатели и радиолюбители, но и на много слушатели в чужбина.

В predavatel.com  има клипове, които показват как се приема Вакарелският Предавател на ДВ през годините в България и чужбина с обикновени транзисторни приемници на феритна антена, с автомобилни, с лампови и любителски приемници. 

Нека с общи усилия да се противопоставим на враговете на Историята на Българското Радио !

 

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3904
Re: Спират средните вълни
« Отговор #305 -: 10 Януари, 2015, 10:29:34 »
Не разбирам защо трябва на СВ да излъчват и на турски  :unknown: ? Може би затова Видинския предавател не го съобщават сутрин в 6 часа, т.е. защото не излъчва и на турски, ето тук е посочен:
http://bnr.bg/horizont/page/live

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Спират средните вълни
« Отговор #306 -: 10 Януари, 2015, 11:11:25 »
Не е нормално единственият останал български предавател на СВ да излъчва на турски език, но така ГД на БНР отбива номера, че не е спрял излъчването на турски език на СВ. От началото на 2015 година програмата на турски език се излъчва и на УКВ за ретионите с турско население.
Всяка сутрин към 6 часа БНР пуска стар запис с честотите на излъчващите предаватели. Записът се върти, доколкото си спомням, повече от една година и в него не се съобщава нищо за видинския предавател на СВ. Видинският предавател не се съобщава, защото на никой от БНР не му пука дали информацията е точна !  :D

Неактивен fan_radio

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: София
Re: Спират средните вълни
« Отговор #307 -: 10 Януари, 2015, 12:45:10 »
Аз мисля,че трябва масово да пишем на тези адреси и в социалните медии и някои сайтове или телевизии .Пишете, аз писах без отговор от тях. На 26 януари от 11 говорете лично с Янкулов. Аз тогава не мога да слушам радио, но ще чуя записа после.

http://bnr.bg/aboutbnr/page/contacts

И вече в турския вестник Хюриет са подхванали темата, но от тяхна гледна точка и от техен интерес.

http://light.standartnews.com/balgariya-obshtestvo/bnr_otreche_da_e_spiralo_novinite_na_turski-268946.html?utm_source=flip.bg
« Последна редакция: 10 Януари, 2015, 13:32:11 от fan_radio »

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Спират средните вълни
« Отговор #308 -: 10 Януари, 2015, 15:03:47 »
А как може да бъде - един диамант с диплексер, предаващ на 135.6 kHz, 100 kW & 540 kHz, 150 kW.
Системата е в Лакихеги, Унгария.
Разгледайте, страниците са 5 има страхотни снимки!!!
http://www.waniewski.de/LW/Lakihegy/lakihegy_lw_1en.htm
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Спират средните вълни
« Отговор #309 -: 11 Януари, 2015, 10:39:16 »
Само се закачете и вижте как Европа си премахвала радиото на СВ!!! http://websdr.ewi.utwente.nl:8901/m.html
Университетък, където е приемника е тук - https://www.google.com/maps/search/Vrijhof,+Drienerlolaan,+Universiteit+Twente,+7522+NB+Enschede,+Nederland/@52.2420905,6.8531055,6z

Пълно е с предватели!!! Музика, предавания всякакви...
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Cosmiclight

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 117
  • Населено място: Пловдив
  • LZ1ANB
Re: Спират средните вълни
« Отговор #310 -: 11 Януари, 2015, 13:15:48 »
Да, ама в Европа хората плащат такса за радио, въпреки че им е пределно ясно как никой нищо няма да им направи ако слушат без да плащат.
Man muss nur wollen und daran glauben, dann wird es gelingen!

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Спират средните вълни
« Отговор #311 -: 11 Януари, 2015, 14:43:25 »
Разбира се, никъде в Европа не се спират предавателите. Ама тя цялата ни държава ще я спрат скоро за никъде не е. Ето моя запис от Вакарел, направен есента на 2014:
Може да го качите в страницата да спасим Вакарел. Записът е вътрешен, което е хубаво, не е с микрофон в стаята, и се чува качеството в пълния му блясък. За съжаление съм пресилил записа на касетата, и има изкривявания на музиката, но все пак нивото на шума е много ниско и се чува качествено. Сега съжалявам че съм направил само 1:24 секунди запис, ако знаех че ще го спират щях да запълня цяла 60 минутна касета, и пак щеше да е малко, ама човек от къде да знае.
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен Cosmiclight

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 117
  • Населено място: Пловдив
  • LZ1ANB
Re: Спират средните вълни
« Отговор #312 -: 11 Януари, 2015, 18:42:29 »
Този запис би трябвало да накара и най-непросветения човек да разбере за какво става въпрос. Ще го качим с подходящо кратко обяснение.

Междувременно групата и подписката не вървят никак зле. И аз лично благодаря на всички от форума, които се стараят да ги  разпространяват. Продължавайте в същия дух!  :good:
Man muss nur wollen und daran glauben, dann wird es gelingen!

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1977
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Спират средните вълни
« Отговор #313 -: 11 Януари, 2015, 21:07:00 »
Аз го качих вече, мисля че няма нужда от обяснения, абсолютно е самодостатъчен.
 :hi:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен kolev

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Спират средните вълни
« Отговор #314 -: 12 Януари, 2015, 06:03:18 »
Току що слушах честотите на излъчване на програма "Хоризонт". Съобщават се честотите на дълги и средни вълни все още.  :)

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |