| Начален сайт Сандъците  | "Библиотека Сандъците" | МОЖЕ ДА ПОДКРЕПИТЕ ФОРУМА С ДАРЕНИЕ >ТУК<

Автор Тема: Спират средните вълни  (Прочетена 242200 пъти)

0 Потреб. и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен goldib

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 244
  • Населено място: Пловдив
Re: Спират средните вълни
« Отговор #270 -: 08 Януари, 2015, 00:01:37 »
 ???  Жената успях да кандърдисам с 300 зора ама дъщерята каза" Не ме занимавай с твойте глупости"  въпреки , че от как се помни знае  с какво си занимавам

Неактивен fan_radio

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 34
  • Населено място: София
Re: Спират средните вълни
« Отговор #271 -: 08 Януари, 2015, 00:07:56 »
Ако случайно не сте видели. Поне БНР е плуралистична медия, все още.
http://bnr.bg/post/100505911/kmetove-v-iztochnite-rodopi-protestirat-sreshtu-spiraneto-na-predavatela-na-bnr-v-kardjali

Неактивен Chervenoarmeec

  • Насочен електрон
  • **
  • Публикации: 67
Re: Спират средните вълни
« Отговор #272 -: 08 Януари, 2015, 01:05:18 »
колега, голди, разбира се че те разбирам, не само за това, че трудни си ги убедил, а и как да е другояче като вече всички малко или много сме започнали да ставаме опитните мишки на прокарването на новия световен ред. Да се замислим само за 10-тина - 15 години колко се променихме, а за повече да не говорим. Но повече ме заболя, когато каза за дъщеря ти. Не знам колко е годишна, но това поведение при повечето млади е нормално. Аз съм почти на 25 и има хора на моята или по-малка възраст, с които просто нямам за какво да си говоря на каквато и да била тема, а смея да твърдя, че има и други разбообразни теми, с които съм запознат, но те не се интересуват от тях. С тези, с които излизаме и говорим не мога да говоря на технически теми, а би трябвало (уж), защото сме завършили, както и досега си го наричаме Техникума по Електротехника и електроника "Ленин" в Пловдив. И така остават само общите приказки, футбол, политика и т.н. докато пием по 1-2 ракии. И си мисля следното: Или ние остаряхме (не физически разбира се) за технологиите или те много избързаха. Както и в отношението си към родителите, което, ако не е обидно, ще е пренебрежително или колкото да не е без хич. Постояно излизат хора по телевизиите и говорят, че младите щели да изградят новият свят, когато си отиде всичко старо. Добре, може и да го изградят, но какъв ще е този свят - на новите поколения, старите мисля няма да имят място в него вече. Защото модернизации и оптимизации винаги е имало, и през СОЦ-а, и сега. Когато цвената телевизия е изместила черно-бялата, двете системи на излъчване са толкова съвместими, че както на черно-бял приемник може да се приема цветно изображение (естествено черно-бало), така и на цветен може да се приемат сигнали от предаватели, които излъчват само черно-бяла телезия. При стереото и моното е същото. При цифровизацията на телевизията например не е възможно да има такава съвместимост, освен с кутийката, наричаща се декодер за цифрова ефирна телевизия и струваща 50лв. Кой ще я смени на възрастните хора по селата, които са оставени на произвола на съдбата. Моят род е от село Смолча, което се намира на 15км от град Годеч, който пък се намира на 55км от София. Сами разбирате какво е месторазположението му. То е едно от няколкото погранични, невзети от Югославия след Ньойския договор населени места, а все още са си останали на територията на България. Та в това село не живеят кой-знае колко хора - 10-тина стара хора. Земите отдавна пустеят, хората си спомнат шума от тракторите, косачките и комбайните, и звукът, който разнасяше РПС Вакарел и РПС Драгоман на средни вълни. Телевизия има, само ако имаш сателитна чиния, понеже цифровите от Копитото и Телевизионната кула не се хващат изобщо и сега цифровият приемник не помага. Сега казват че единствено са се хващали Вакарелския на дълги вълни и двата на средни вълни - в Драгоман и Столник. Приемника е Веф-206. Преди няколко дена се обадих, за да чуя как са и как е положението, но там положението е такова, че за да искаш да говориш по телефон, трябва да се качиш на някое високо място, че да избие най-накрая мякоя GSM клетка и най-накрая да се осъществи разговор. Докато БТК съществуваше имаха стационарен телефон и връзка със "света". Дошли някакви от София и решили че е излишно за един телефонен пост в цялото село (откъдето цялото село звънеше 1-2 пъти в седмицата на роднини) да се полагат усилия и го закрили. Раздали им по един телефон на и им казали да си го ползват със здраве. Със здраве, очевидно ще е, защото при всяко обаждане ще поспортуват докато се качат на 100-тина метра връх, откъдето вече има някаква видимост. Сега като разбраха че и Вакарел ще се закрива просто усетих едно отчаяние у тях. Казват че и на средни вълни Видинския се чува горе-долу добре та това им е поне утехата.

Надявам се тази тирада да не е отегчила потребителите, но си мисля, ако в това селце Видинския се чува горе-долу добре, след като мястото, от което се излъчва - Грамада е на едни 100-тина километра и се чува не много, но все пак добре, какво да кажем за другите, още по-отдалечени от предавателя откъснати места, защото има такива на 700-800км права линия отдалеченост , където там въобще няма да се приема.

Най-добрата и разумна идея е, ако така и така бяха решили да махат предавателите по цяла България, поне да изчат един по един да си отидат старите хора, които и без това са им трън в очите, хората, на които говорят за DVBT телевизии, а те знаят само откъде се пуска Пионерчето или Вефа и Селената. И това им е връзката със света. България няма как вече да бъде покрита с предаватели на СВ и ДВ, това време безвъзвратно отмина и дано някой ден, някой властимащ, поеме наказание за това. Но поне 3-4 предавателя са нужни за да се позакърпи положението. Поне за хълмистите части на България се знае кои са. Предавателят във Видин е нужен, северозападна България е най-неразвития и застаряващ край на България, Вакарел е нужен - за западна България и Софийското поле та до Пловдив и Стара Загора. Стара Загора е нужен за централна и част от източна България, а при добра мощност би покрил и цяла източна България, даже трябва да излъчва периодично и радио Пловдив, и радио Стара Загора. Предаванията му се чуваха добре в Пловдивско. Предавателят в Шумен също би трябвало да остане, повече харесвах РПС Плевен, но той вече е история.
« Последна редакция: 08 Януари, 2015, 01:22:22 от Chervenoarmeec »

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1986
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Спират средните вълни
« Отговор #273 -: 08 Януари, 2015, 07:52:35 »
Аз пък искам да докладвам обратен опит. ВСИЧКИТЕ ми приятели реагираха страхотно положително на молбата ми. Може би е това, че сме поколение 80-82 всичките, или това, че за годините съм възпитал (без да ми е било цел специално) у тях уважение към тези неща, към нещата които правя, свързани с радиото. Имам също така страхотни реакции от хора на 60 и на 22. Дано да имате и вие повече такъв опит. Никой от тях не е смятал тези неща за "глупости", дори когато бяхме на 25, защото моето отношение винаги е било безкрайно сериозно. Тези, които не разбираха и не знаеха - питаха. Последните 3-4 дена съм разказвал толкова за радиото и историята у нас, колкото не съм разказвал за последните 10 години. И вярвам, че това означава нещо, че има смисъл. Армеец, знам ти наборите, човече, зная колко кухи и прости са повечето от тях. Технологиите не са виновни за нищо, те си вървят напред по елиптичната крива. След още 5 години ще сме в шок от това, което се е пръкнало. Аз лично не спирам да чета и да опознавам новото, защото няма да ме чака мен техниката - ако спра оставам назад. Проблемът е във възпитанието, манталитета и в фалшивата сигурност, че това което имат ще е вечно. И тъй като нямат никакво желание (не им минава и през акъла) да опознаят фактите, нямат никаква идея колко КРЕХКО И БЕЗЗАЩИТНО е всичко тяхно - мрежите, интернета, смешните смартфони, хилядите услуги, в които са се впили, въобразявайки си, че технологията ще ги извиси над калта и човешката гмеч, която са. Е няма. Някой ден ще стане някоя повреда някъде и като им спрат порталчетата към виртуалния живот, ще усетят че това е фикция, че е прехдно, че НЕ Е ВАЖНО И НИКОГА НЯМА ДА БЪДЕ, че сме хора и трябва да си поздравяваме очи в очи, да късаме връзки очи в очи, да молим за прошка очи в очи, иначе сме ... безочливи.
А радиото за мен е един от най-добрите начини да прекарам време с близки и приятели.  Да седнем заедно с чаша вино, да изкопая радио Куба на КВ или някое интересно предаване, и да се видим, да поговорим, да споделим и да почустваме останалите. Радиото  не заема очите и ръцете, а ушите ласкае и не обсебва. Докато слушаш можеш да правиш и друго. И вече немалко млади хора се връщат към това, "уморени от цялата тази визия!" :)
Бъдете положителни!
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен styrshel

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1545
  • Населено място: Варна
Re: Спират средните вълни
« Отговор #274 -: 08 Януари, 2015, 10:39:33 »
Току-що петицията беше разпратена на около 800 служебни пощи във едно варненско учебно заведение. Дано поне половината да прочетат за какво става дума преди да потърсят кошчето.

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Спират средните вълни
« Отговор #275 -: 08 Януари, 2015, 11:57:00 »
БНР не може да бъде плуралистична медия докато за ГД на БНР се "избират" плъхове като Янкулов !
Съобщиха за протести на турци от Кърджали, а за изключения предавател на ДВ във Вакарел БНР мълчи. 

ТЕХНИЧЕСКИ ХАРАКТЕРИСТИКИ на БНР - Хоризонт към 8 януари 2015 г.
на плуралистичния, осемдесетгодишен лидер, властелина на ефира :D
http://bnr.bg/horizont/page/tehnicheski-harakteristiki

Неактивен xborox

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 329
  • Населено място: София
Re: Спират средните вълни
« Отговор #276 -: 08 Януари, 2015, 13:00:58 »
Много е тъжна цялата тази тема. Почнах да чета форума преди месец, когато се хванах да реставрирам една Olympia 562. До този момент никога не съм се и сещал да използвам радио на различен вълнов обхват от УКВ, въпреки че едва ли някога ще забравя момента, когато направих като малък първия си AM приемник, който свирна. Нямам потребност, защото живея в града, слушам предимно музика, а не радио, особено когато пътувам с колата. Когато обаче подкарах старата Olimpia, нещо в мене трепна. Беше като преди 20 години! Стана ми изключително мило да чуя звука й и да почна да преслушвам ефира за интересни станции.
Въпросът е, че това мога да го усетя аз (роден съм 81 година), по-старите от мен и малцина, които са се пръкнали на този свят по-късно. Те нямат това усещане! И не можем да ги съдим, защото самите те не са виновни. Това е твърде дълга тема и няма смисъл да я захващам. Но съм с две ръцете темата да се популяризира, защото както ahedproductions подчерта, повечето хора просто не знаят за какво става въпрос. Убеден съм, че и г-н Янкулов си няма идея, съдейки по срещите си с него.
Идеята е страхотна и аз също ще направя възможното, за да разпространява информацията! Хубав ден!

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1986
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Спират средните вълни
« Отговор #277 -: 08 Януари, 2015, 13:59:01 »
Добре си дошъл xborox!  :drinks:
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен origo

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3509
  • Населено място: София
Re: Спират средните вълни
« Отговор #278 -: 08 Януари, 2015, 15:16:03 »
Прави сметка goldib щом в къщи с двама човека си срещнал такъв отпор на къде отиват нещата.... Дъщеря си що не я питаш как може да си поства дивотиите във фейсбука, да споделя безумни безсмислени клипове и картинки с „мъдрости“ и друга порода спам, а не може да кликне два пъти с мишката и да подкрепи част от българската история. Разбирам да я беше карал да пише есе за Вакарел от 5 страници, а то е въпрос за едно кликване. Не знам, няма да коментирам друго защото не съм родител, обаче аз лично на твое място щях да я заставя да се присъедини към групата. Не може „нашите“ да се цепят от колектива. Какво да му се невиди им коства едно харесване и присъединяване към групата? Да не би да е противозаконно? Да не би да им взимат пари за това? Да не би да ги е страх че приятелите им във фейсбука останалите празноглави обгазени функции на Хамериканската пропаганда да им се смеят че членуват в такива групи и да ги помислят за смотаняци, странници и аутсайдери??????????? Не знам! Като че ли пари им искаш!
Няма нищо по хубаво от старите телевизори, особено за хората които обичат да прекарват свободното си време зад телевизора а не на канапето пред него :) ... и когато вече за нищо не стават пак може да им се намери приложение :D ....

Неактивен mano

  • Администратор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1303
  • Населено място: Пазарджик
  • LZ5TA
    • manofoto
Re: Спират средните вълни
« Отговор #279 -: 08 Януари, 2015, 15:24:28 »
origo, ядосал си се много, личи ти. Обаче днешните деца си имат свое мнение по всички въпроси и наистина е много трудно да ги убедиш да направят нещо подобно, дори да им коства 30 секунди и два клика.

Неактивен Radio208

  • Квантов генератор
  • ****
  • Публикации: 510
  • Населено място: Пазарджик
Re: Спират средните вълни
« Отговор #280 -: 08 Януари, 2015, 15:44:20 »
 От 01.01.2015 още една придобивка на жителите на Източните Родопи спря работа. Прекратено е излъчването на програма "Хоризонт" на БНР на честота 963KHz.
Това съобщават пред 24rodopi.com редовни слушатели на програмата. Те твърдят още:
С това едновременно се прекратява и излъчването на програмата на радио "България" на турски език за район Източни Родопи на тази честота от 8:00 до 8:30; от 15:00 до 16:00; от 20:30 до 21:30 оставят само Радио Видин да излъчва на средни вълни за територията на България, включително и програмата на радио "България", но сигнала не покрива цялата страна с качествено излъчване.
Ще се изчака малко време - един или два месеца, и ако няма реакция на слушателите, съоръженията за излъчване на район Източни Родопи ще бъдат най-вероятно невъзстановимо разрушени (продадени), а БНР в същия момент за тази година е получило в бюджета си средства за излъчване на програмата, които не изискват съкращения. Това засяга не само район Източни Родопи, но и други места в България. И освен всичко друго, тези обекти могат да бъдат от значение не само за гражданите, но и за националната сигурност на България в даден момент.
24rodopi.com


Неактивен Cosmiclight

  • Квантов електрон
  • ***
  • Публикации: 117
  • Населено място: Пловдив
  • LZ1ANB
Re: Спират средните вълни
« Отговор #281 -: 08 Януари, 2015, 15:55:09 »
Във фейсбук постоянно някой рекламира някаква тъпотия и е много трудно да се отсее реалната кауза от отчаяната нужда от внимание. Освен това ние Българите имаме гадния навик да изоставяме старото когато се появи нещо ново без да се замисляме дали наистина новото е по-добро. Американската "култура" може и да не е стойностна, но го има и това, че там радиото не е изоставено, а се ползва доста по-активно от колкото у нас.

Та се питам младите хора ли са виновни, че не познават радиото или тези, които бързаха да изхвърлят старите радиоапарати и грамофони и да ги заменят с плазми, смартфони и таблети?
Man muss nur wollen und daran glauben, dann wird es gelingen!

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Спират средните вълни
« Отговор #282 -: 08 Януари, 2015, 16:08:05 »
Сутрин, в 6 без няколко минути, четат честотите на УКВ, ДВ и СВ на които се хваща "Хоризонт". Никога не споменават Видинския предавател, защо  :unknown: ?

Неактивен ahedproductions

  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 1986
  • Населено място: София
  • LZ1SWE
    • Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
Re: Спират средните вълни
« Отговор #283 -: 08 Януари, 2015, 16:19:33 »
А какво казват за ДВ тогава? 261кХц не се ли споменава?
Лаборатория по електроника и радиотехника "Етер"
www.aetherlab.org

Неактивен Валери

  • Модератор
  • Адронен колайдер
  • *****
  • Публикации: 3922
Re: Спират средните вълни
« Отговор #284 -: 08 Януари, 2015, 17:48:51 »
Не съм слушал скоро, утре дано се събудя по-рано и ще слушам. Доскоро го споменаваха, ДВ на 261 кХц "Хоризонт", също, че излъчват и Парламента в определено време на тази честота.

 

ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ

Начален сайт "САНДЪЦИТЕ" Библиотека "Сандъците"
ОТГОВОРНОСТИ: Всички мнения във ФОРУМА са лични мнения на техните автори и не отразяват официалното становище на собствениците му.
   Copyright: Освен ако не е посочено друго, съдържанието на този сайт е лицензирано под:
  Creative Commons Attribution License.
  Текстът на договора за ползване на български
Copyright © 2011 - Сандъците - сайт и форум за стара електроника - За контакти  

Партньори:  | Форум за конспирации, уфология и мистика | Кактус БГ |